Ինչին հավատալ և ինչը փոխել
Խորհրդարանական ընտրությունների ժամանակ ՀՀԿ–ն, իսկ ավելի ճիշտ՝ Սերժ Սարգսյանը հանդես եկավ «Հավատանք, որ փոխենք» կարգախոսով։ Ասել, որ ՀՀԿ ղեկավարը չի ձգտում փոփոխությունների, սխալ կլինի։ Հարցն այն է, թե ինչպիսի՞ն են Սարգսյանի պատկերացրած փոփոխությունները։
Դատելով ամենից՝ Սերժ Սարգսյանը կողմ է այնպիսի փոփոխություններին, որոնք՝
1.ձևական բնույթի են,
2.իշխանության պահպանման օգտին են,
3.նպաստում են 20-30 ընտանիքների վրա հիմնված կլանաօլիգարխիկ համակարգը մեկ օլիգարխի տնտեսության վերածելուն, այսինքն՝ վատն ավելի վատով փոխարինելուն՝ թուրքմենբաշիական մոդելին անցնելուն։
Եթե հանրության պահանջները չեն առնչվում այս երեք կետերին և ապաքաղաքական են, ապա Սերժ Սարգսյանը հաճույքով ընդառաջ է գնում դրանց։ Ավելին՝ Բաղրամյան 26–ից անգամ խրախուսվում են ապաքաղաքական շարժումները։
«Դուք բավարարվեք փոքր հաղթանակներով»,– վերահսկելի լրատվամիջոցներով ժողովրդին կոչ են անում նախագահական նստավայրից։
Եկեք այժմ կոնկրետ օրինակների վրա տեսնենք, թե որո՞նք են այն փոքր հաղթանակները, որոնցով մեզ առաջարկվում է բավարարվել, արդյոք դա հասարակությա՞ն հաղթանակն է և ի՞նչ է շահում ՀՀ քաղաքացին նմանատիպ հաղթանակներից։
Տարո՛ն, աներձագ ունե՞ս, ինքը սիրու՞ն ա...
Մաշտոցի պուրակի համար պայքարի ելան հանրության տարբեր շերտեր։ Այդ ամենը ողջունելի է և խրախուսելի։ Ամեն մեկն այնտեղ իր նպատակն էր հետապնդում. մեկին, իրո՛ք, հետաքրքրում էր պուրակի հարցը, մյուսին խոստացել էին պուրակում լավ կռիվ տալու դեպքում խորհրդարան տանել (բայց «քցեցին»), երրորդն ուզում էր ինչ որ կերպ ինքնադրսևորվել, իսկ մնացածներին էլ տարատեսակ նպատակներն էին համախմբել։ Այս ամենը նորմալ էր և պետք չէ դավադրությունների տեսության գիրկն ընկնել։ Աննորմալն այն էր, որ քաղաքացիական ակտիվիստ ներկայացողներից շատերը պարբերաբար շեշտում էին իրենց շարժման կամ պայքարի ապաքաղաքական բնույթը։ Փորձ էր արվում հակադրել քաղաքականն ու քաղաքացիականը, ինչը նոնսենս է։
Այդ պայքարի էությունն, ակնհայտորեն, քաղաքական էր, քանզի բնապահպանությունը և քաղաքաշինությունը ոչ պակաս քաղաքական նշանակություն ունեն, քան մյուս հարցերը։ Նկատենք, սակայն, որ պայքարողների մոտ գերիշխողը հարցը չքաղաքականացնելու միտումն էր։
Մաշտոցի պուրակի հարցի չքաղաքականացման քարոզ էր անում նաև իշխանամետ մամուլը, ինչը հուշում էր, որ «X» պահին հարցը քաղաքականացվելու է հենց իշխանությա՛ն կողմից։
Այդպես էլ եղավ. ապաքաղաքական գոտի հայտարարված պուրակում հայտնվեց Սերժ Սարգսյանն ու տեսախցիկների առաջ սկսեց քաղաքական PR անել՝ օգտագործելով «Տարո՛ն ջան, սիրու՛ն չի» նախադասությունը։ Նախընտրական արշավի վերջնամասում բոլորի աչքի առաջ բեմադրվեց բարի Սերժի կողմից չար Տարոնին պատժելու տեսարանը։ Արդյունքում՝ ազնիվ պայքարն օգտագործվեց իշխանության կողմից և ինֆլյացիայի ենթարկվեց։ Գործեց հայտնի կանոնը, ըստ որի՝ եթե դու չես զբաղվում քաղաքականությամբ, ապա քաղաքականությունն է զբաղվում քեզանով։
Հիմա իշխանությունն առաջարկում է այս ամենը գրանցել հանրության ակտիվում։ Ըստ իրենց՝ փոքրիկ հաղթանակը տվյալ դեպքում հետևյալն է. հասարակությունը պայքարեց Մաշտոցի պուրակի համար, իսկ Սերժ Սարգսյանը լսեց պայքարողների ձայնը և հրապարակավ նվաստացման ենթարկեց Տարոն Մարգարյանին։ Ճիշտ է, քոթակի տղեկի դեր կատարող քաղաքապետը Սերժ Սարգսյանից հետագայում փոխհատուցում ստացավ` «անտեսանելի» աներոդուն պատգամավոր դարձնելու թույլտվության տեսքով, բայց այդ փաստը Բաղրամյան 26–ից առաջարկում են ծանր չտանել, քանզի հասարակությունն, ըստ իրենց, արդեն փոքր հաղթանակ է տարել պուրակում։
Փաստորեն, Սերժ Սարգսյանի առաջարկած «բարտերը» հետևյալն է՝ ես «չփացնում» եմ Տարոնին և «զիջում» եմ պուրակը, բայց դուք էլ պետք է ըմբռնումով մոտենաք ընտրական համակարգը բռնաբարելու մեր ցանկությանը և ընդունեք, որ Տարոնի «անլեզու» աներձագը պետք է պատգամավոր լինի։
«Մի՛ քաղաքականացրեք ընտրությունները և բավարարվեք պուրակում տարած փոքր հաղթանակով»,– կոչ են անում Սերժ Սարգսյանի նեղ շրջապատի մարդիկ։
Եթե կա մեկը, ով համաձայն է նմանատիպ «փոքր հաղթանակներ» տանելուն, ապա կարող է շարունակել իր ապաքաղաքական պայքարը։
Ով մանդատը վայր դնի, ով պատգամավոր դառնա
«Հարսնաքարում» տեղի ունեցած ողբերգական իրադարձություններից հետո հանրության ակտիվ հատվածը բողոքի գործողությունների դիմեց։ Ոտքի ելածներից մեծ մասի մոտ անկեղծ ցասում կար։
Այստեղ էլ նկատվեցին հարցի քաղաքականացման ու չքաղաքականացման կողմնակիցներ։ Վահե Ավետյանի սպանության հետ կապված հարցի քաղաքականացման կողմնակիցները գոռում էին «Սեր–ժի՛կ, հեռացի՛ր», իսկ ապաքաղաքականները՝ «Նե–մե՛ց, մարդասպա՛ն»։ Իշխանությունները, բնականաբար, խրախուսում էին ապաքաղաքական կողմնորոշում ունեցողներին, որոնց որպես գործիք հետագայում ներիշխանական «մուտիլովկաներում» օգտագործեցին ու դեռ շարունակում են օգտագործել։
Ապաքաղաքականների միջոցով իշխանությունը շրջանառության մեջ դրեց նաև Ռուբեն Հայրապետյանին սեփականությունից զրկելու կոչը, ինչը նշանակում է, որ խնդիր էր դրված սեփականության վերաբաշխման մոդել փորձարկել։ Ինչևէ։
Նողկալին այն է, որ Բաղրամյան 26–ից որոշեցին քաղաքական դիվիդենտներ քաղել հայ սպայի սպանության առիթով։ Բեմադրվեց հերթական շոուն՝ «բարի Սերժը և չար օլիգարխները» թեմայով։  «Հարսնաքարի» սեփականատեր Ռուբեն Հայրապետյանը հանդիպեց Սերժ Սարգսյանին։ Հանդիպումից հետո Հայրապետյանը հայտարարություն տարածեց պատգամավորական մանդատը վայր դնելու մասին։ Իշխանությունը դա ներկայացրեց որպես հասարակության փոքր հաղթանակ (ի դեպ, նմանատիպ փոքր հաղթանակի շանս հասարակությանը չտվեց Սերժ Սարգսյանը, երբ «Բելաջիո» ռեստորանային համալիրի տարածքում իր եղբայր Սաշիկի որդու շրջապատի մարդիկ կրակեցին ու վիրավորեցին մարդկանց, իսկ «քաղաքացիականներն» էլ ըմբռնումով մետեցան այդ ամենին ու ծպտուն չհանեցին)։
«Սերժ Սարգսյանը կանգնում է հասարակության կողքն ու պատժում է ՀՀԿ–ական Ռուբեն Հայրապետյանին»,– տարածում էին սերժամետ մամուլի միջոցները և առաջարկում ուրախանալ հաղթանակով։
Իսկ թե ինչ հաջորդեց այդ «հաղթանակին», բոլորս տեսանք. Ավանի թիվ 1 ընտրատարածքում տեղի ունեցած ընտրական միջոցառման ժամանակ Հայրապետյանի փոխարեն պատգամավոր դարձավ ՀՀԿ–ի, պատկերավոր ասած, «պոլի փետը»՝ Տարոն Մարգարյանի կնոջ եղբայրը, ում միակ արժանիքն այն է, որ Սերժ Սարգսյանից ստացել է ընտրակեղծիքների մեքենայից օգտվելու «դաբրո»։
Ստացվում է, որ հասարակությունը Վահե Ավետյանի սպանության հարցով պայքարում էր, որպեսզի Ռուբեն Հայրապետյանի փոխարեն պատգամավոր դառնա նախընտրական արշավի ժամանակ բառ և նույնիսկ տառ չարտասանած Տարոն Մարգարյանի աներորդին։ Պարզ է, որ «Հարսնաքարի» գործով ոտքի ելածները նման նպատակ չունեին, բայց այդպես ստացվեց։ Ես «չոր» փաստն եմ արձանագրում։
Տվյալ դեպքում հասարակության փոքր հաղթանակը ո՞րն է։ Մի՞թե հաղթանակ պետք է համարել այն, որ հայ սպա է սպանվել ու դրա դիմաց սպանության ժամանակ դեպքի վայրում չեղած Ռուբեն Հայրապետյանը զրկվել է մանդատից ու նրա փոխարեն ԱԺ–ում է հայտնվել մեկը, ում ոչ ոք չի տեսել ու չի լսել (նորաթուխ պատգամավորի անուն–ազգանունը, ինչպես որ ավանցիների ճնշող մեծամասնությունը, չեմ ֆիքսել, իսկ «google»–ով ալարում եմ փնտրել)։ Իշխանությունն առաջարկում է գոհանալ «Զոհ՝ պատգամավորափոխության դիմաց» տարբերակով և չքաղաքականացնել Ավանի ընտրությունները։
Եթե որևէ մեկին դուր է գալիս այսպիսի փոքր հաղթանակը, ապա նա կարող է գալիք նախագահական ընտրություններում իր ձայնը տալ Սերժ Սարգսյանին։
«Կորչի՛ օլիգարխիան, կեցցե՛ երիտօլիգարխիան». սա՛ է իշխանության կարգախոսը
Իշխանությունները մի հեքիաթ են դրել շրջանառության մեջ, թե իբր Սերժ Սարգսյանը հակաօլիգարխիկ պայքար է մղում։ Ընդ որում՝ օլիգարխ են հռչակվում բոլոր նրանք, ովքեր շատ փող կամ սեփականություն ունեն, ինչը քաղաքագիտորեն սխալ է, սակայն երևույթներին գնահատական տալիս մենք հաշվի կառնենք այն «շտամպերը», որոնք օգտագործվում են։
Հաշվի առնելով մի շարք հանգամանքեր՝ կարող ենք ասել, որ Սերժ Սարգսյանը ոչ թե հակաօլիգարխիկ պայքար է մղում, այլ փորձում է առաջին սերնդի օլիգարխներին փոխարինել երկրորդ սերնդի օլիգարխներով՝ դրանով իսկ ձգտելով կյանքի կոչել «մեկ օլիգարխի տնտեսություն» կառուցելու ծրագիրը։
Ինչպես հայտնի է, Գյումրիի թիվ 35 մեծամասնական ընտրատարածքում նշանակված ընտրական միջոցառման արդյունքում պատգամավոր դարձավ Արման Սահակյանը, ով փոխարինեց Սամվել Բալասանյանին։ Այսինքն՝ օլիգարխին փոխարինեց երիտօլիգարխը։
Ինչ վերաբերում է ընտրություններին, ապա դրանք անցան նույն մեթոդներով, ինչպիսիք որ սովոր է վերջին տարիներին կիրառել ՀՀԿ–ն։
Իշխանությունն այժմ մեզ առաջարկում է ուրախանալ սերնդափոխության փաստով։
«Տարեց օլիգարխին փոխարինում է երիտօլիգարխը, և դա քայլ առաջ է, քանզի տեսակների խնդիր կա»,– ցինիկաբար նկատում են «լավ ընտրությունների» ջատագովները։
Հասարակության փոքր հաղթանակն այս դեպքում արդյոք այն է, որ նախկին ՕԵԿ–ական, ներկայիս ԲՀԿ–ական և պոտենցիալ ՀՀԿ–ական Սամվել Բալասանյանին խորհրդարանում փոխարինելու է նորաթուխ ՀՀԿ–ական Արման Սահակյա՞նը։ Ո՞րն է Արմանի ու Սամվելի տարբերությունը։ Տարի՞քը, թե՞ տնօրինած կապիտալի ծագումը։ Եթե կապիտալի ծագումը դիտարկենք, ապա Բալասանյանինը գոնե արդյունաբերական կապիտալ է և հայտնի է, թե ինչպես է առաջացել, իսկ ահա Սահակյանի տնօրինած կապիտալի սկզբնաղբյուրն առևտրային բնույթի է և առավելապես ներկրումներով է պայմանավորված եղել, ինչն ավելի վատ է և ավելի ոչ լեգիտիմ։
Ինչ վերաբերում է տեսակների պայքարին, ապա Արմանն իր տեսակով գրեթե ոչնչով չի տարբերվում իր տարեց կոլեգաներից և դժվար է ասել, թե նա ո՞ր կուսակցության լոգոտիպը «կփորագրի» իր ճակատին, եթե Սերժ Սարգսյանին 2013թ. չհաջողվի մնալ նախագահական նստավայրում։
Եթե կա մարդ ում դուր է գալիս «Օլիգարխներին փոխարինենք երիտօլիգարխներով» գաղափարը, ապա նա կարող է բավարարվել «փոքր հաղթանակով» և ուրախանալ Գյումրիի «ընտրություններով»։
Փոխենք, որ հավատանք
Եվ այսպես, Սերժ Սարգսյանը կողմ է կոսմետիկ ու ձևական փոփոխություններին, որոնք նպաստում են իր իշխանության ամրապնդմանը, և որոնք բոլշևիկյան բնույթի են։
Իրական փոփոխությունների ձգտողները պետք է դեն նետեն իշխանության առաջարկած «Փոքր հաղթանակների» տարբերակը և առաջնորդվեն «Փոքր հաղթանակներով դեպի մեծ հաղթանակներ» տարբերակով։
Սկզբի համար փոքր հաղթանակ կարող է արձանագրվել այն դեպքում, երբ քաղաքական ու հասարակական շահագրգիռ շրջանակները համախմբվեն, որից հետո մեծ հաղթանակն իրեն սպասեցնել չի տա։

Чему верить и что изменить?
Во время парламентских выборов республиканцы, вернее – Серж Саргсян, выступили с лозунгом «Поверим, чтобы изменить». Сказать, что руководитель РПА не стремится к переменам, было бы неправильно. Вопрос в том, как себе представляет эти перемены Саргсян.
Судя по всему, Серж Саргсян является сторонником перемен, которые:
1. носят формальный характер;
2. идут на пользу сохранению власти;
3. способствуют превращению состоящей из 20-30 семей кланово-олигархической системы в экономику одного олигарха, то есть, смене плохого еще худшим – туркменбашистской модели.
Если требования общества не связаны с этими тремя пунктами и аполитичны, то Саргсян с удовольствием идет им навстречу. Более того, из президентского дворца даже поощряют аполитичные движения.
«Довольствуйтесь малыми победами», - призывает народ посредством подконтрольных СМИ саргсяновская команда.
Давайте теперь на конкретных примерах рассмотрим, что это за малые победы, которыми нас призывают довольствоваться, является ли это победой общества и что выигрывает гражданин РА от подобных побед.
Операция «Шурин»
На борьбу за сквер Маштоца встали различные слои общества. Это можно лишь поприветствовать. Каждый здесь преследовал свои цели: одного действительно волновал вопрос сквера, другому пообещали, что в случае хорошей борьбы в сквере его проведут в парламент (но «кинули»), третий хотел как-то самовыразиться, а остальных объединяли различные цели. Всё это было нормальным, и не стоит впадать в теорию заговоров. Ненормальным было то, что многие из гражданских активистов периодически подчеркивали аполитичный характер своего движения или своей борьбы. Была предпринята попытка противопоставить политическое и гражданское, что само по себе является нонсенсом.
Очевидно, что суть этой борьбы была политической, поскольку экология и градостроительство имеют не меньшее политическое значение, чем остальные вопросы. Заметим, однако, что главенствующим вопросом для борцов была тенденция не политизировать
Пропаганду по неполитизации вопроса сквера Маштоца проводила и провластная пресса, а это подсказывало, что в определенный момент «Х» вопрос будет политизирован как раз со стороны властей
Так и случилось: в объявленном аполитичной зоной сквере появился Серж Саргсян и перед камерами начал осуществлять политический пиар, использовав фразу «Тарон джан, некрасиво». В концовке предвыборной кампании на глазах у всех был поставлен спектакль о том, как добрый Серж наказывает злого Тарона.
Сейчас власти предлагают записать всё это в актив общества. Согласно им, малой победой в данном случае является следующее: общество боролось за сквер Маштоца, а Серж Саргсян услышал голос протестующих и публично унизил Тарона Маргаряна. Правда, сыгравший роль мальчика для битья мэр впоследствии получил от Сержа возмещение в виде разрешения сделать депутатом никому не известного шурина, однако из президентского дворца призывают не принимать это близко к сердцу, поскольку общество, по их мнению, одержало в сквере малую победу.
Фактически, Серж Саргсян предлагает следующий бартер: я «порчу» Тарона и «уступаю» сквер, но взамен вы должны с пониманием подойти к нашему стремлению испоганить избирательную систему и принять, что «немой» шурин Тарона должен стать депутатом.
«Не политизируйте выборы и довольствуйтесь достигнутыми в сквере Маштоца малыми победами», - призывают люди из узкого окружения Сержа Саргсяна.
Если есть кто-то, кто согласен с подобными «малыми победами», то он может продолжить свою аполитичную борьбу.
Сменим шило на мыло
После произошедшего в «Арснакаре» трагического события активная часть общества начала проводить акции протеста. Большинство вышедших на борьбу были искренне разгневаны.
Здесь тоже были замечены как сторонники политизации, так и те, кто выступал против придания вопросу политической окраски. В связи с убийством Ваге Аветяна первые кричали «Сержик, уходи!», а вторые – «Немец – убийца!». Естественно, что власти поощряли аполитичных, которых впоследствии использовали во внутривластных «мутиловках» (к слову, они до сих пор относятся к ним как к инструментам).
Посредством аполитичных активистов власти ввели в оборот призыв лишить Рубена Айрапетяна собственности, а это означает, что была поставлена задача испытать модель передела собственности.
Самое отвратительное то, что в президентском дворце решили извлечь из убийства армянского офицера политические дивиденды. Было поставлено очередное шоу на тему «Добрый Серж и злые олигархи». Владелец «Арснакара» Рубен Айрапетян встретился с Сержем Саргсяном, а после встречи Айрапетян распространил заявление о сложении депутатского мандата. Власти преподнесли это в качестве малой победы общества.
«Серж Саргсян на стороне общества и наказывает РПА-евца Рубена Айрапетяна», – муссировали просержевские СМИ, предлагая радоваться победе.
Ну, а что последовало за этой «победой», знают все: на состоявшихся в 1-ом избирательном округе Авана «выборах» вместо Айрапетяна депутатом стал третьесортный член РПА  брат жены Тарона Маргаряна, единственным достоинством которого является то, что он получил «добро» Сержа Саргсяна на использование механизма фальсификации выборов.
Выходит, что общество боролось в вопросе Ваге Аветяна за то, чтобы вместо Рубена Айрапетяна депутатом стал не произнесший во время предвыборной кампании ни слова шурин Тарона Маргаряна? Понятно, что протестовавшие в связи с инцидентом в «Арснакаре» не преследовали подобной цели, но так вышло. Я лишь привожу «сухие» аргументы.
В чем же тогда заключается малая победа общества? Неужели победой нужно считать то, что за убийство армянского офицера отсутствовавший на месте инцидента Рубен Айрапетян был лишен мандата, а вместо него в Национальном собрании оказался кто-то, кого никто не видел и не слышал? (кстати, я, как и большинство аванцев, не зафиксировал имя и фамилию новоиспеченного депутата, а искать в «google» неохота).  Власти предлагают довольствоваться вариантом «Смена депутата как компенсация за гибель человека» и не политизировать выборы в Аване.
Если кому-то нравится такая малая победа, то на предстоящих выборах он может отдать свой голос Сержу Саргсяну.
«Долой олигархию! Да здравствует, младоолигархия!» - реальный лозунг властей
Власти активно пропагандируют миф о том, что Серж Саргсян проводит антиолигархическую борьбу. Причем, олигархами провозглашаются все те, у кого много денег или собственности (что неверно с точки зрения политологии). Однако, оценивая явления, мы учтем используемые штампы.
Учитывая ряд обстоятельств, можем сказать, что Серж Саргсян проводит не антиолигархическую борьбу, а пытается заменить олигархов первого поколения олигархами второго поколения, тем самым, стремясь реализовать программу построения «экономики одного олигарха».
Как известно, по результатам назначенного на избирательном участке 35 города Гюмри «мероприятия» депутатом стал Арман Саакян, который заменил Самвела Баласаняна. То есть, олигарха заменил младоолигарх.
Что касается выборов, то они прошли по тем же методам, которые РПА привыкла использовать в последние годы.
Власти сейчас предлагают нам радоваться смене поколений.
«Старого олигарха сменяет младоолигарх, а это является шагом вперед, поскольку идет борьба видов», – цинично отмечают апологеты «хороших выборов».
Неужели малой победой общества в данном случае является то, что бывшего члена «Оринац еркир», нынешнего члена ППА и потенциального РПА-евца Самвела Баласаняна в парламенте заменит новоиспеченный РПА-евец Арман Саакян? В чем разница между Арманом и Самвелом? Возраст или происхождение их капитала?
Что касается борьбы видов, то Арман в этом плане почти ничем не отличается от своих зрелых коллег, и трудно сказать, символ какой партии он на себя присобачит, если в 2013 году Сержу Саргсяну не удастся остаться на посту президента.
Если есть кто-то, кому нравится идея «Заменим олигархов на младоолигархов», то он может удовлетвориться «малой победой» и радоваться «выборам» в Гюмри.
Изменим, чтобы поверить
Итак, Серж Саргсян выступает за косметические и формальные перемены, которые способствуют укреплению его власти и носят большевистский характер.
Стремящиеся к реальным переменам должны отбросить предложенный властями вариант «малых побед» и руководствоваться принципом «От малых побед – к большим».
На начальном этапе малая победа может быть зафиксирована лишь при условии, что заинтересованные политические и общественные круги консолидируются. После этого большая победа не заставит себя долго ждать.