ՀՀԿ–ի փուչիկների գործով դատապարտվածին օգնելու համար դրամահավաք է սկսվել
Հանրապետության հրապարակում մայիսի 4-ին ՀՀԿ-ի համերգ-հանրահավաքի ժամանակ փուչիկների պայթյունի և հարյուրավոր երիտասարդների մարմնական վնասվածքների գործով մեղավոր ճանաչված Սերոբ Բոզոյանին օգնելու համար Հելսինկյան քաղաքացիական ասամբլեայի Վանաձորի գրասենյակը և ՀՀ քաղաքացիներ դրամահավաք են սկսել: Այդ մասին Epress.am-ի հետ զրույցում տեղեկացրել է գրող, հրապարակախոս Զառա Հովհաննիսյանը, ով ևս այդ դրամահավաքի նախաձեռնող խմբի անդամ է:
«Այս շաբաթվա կտրվածքով իրադարձություններից մեկն այն  էր, որ բացահայտվեց նաև այն փաստը, որ հայտնի փուչիկների գործով մեկ տարվա ազատազրկման դատապարտված Սերոբ Բոզոյանը ծայրահեղ ծանր վիճակում է, որովհետև նա ունի նաև քաղցկեղ: Այդ հանգամանքը հաշվի չի առնվել դատարանում և չի մեղմացվել դատավճիռը: Դրա հետ մեկտեղ իր հոգեբանական ծանր իրավիճակից նրա մոտ սկսվել է ներքին արնահոսություն, և նա ֆինանսապես անկարող է դիմել բժիշկներին:
Այս շաբաթ նաև պարզվեց, որ ՀՀԿ–ն ոչ միայն նրան դատապարտել է  ապօրինի ազատազրկման, այլև չի վճարել փուչիկների լիցքավորման ծառայության համար նախատեսված գումարը»,–ասել է Զառա Հովհաննիսյանը:
Նա նշել է, որ երբ այդ ամենը հայտնի է դարձել, մի խումբ մարդիկ դրամահավաք են նախաձեռնել:
Հովհաննիսյանը նաև տեղեկացրել է, որ Հելսինկյան քաղաքացիական ասամբլեայի Վանաձորի գրասենյակն արդեն փոխանցել է 100 հազար դրամ: Այն մարդիկ, ովքեր ցանկանում են օգնել, կարող են կապվել Զառա Հովհաննիսյանին «Facebook» սոցիալական ցանցի միջոցով:
Սկզբում ակտիվիստները պատրաստվում են հոգալ նրա բժշկական ծախսերը, որոնք կազմում են 160 հազար դրամ, ապա նաև օգնել Բոզոյանի ընտանիքին, որը ծայրահեղ ծանր վիճակում է, քանի որ ընտանիքի միակ կերակրողն ինքն է:

Начат сбор средств для обвиняемого «по делу о шариках»
Ванадзорский офис Хельсинкской гражданской ассамблеи и граждане Армении начали сбор средств для помощи Серобу Бозояну, признанному виновным по делу о взрыве шариков с гелием на предвыборном концерте правящей Республиканской партии Армении и ранении десятков людей. Об этом в беседе с «Epress» сообщила писатель, публицист, член инициативной группы по сбору средств Зара Ованисян.
«На этой неделе стало известно, что приговоренный к году лишения свободы Сероб Бозоян находится в крайне тяжелом состоянии, у него рак. Это обстоятельство не было учтено в суде, и вердикт не смягчили. Кроме того, из-за тяжелого психологического состояния у него началось внутренне кровотечение и он не может обратиться к врачам по причине финансовых затруднений. Также выяснилось, что Республиканская партия Армении не только приговорила его к незаконному заключению, но и не оплатила заполнение шариков», – сказала Зара Ованисян.
Узнав об этом, группа людей предприняла сбор средств. Ованисян также сообщила, что ванадзорский офис Хельсинкской гражданской ассамблеи уже перевел 100 000 драмов (более $200). Желающие помочь могут связаться с Зарой Ованисян (Zara Hovhannisyan) в соцсети «Фейсбук».
Активисты намерены оплатить его лечение, на которое требуется 160 тысяч драмов, затем помочь семье Бозояна, которая находится в крайне тяжелом положении, так как арестованный является единственным кормильцем.
Бозоян будет арестован, как только вердикт вступит в силу – 17 ноября, сейчас в его отношении применили меру пресечения в виде подписки о невыезде.