Ո՞ր երկրում է գործում նման համակարգ
Հարկային փаթեթի վերաբերյալ ԱԺ քննարկումների ժամանակ ՀՅԴ խմբակցության անդամ Արա Նռանյանն իր ելույթում անդրադարձել է առաջարկվող օրենսդրական փոփոխության մի քանի կարևոր դրույթների՝ համեմատելով միջազգային փորձի հետ։
Այս երկու շաբաթների ընթացքում օրենսդրական փաթեթը քննարկվել է տարբեր մակարդակներով և այստեղ ամեն ինչ պարզ է: Սակայն մեկ հարց մնաց բաց բոլորի համար: Ի վերջո ո՞ր երկրում է գործում նման համակարգ, որտե՞ղ գոյություն ունի մասնավոր բիզնեսի նկատմամբ այնպիսի տոտալ վերահսկողություն, որն առաջարկում է կառավարությունը: Ինչ է ասում այսպես կոչված միջազգային փորձը:
Զուգահեռներ էին բերվում խորհրդային տարիների հետ, սակայն այն ժամանակ համակարգն ուրիշ էր, առկա էր բացառապես պետական սեփականությունը:
Ներկայացնեմ միջազգային փորձը: Մասնավոր սեփականության և տոտալ վերահսկողության համադրություն գոյություն է ունեցել մի երկրում, որը մեզ հայտնի է որպես... ֆաշիստական Գերմանիա: Այնտեղ առկա էր մասնավոր սեփականություն, սակայն սեփականատերը ազատ չէր, նա ենթարկվում էր պետական-օլիգարխիկ շրջանակներին: Ավելին, եթե մեզ մոտ մոնոպոլիստական համակարգը քողարկված է, այնտեղ ամեն ինչ արվում էր բավական թափանցիկ: Գերմանիայում ամբողջ երկրի տնտեսությունը ենթարկվում էր խոշոր մոնոպոլիստական կապիտալի շահերին: Ստեղծվել էր Տնտեսական գլխավոր խորհուրդ, որի անդամներն էին Գերմանիայի խոշոր օլիգարխները: Իսկ տնտեսական ամբողջ դաշտը աշխատում էր այդ օլիգարխիկ համակարգի ցուցումով: Ֆեոդալական կարգերը խորացան նաև գյուղատնտեսությունում: Որպեսզի պատկերացնեք, դա մի իրավիճակ էր շատ մոտ մեր մարզային ֆեոդալական կառուցվածքին:
Տնտեսական համակարգում սրանով համեմատություններն ավարտվում են:
Մնացածը' տարբերություն է.
1. Գերմանիայում Ռեյխսբանկի նախագահի առաջարկած զարգացման ծրագրով ավելացվում է արտահանումը, նվազում է երկրի կախվածությունը ներմուծումից, խիստ վերահսկոողություն է սահմանվում ներմուծման նկատմամբ: Մեզ մոտ հակառակը' Հայաստանի Կենտրոնական բանկն ամեն ինչ արեց ազգային արտադրությունը քանդելու և ներմուծումը ավելացնելու համար:
2. Գերմանիան վարում էր արդյունաբերական քաղաքականություն, Գերինգի պետական կոնցեռնում մտնում էին արտադրական ձեռնարկություններ: Մերոնք զբաղված են սրճարաններով, սուպերմարկետներով և, իհարկե, ներմուծմամբ:
3. Գերմանիայում չէր խրախուսվում օլիգարխների լկտի և սանձարձակ պահվածքը, չէր խրախուսվում շռայլությունն ու ճոխությունը: Հայաստանում համեստությունն ամոթ բան է, հարգի է անհարգանքն ու առհամարանքը մյուսների հանդեպ:
4. Գերմանիայի օլիգարխներից պահանջվում էր վաստակած գումարները ներդնել երկրի տնտեսությունում: Հայաստանում ներմուծմամբ գումար են վաստակում և մսխում արտերկրում:
5. Երիտասարդ գերմանացուն դաստիարակում էին' սոցիալիզմը նշանակում է, որ ընդհանուրը բարձր է քո սեփական շահերից, սոցիալիզմը նշանակում է մտածել ոչ թե սեփական անձի մասին, այլ ազգի և պետության: Հայաստանում ամեն-ինչ արվեց քաղաքացուն էգոիստ և կաշառակեր ստրուկ դարձնելու համար: Հայ մարդը դադարել է հասարակական էակ լինելուց:
Սակայն կարևոր մեկ նմանություն կա քաղաքական դաշտում' այնտեղ էլ էին անցկացվում □ազատ և արդար□ ընտրություններ, սական ձևավորվում էր փաստացի միակուսակցական համակարգ: Բայց տեսեք հասարակական տրամադրությունների էվոլյուցիան: Գերմանացիները պարտված ազգից վերածվեցին հպարտ և հավակնոտ ազգի: Անկախությունից հետո Հայաստանում ընդհակառակը' շատացան իրենց ազգային շահերին ուրացողներն ու տարածքներ հանձնել ցանկացողները: Մինչ օրս մեր լրատվամիջոցները զաբղված են ամոթալի գործով' ծաղրում են անկախությունը, ծաղրում են մեր պատմությունը: Գերմանացիները քարոզում էին հայրենասիրություն, իսկ այստեղ ստրկամիտներն ու տգետները ծաղրում են «հայրենասիրություն» հասկացությունը:
Սակայն կա մեկ այլ, ամենամեծ և ամենակարևոր տարբերությունը:
Հայաստանում մինչ օրս ոչ մի ղեկավար չի խոստովանել իր սխալները, մինչ օրս ոչ ոք չի վերցրել պատասխանատվությունը այն ամենի համար, ինչը տեղի է ունեցել մեր երկրում անկախությունից հետո: Նույնիսկ այս հասարակ ձախողված փաթեթի դեպքում, հասկանալով, որ չափն անցել են, չեն ուզում ետ տանեն, քանի որ, ըստ իրենց հասկացության, սխալը խոստովանելն ամոթ է:
Երբ ֆաշիստները հասկացան, որ տանուլ են տվել երկիրը, երբ հասկացան իրենց ֆիասկոն, երբ ընկալեցին, թե ուր են հասցրել պետությունը, նրանց վերնախավն ունեցավ այդ թասիբը և... ինքնասպան եղավ: Նման բան չենք ցանկանում ոչ մեկին, բայց կա նաև այլ միջոց: Անցած շաբաթ արտահերթ նիստի ժամանակ իմ գործընկերներն անընդհատ ուզում էին ճշտել թե ինչ գործիքներ ձեռքի տակ ունեն մեր երկրի պատասխանատուները այս իրավիճակից դուրս գալու համար: Միանգամից ասեմ, ձեռքի տակ եղած ամենաանարյուն և արդյունավետ միջոցը թուղթն ու գրիչն են:
Իսկ ինչ վերաբերում է այս օրենքի նախագծին, ապա ասեմ, որ կողմ քվեարկելով դուք կքվեարկեք տնտեսական ապազգային լիբերալ ֆաշիզմի ձևավորման օգտին: Գուցե և ավելի լավ լինի' կարագանան պրոցեսները: Եվ ամեն ինչ կհասնի իր տրամաբանական ավարտին...

В какой стране действует подобная система?
Во время обсуждений налогового пакета в НС член фракции АРФД Ара Нранян в своем выступлении обратился к ряду положений предложенных законодательных изменений, сравнивая их с международным опытом.
В течение последних двух недель законодательный пакет обсуждался на различных уровнях и здесь все ясно. Однако один вопрос остался открытым для всех. В конце концов, в какой стране действует подобная система, где существует такой тотальный контроль над частным бизнесом, который предлагает правительство? Что говорит, так называемый, международный опыт?
Параллели приводились с советскими годами, однако в то время система была иная, да и наличествовала тогда исключительно государственная собственность.
Представлю международный опыт. Совмещение частной собственности с тотальным контролем имело место в одной стране, которая мне известна ... фашистская Германия. Там была частная собственность, однако собственник был не свободен, он подчинялся государственно-олигархическому кругу. Более того, у нас монополистская система завуалирована, там же все делалось достаточно прозрачно. В Германии вся экономика страны подчинялась интересам крупного монополистского капитала. Был создан Главный экономический совет, членами которого являлись крупные олигархи Германии. А все экономическое поле работало по указанию этой олигархической системы. Феодальные порядки углубились также в сельском хозяйстве. Чтобы вы хорошо представили, это была ситуация, очень близкая к нашей областной феодальной структуре.
В экономической системе этим сравнения заканчиваются.
Остальное лишь разница.
1.В Германии по программе развития, предложенной председателем Рейхсбанка, был увеличен экспорт, уменьшилась зависимость страны от импорта, был установлен крайне строгий контроль над импортом. У нас же наоборот - Центральный банк Армении ­­сделал все для развала национальной продукции и увеличения импорта.
2. Германия вела промышленную политику, в государственный концерн Гёринга входили производственные предприятия. Наши же заняты кафе, супермаркетами и, конечно, импортом.
3. В Германии не поощрялось наглое и разнузданное поведение олигархов, а также их расточительство и роскошь. В Армении быть скромным стыдно, достойно уважения неуважение и пренебрежение к другим.
4. От олигархов Германии требовалось инвестировать заработанные суммы в экономику страны. В Армении импортом зарабатывают деньги и транжирят их за рубежом.
5. Молодого германца воспитывали, что общее выше твоего собственного интереса, а социализм означает - думать не о собственной личности, а о нации и государстве. В Армении было сделано все, чтобы гражданина сделать эгоистом и взяточником-рабом. Армянский человек перестал быть общественным существом.
Однако есть одна важная схожесть в политическом поле - там тоже проводились «свободные и справедливые» выборы, однако формировалась фактически однопартийная система. Но смотрите эволюцию общественных настроений. Германцы из проигравшей нации превратились в гордую и амбициозную нацию. После независимости в Армении, наоборот, увеличилось число отступников и желающих, сдать территории. До сих пор наши средства массовой информации заняты постыдным занятием - насмехаются над независимостью,  высмеивают государство. Германцы пропагандировали патриотизм, а здесь раболепствующие и безграмотные издеваются над понятием «патриотизм».
В Армении до сих пор ни один руководитель не признавался в своих ошибках, никто до сих пор не брал на себя ответственность за все то, что произошло в нашей стране после независимости. Даже в этом случае с проваленным пакетом, поняв, что перешли грань, не хотят забрать его назад, поскольку, по их понятию, признаться в ошибке это постыдно.
Когда фашисты поняли, что страна проиграла, потерпела фиаско, когда осознали, до чего довели государство, их высшая элита имела честь и покончила себя самоубийством.  Подобную вещь не желаем никому, но есть также другое средство. На прошлой неделе во время внеочередного заседания мои коллеги все время пытались уточнить, какие инструменты есть под рукой у ответственных лиц нашей страны для выхода из этой ситуации. Скажу сразу, самое бескровное и эффективное средство, находящееся под рукой - это бумага и ручка.
А что касается проекта этого закона, то скажу, что голосуя «за», вы будете голосовать в пользу формирования экономического будущего либерального фашизма. Может быть, это будет и к лучшему - ускорятся процессы. И все придет к своему логическому концу...