«Բարձրագույն կրթության համակարգը Հայաստանում գտնվում է անհանդուրժելի վիճակում»
Կրթության եւ գիտության նախարար Արմեն Աշոտյանի հրամանը` Բրյուսովի անվան ԵՊԼՀ ռեկտոր Սուրեն Զոլյանին իր զբաղեցրած պաշտոնից ազատելու մասին, մեկ անգամ եւս ընդգծեց այն իրողությունը, որ  բարձրագույն կրթության համակարգը Հայաստանում գտնվում է անհանդուրժելի վիճակում։ Հրամանը նաեւ արտացոլում է գործադիրի ցանկությունը` ուղղակի հսկողություն հաստատել ակադեմիական հաստատությունների նկատմամբ, ինչպես նաեւ նախարարության արհամարհական վերաբերմունքը համալսարանի դասախոսական կազմի եւ ուսանողության հանդեպ։
Ռեկտորի հեռացումը, որը տեղի է ունեցել առանց համալսարանը կառավարող մարմնի՝ հոգաբարձուների խորհրդի որոշման, մեղմ ասած կասկածելի է օրենքին համապատասխանության առումով։ Ավելին, այդ հրամանով ստեղծվում է տպավորություն, որ արհամարհվում է ոչ միայն կառավարող կոլեգիալ մարմինը, այլեւ բուհերի ինքնավարության սկզբունքն ընդհանրապես։  Զոլյանի հեռացումը եւս մեկ անգամ ի ցույց է դնում այն իրավական առումով հակասական եւ գործադիրի նկատմամբ կախյալ վիճակը, որում հայտնվեցին բուհերը, երբ նրանց ամրագրվեց պետական ոչ-առեւտրային կազմակերպությունների կարգավիճակը։ Մտահոգիչ է նաեւ, որ խիստ նկատողության համար առիթ է դարձել Զոլյանի կողմից Եվրոպայի Խորհրդի (ԵԽ) փորձագետի պարտականությունների կատարումը։ Քանի որ Զոլյանը մեկնել էր ԵԽ միջոցառմանը որպես Հայաստանի կառավարության կողմից առաջադրված փորձագետ, նրան՝  որպես փորձագետի իր պարտականությունների կատարման համար նույն ՀՀ կառավարության կողմից պատժելը ոչ միայն խիստ անտրամաբանական է, այլ նաեւ ԵԽ-ի եւ նրա գործունեության նկատմամբ անհարգալից վերաբերմունքի դրսեւորում։
Հեռացման հետ կապված ամբողջ պատմությունը վկայում է, որ Բոլոնիայի գործընթացի նկատմամբ հավատարմության հավաստիացումներին զուգահեռ Հայաստանում տեղի է ունեցել միանգամայն հակառակ զարգացում: Հայաստանի բարձրագույն կրթության կառավարումը եվրոպական չափանիշներին համահունչ վերակառուցելու փոխարեն համալսարանների ինքնավարության տարրերը բծախնդիր ջանասիրությամբ ոչնչացվել են: Հոգաբարձուների խորհուրդները հայտնվել են գործադիրի վերահսկողության տակ՝ թե փաստացի, թե իրավական առումով։ Պետական պաշտոնյաները դարձել են բոլոր առաջատար համալսարանների խորհուրդների նախագահներ: Ցավոք, ոչ միայն համալսարանների անձնակազմերը, այլ նաեւ բարեփոխումները ֆինանսավորող դոնորները չնկատեցին այս «բարեփոխումների» եւ «եվրոպականացման» քողի տակ գործադրի կողմից բարձրագույն կրթության համակարգի զավթումը: Այդ առումով խորհրդանշական է, որ իր պաշտոնից հեռացվում է այն բուհի ռեկտորը, որտեղ բարեփոխումներ իրականացնելու համար որոշակի դաշտ էր ձեւավորվել:
Մենք` ներքոստորագրյալներս, մեր խորը անհամաձայնությունն ենք արտահայտում այն գործելակերպի հետ, որի դրսեւորումն է Սուրեն Զոլյանի պաշտոնանկությունը, դատապարտում ենք համալսարաններում տիրող կառավարման մեխանիզմները եւ պահանջում.
-         անհապաղ եւ լիակատար հրաժարում իրավական առումով կասկածելի որոշումներից
-         ստեղծված իրավիճակի լուծում` բաց եւ վստահելի գործընթացի միջոցով
-         համալսարանների կառավարման մեխանիզմների անհետաձգելի բարեփոխում` ներառած ակադեմիական անկախության ոչ թե ձեւական, այլ իրական երաշխիքների ապահովումը:

«Смещение Сурена Золяна сомнительно с точки зрения соответствия закону»
Приказ министра образования и науки Армена Ашотяна о смещении с занимаемой должности ректора Ереванского Государственного Лингвистического Университета им. В. Брюсова Сурена Золяна стал еще одним свидетельством того, что система высшего образования в Армении находится в неприемлемом состоянии. Приказ также отражает стремление исполнительной власти установить прямой контроль над учебными заведениями, а также пренебрежительное отношение Министерства к преподавательскому составу и студенчеству.
Смещение ректора, которое имело место при отсутствии соответствующего решения управляющего органа, мягко говоря, сомнительно с точки зрения соответствия закону. Более того, в связи с этой ситуацией создается впечатление, что игнорируется не только коллегиальный орган управления университетом, но и принцип самоуправления вузов как таковой. Смещение Золяна стало еще одним свидетельством того, что, вузы, после того как им был присвоен статус государственных некоммерческих организаций, не только оказались в двусмысленном с правовой точки зрения положении, но и попали в еще большую зависимость от исполнительной власти. Также вызывает беспокойство, что поводом для строгого выговора Золяну стало исполнение им обязанностей эксперта Совета Европы (СЕ). Поскольку Золян участвовал в мероприятии СЕ в качестве эксперта, выдвинутого правительством РА, тот факт, что само же правительство РА решило наказать его за исполнение соответствующих обязанностей, не только не поддается логическому объяснению, но и является выражением неуважительного отношения к деятельности СЕ.
Ситуация, создавшаяся в связи со смещением Золяна, свидетельствует о том, что, параллельно с заверениями о верности болонскому процессу, в Армении по сути происходит обратное. Вместо перестройки системы управления высшим образованием в соответствии с европейскими стандартами, имевшиеся элементы самоуправления университетов были уничтожены с усердием достойным лучшего применения. Советы попечителей университетов оказались под контролем исполнительной власти – как в правовом отношении, так и фактически. Обладатели высших государственных постов стали председателями советов попечителей всех ведущих университетов. К сожалению, не только работники университетов, но и доноры, финансировавшие реформы, упустили из виду захват системы высшего образования со стороны исполнительной власти, имевший место под предлогом «преобразований» и «европеизации». В этом плане весьма символично, что был смещен ректор именно того университета, где было сформировано определенное поле для проведения реальных реформ.
Мы, нижеподписавшиеся, выражаем свое несогласие с теми тенденциями, проявлением которой стало смещение Сурена Золяна с занимаемого поста, осуждаем господствующие в университетах механизмы управления  и требуем:
-незамедлительного и полного отказа от сомнительных в правовом отношении решений;
-разрешения создавшейся ситуации посредством открытого и внушающего доверия процесса;
-срочной реформы механизмов управления университетами, которая должна включать обеспечение не только формальных, но и реальных гарантий их академической независимости.