Ս. Դեմիրճյան. «ՀԱԿ–ը պատրաստ է համագործակցել քաղաքական տարբեր ուժերի, այդ թվում՝ ԲՀԿ–ի հետ»
ՀԱԿ անդամ, ՀԺԿ նախագահ Ստեփան Դեմիրճյանը երկրի վիճակը աղետալի է գնահատել՝ նշելով արտագաղթի, գործազրկության, աղքատության աճի մասին։ Երկրի գլխավոր հարցը խորհրդարանական առաջիկա ընտրություններն են, որտեղ ՀԱԿ–ը ձգտելու է հաղթել և ստանալ ձայների զգալի մասը։ Իշխանությունների այն հավաստիացումները, թե այս ընտրությունները տարբերվելու են նախորդներից, ՀԺԿ նախագահը լուրջ չի ընդունում, քանի որ պատասխանատվության չենթարկվեցին նախորդ բոլոր կեղծված ընտրությունների կազմակերպիչները։
Անդրադառնալով համամասնական–մեծամասնական ընտրակարգերի շուրջ ծավալվող բանավեճերին՝ Ս. Դեմիրճյանը նշել է, որ ինքը սկզբունքորեն դեմ չէ մեծամասնական ընտրակարգին, սակայն Հայաստանում այսօր ճիշտը համամասնական ընտրակարգին անցնելն է, որը կնպաստի քաղաքական համակարգի կայացմանը։
Հարցին, թե ՀԱԿ–ը պատրաստվո՞ւմ է համագործակցել այլ քաղաքական ուժերի և մասնավորապես «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցության հետ, բանախոսը պատասխանել է.

Степан Демирчян: «Составление списка - не легкое дело»
Во время пресс-конференции член АНК, председатель Народной партии Армении Степан Демирчян заявил, что вопрос списка Армянского национального конгресса пока не решен, и обсуждения пока продолжаются. Председатель НПА считает, что время для составления списка пока есть, и к концу февраля в этом вопросе появится ясность.
На вопрос о том, действительно ли внутри АНК имеются разногласия относительно того, кто будет включен в список, Демирчян ответил:
«Составление списка - не легкое дело».
Он заметил также, что проблемы по данному вопросу бывают даже у одной партии, что, естественно, намного труднее для включающего в себя десятки партий Конгресса.