Ա. Ռուստամյան. «Մինուս մեկը ՀՀԿ–ն է»
ՀՅԴ–ի, «Ժառանգության», ԲՀԿ–ի առաջարկով 100%–անոց համամասնական ընտրակարգին անցնելու վերաբերյալ այս պահին ընթացող խորհրդարանական լսումների ժամանակ ՀՅԴ ԳՄ ներկայացուցիչ Արմեն Ռուստամյանն ասել է, թե տվյալ հարցի կապակցությամբ այժմ ստեղծվել է կոնսենսուս մինուս մեկ, այդ մեկն էլ ՀՀԿ–ն է։
–Մեզ մոտ մեծամասնական ընտրակարգը դարձել է լուրջ գործիք ընդդիմությանը դուրս մղելու և իշխանության վերարտարդվելու համար։ Սա ապացուցելու կարիք չկա,–ասել է Ա. Ռուստամյանը՝ ավելացնելով, որ առանց բացարձակ համամասնական ընտրակարգի անհնար է անցկացնել ժողովրդավար ընտրություններ։
Ա. Ռուստամյանը նշել է նաև, որ իշխանությունը պատճառաբանում է, թե մեծամասնական ընտրակարգն ապահովում է ընտրողի հետ կապը, սակայն Հրազդանի ընտրությունները ցույց տվեցին, որ դա հիմնավոր պատճառաբանություն չէ։

Достигнут «консенсус минус один», где единицей является РПА - Армен Рустамян
В ходе парламентских слушаний относительно перехода на 100% пропорциональную систему представитель Верховного органа АРФ «Дашнакцутюн» Армен Рустамян  отметил, что по данному вопросу сейчас достигнут «консенсус минус один», где единицей является РПА.
«У нас мажоритарная система стала серьезным инструментом для вытеснения оппозиции и воспроизводства власти. Доказывать это нет необходимости», - заявил Рустамян, добавив, что без полностью пропорциональной системы невозможно провести демократические выборы.
Он также отметил, что власти аргументируют сохранение мажоритарной системы тем, что она обеспечивает связь с избирателем, однако выборы в Раздане показали, что это не является основательной аргументацией.