Ուզբեկստանը հայտնել է ՀԱՊԿ-ից դուրս գալու պատճառը
Ուզբեկստանը Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության  (ՀԱՊԿ) քարտուղարություն հայտագիր է ներկայացրել, որտեղ նշվում է ՀԱՊԿ-ից դուրս գալու մասին։ Ըստ Ուզբեկստանի ԱԳՆ աղբյուրի՝ կառույցից դուրս գալու պատճառը Աֆղանստանի հարցով ծրագրերի հետ անհամաձայնություններն են: Այս մասին գրում է «Կոմերսանտ» թերթը։
Պաշտոնական աղբյուրների տեղեկացմամբ` վերջին տարիներին Ուզբեկստանը ցուցադրաբար հրաժարվել է ՀԱՊԿ-ի միջոցառումներին մասնակցելուց, ինչը որոշակի դժվարություններ է ստեղծել կազմակերպության այլ անդամների համար:
Նշենք, որ սա առաջին անգամը չէ, որ Ուզբեկստանը որոշում է դուրս գալ ՀԱՊԿ–ից։ 1999թ., երբ հավաքական անվտանգության պայմանագիրը երկարաձգվում էր, Ուզբեկստանը հրաժարվեց այն ստորագրել։ Սակայն 2006թ. երկրի իշխանությունները որոշեցին վերադարռնալ ՀԱՊԿ։ Ընդ որում, այդ ամենը տեղի ունեցավ Ուզբեկստանի ու Արևմուտքի միջև հարաբերությունների վատթարացման համապատկերի վրա. հարաբերությունների ճգնաժամը պայմանավորված էր Ուզբեկստանում 2005թ. տեղի ունեցած անկարգությունների դաժան ճնշման վերաբերյալ Արևմուտքի պահանջներով ու հավակնություններով։
Հիշեցնենք, որ ՀԱՊԿ-ի անդամ են Հայաստանը, Բելառուսը, Ղազախստանը, Ղրղըզստանը, Ռուսաստանը, Տաջիկիստանն ու Ուզբեկստանը:

Названы причины выхода Узбекистана из ОДКБ
В четверг Узбекистан направил в секретариат ОДКБ ноту о приостановлении своего участия в деятельности организации. Позже эту информацию подтвердили в Секретариате ОДКБ.
Согласно источнику газеты «Коммерсантъ» в МИД Узбекистана, Ташкент выходит из ОДКБ из-за несогласия с планами организации в отношении Афганистана. Кроме того, Узбекистан отдаёт приоритет двустороннему сотрудничеству с Кабулом и его не устраивают планы в отношении усиления военного сотрудничества стран ОДКБ.
Информация о том, что Узбекистан может покинуть ОДКБ, появилась в октябре 2011 года – после того, как президент Белоруссии Александр Лукашенко предложил главам государств ОДКБ определиться по вопросу о дальнейшем участии этой страны в организации, так как, по его словам, Ташкент не ратифицировал ни одного существенного документа в рамках этого военно-политического союза.
Отметим, что Узбекистан уже выходил из ОДКБ – в 1999 году он отказался продлить договор, однако в августе 2006 года снова восстановил членство в организации.
Договор о коллективной безопасности (ДКБ), подписанный в 1992 году, предусматривает право любой страны-участницы договора выйти из состава ОДКБ в любое время. После выхода Узбекистана в организации остается шесть стран – Армения, Белоруссия, Казахстан, Киргизия, Россия и Таджикистан.