Չիլիի իշխանությունները ներողություն են խնդրել դատավորից, որին սեռական կողմնորոշման պատճառով զրկել էին ծնողական իրավունքից
Չիլիի իշխանությունները ներողություն են խնդրել դատավորից, որին  սեռական կողմնորոշման պատճառով զրկել էին ծնողական իրավունքից
ԲԻ-ԲԻ-ՍԻ-ն հայտնում է, որ Չիլիի կառավարությունը պաշտոնապես ներողություն է խնդրել դատավոր Քարեն Աթալեից։ Նրան ` երեք աղջիկների մորը, 2004թ. մայրական իրավունքից զրկել էին սեռական կողմնորոշման պատճառով։
Մարդու իրավունքների միջամերիկյան դատարանը Չիլիի պաշտոնատար անձանց ավելի վաղ մեղադրել էր դատավորի նկատմամբ կատարվածի համար և Սանտյագոյին պարտավորեցրել   Աթալեին 70  հազ. դոլար վճարել՝ որպես փոխհատուցում կրած հոգեկան վնասի համար:
2012թ. Չիլիում գործողության մեջ է մտել սեռական կողմնորոշման և կրոնական իրավունքների ոտնահարման   դեմ  օրենքը:

Власти Чили извинились перед судьей, которую лишили родительских прав из-за сексуальной ориентации
Правительство Чили принесло официальные извинения судье Карен Атале за лишение женщины в 2004 году родительских прав на трех дочерей из-за ее сексуальной ориентации. Об этом сообщает «BBC».
Межамериканский суд по правам человека ранее осудил действия чилийских официальных лиц по отношению к судье и обязал Сантьяго выплатить Атале $70 тыс. компенсации морального ущерба.
Отметим, что в 2012 году в Чили вступил в силу закон, направленный против дискриминации по признаку сексуальной ориентации и религиозной принадлежности.