Գործադուլ Գյումրիում կամ «Վերջը տաքսու վարորդներն են բացելու հայ-թուրքական սահմանը»
Գյումրիում այսօր կրկին բողոքի ակցիա են կազմակերպել անհատ տաքսու վարորդները, այս անգամ Շիրակի մարզպետարանի դիմաց: Հրապարակային ձևով ևս մեկ անգամ իրենց բողոքի ձայնը բարձրացնելու պատճառ է հանդիսացել մոտ 30 անհատ տաքսու վարորդների տուգանելու փաստը: Ինչպես հավաստիացնում են վարորդները, նրանց մի մասին տուգանել են, մյուս մասից վերցրել են փաստաթղթերը:
Վարորդներին վրդովեցրել է այն փաստը, որ խախտվել է դեռևս ապրիլին Գյումրու անհատ տաքսիստների և իշխանությունների միջև ձեռք  բերված ներքին պայմանավորվածությունը:
- Մեր բողոքից հետո խոստացան, որ մինչև հունվար Գյումրիում թույլատրելու են առանց նոր կարգի աշխատել, մինչև մի մասը գնա խոպան փող հավաքի, կամ էստեղի աշխատածից ետ գցի և 2010թ-ի հունվարին նոր կարգով աշխատենք՝ ապառիկով մեքենա ձեռք բերենք, լիցենզիայի գումարը մուծենք և այլն: Հիմա իմանում ենք, որ արդեն սկսել են տուգանել, փաստաթղթեր են վերցնել ձեռքներից: Մենք էլ հավաքվել ենք էստեղ՝ իմանալու, թե ինչու են խախտում պայմանավորվածությունը,- նշում է վարորդներից Հարությունը:
Շիրակի փոխմարզպետ Միքայել Վարդանյանը նշել է, որ, իրոք, մասնավոր պայմանավորվածություն եղել է վարորդների հետ,  սակայն թե ինչ պատաճառով են այժմ վարորդներին տուգանում, ինքը չի կարող ասել և կփորձի ճշտել:
-Ամեն դեպքում, մի բան պետք է արվի, նամակներ պետք է գրվի Ազգային ժողով, կառավարություն, որ կարողանանք խնդրին լուծում տալ,- ասել է փոխմարզպետը:
Գյումրու անհատ տաքսու վարորդները վաղը  նախատեսում են նաև փակել Գյումրի մտնող բոլոր ճանապարհները, իսկ իրենց պահանջները չբավարարելու դեպքում նույնիսկ դիմել ծայրահեղ քայլի՝ անցնել Թուրքիայի սահմանը:

Забастовка в Гюмри или «Армяно-турецкую границу, в конце концов, откроют таксисты»
Сегодня в Гюмри таксистами-частниками в очередной раз была организована акция протеста, на этот раз возле марзпетарана Ширака. Причиной акции стало то, что были оштрафованы около 30 таксистов. Как заверяют сами водители, часть из них оштрафовали, а у другой - отобрали документы.
Они недовольны тем, что были нарушены внутренние договоренности между таксистами Гюмри и властями, достигнутые в апреле.
-После нашего протеста они обещали, что до января следующего года в Гюмри разрешат работать по старым порядкам. Нам дали время, пока одна часть таксистов поедет в хопан и соберет немного денег, или отложит деньги от здешней работы и до января 2010 года  перейдет на новый порядок работы: возьмет в кредит машину, оплатит лицензию  и др. Сейчас же мы узнаем, что нас начали штрафовать, отбирать документы. И мы здесь собрались, чтобы узнать, почему они нарушают договоренности, - отметил один из таксистов.
Заместитель марзпета Ширака Микаел Варданян отметил, что частные договоренности с таксистами были, однако по какой причине сейчас штрафуют таксистов, он сказать не может, но попробует выяснить.
-В любом случае, нужно написать письма в Национальное собрание и правительство, чтобы мы смогли решить эту проблему, - сказал М.Варданян.
Таксисты-частники планируют на завтра проведение новой акции протеста: они закроют в Гюмри все  въездные дороги, а в случае неудовлетворения  их требований прибегнут к крайним мера - перейдут границу с Турцией.