Աշխարհի վերջը դիմավորող զբոսաշրջիկները վնասել են մայաների հնագույն տաճարը
«Ռիա-Նովոստի»–ի փոխանցմամբ՝ Գվատեմալայի Տիկալի  ազգային պարկում աշխարհի վերջը դիմավորող զբոսաշրջիկները լրջորեն վնասվել է մայաների հնագույն ճարտարապետության մի քանի հուշարձան։ Այդ մասին հայտարարել է պարկի տեխնիկական փորձագետ Օսվալդո Գոմեսը:
Դեկտեմբերի 21-ի գիշերը մոտ 6 000 զբոսաշրջիկներ բարձրացել են Տիկալի Երկրորդ տաճարի և Հարավային Ակրոպոլիսի վրա, ինչի հետևանքով սանդուղքները և քարերը փշրվել են:
«Մենք այլևս չենք կարողանա դրանք վերականգնել այն տեսքով, ինչպիսին դրնաք եղել են նախկինում»,-ասել է Գոմեսը։

Встречавшие «конец света» туристы повредили древние храмы майя
Празднование несостоявшегося «конца света» нанесло серьезный ущерб нескольким памятникам древней архитектуры в гватемальском национальном парке Тикаль. Об этом пишет РИА «Новости».
В ночь на 21 декабря около 6 тысяч туристов забрались на Второй храм и Южный акрополь в Тикале, что привело к повреждениям ступеней и камней.
«Нам уже никогда не удастся восстановить их такими, какими они были прежде», - заявил технический эксперт парка Освальдо Гомес.
По словам представителя дирекции парка, местная администрация не возражает против подобных празднований, однако призывает в дальнейшем соблюдать меры предосторожности.