Իսրայելի նախագահ. «Իսրայելն ու Իրանը «բաց պատերազմի» մեջ են»
Իսրայելի նախագահ Շիմոն Պերեսը ամերիկյան «Սի–Էն–Էն» հեռուստաընկերությանը տված հարցազրույցում անցյալ շաբաթ Բուղարիայում տեղի ունեցած ահաբեկչության համար մեղադրել է Իրանին և «Հզբոլահ»-ին։ Հիշենցենք, որ Բուրգաս քաղաքի օդանավակայանում տեղի ունեցած ահաբեկչության հետևանքով մի քանի հրեա զբոսաշրջիկ էր զոհվել։
–Իսրայելն ու Իրանը «բաց պատերազմի» մեջ են,–ասել է Պերեսը։
Հարցին՝ արդյոք վերջին իրադարձությունները չե՞ն վկայում այն մասին, որ այդ կերպ Իրանը փորձում է վրեժխնդիր լինել միջուկային հարցերով իր գիտնականների սպանության համար, ինչի մեջ մեղադրում է Իսրայելին, Պերեսը պատասխանել է.
–Իսրայելը երբեք պատասխանատվություն չի ստանձնել այդ սպանությունների համար, սակայն այս պարագայում մենք պարտավոր են պաշտպանել մեր քաղաքացիներին:

Между Ираном и Израилем идет война – Шимон Перес
Президент Израиля Шимон Перес заявил в интервью телеканалу «CNN», что Иран ведет против Израиля активные боевые действия. Одним из примеров этой войны политик назвал недавний теракт на болгарском курорте Бургас, унесший жизни пяти израильтян.
«Израиль располагает достаточными уликами, чтобы установить причастность к взрыву Ирана и его сателлита «Хезболлы». Мы уверены, что в ходе этой войны будут приняты и другие попытки терактов. Предотвратить их – наш долг», — заявил президент, отметив, что Израиль предпочитает упреждать террористов, а не проводить операции возмездия.
Отвечая на вопрос о том, являются ли атаки, подобные той, что произошла в Болгарии, местью за ликвидацию иранских ядерщиков, Перес сказал, что Израиль никогда не брал на себя ответственность за их гибель.