«Ա1+»-ի տնօրեն. «Այսօր իշխանությունների կողմից տեղի է ունենում լրատվական դաշտի մոնոպոլիզացիա»
–Այսօր տեղի է ունենում լրատվական դաշտի մոնոպոլիզացիա, որը կիսով չափ արդեն հաջողվել է։ Մոնոպոլիզացիան իրականացվում է իշխանական թևի կողմից,–նման հայտարարությամբ է այսօր հանդես եկել «Ա1+»-ի տնօրեն Մեսրոպ Մովսիսյանը։
«Circle.am» կայքում արտացոլվող էլեկտրոնային կայքէջերի այցելության ցուցանիշները, ըստ Մովսիսյանի, խեղաթյուրված են արտացոլում իրականությունը.
Առաջին 12-13 տեղերը հստակ որոշված տեղեր են, որոնք թելադրում են իրենց մտածելակերպը։ Եթե սա մրցակցություն է համարվում, ապա այս երկիրն ընդհանրապես լրատվամիջոց չունի։
Մովսիսյանը կարծիք է հայտնել, որ լրատվամիջոցների քանակի ավելացումը ոչ մի օգուտ չի տվել։ Ավելին՝ ըստ Մովսիսյանի՝ դա միայն բացասական հետևանքներ ունեցավ.
Եթե մենք վերլուծենք առաջատար էլեկտրոնային լրատվամիջոցները, ապա կտեսնենք, որ դրանք մեկը մյուսի դուբլն են։
Ըստ բանախոսի՝ լրատվամիջոցը պետք է պատասխանի երեք հիմնական հարցի՝ ի՞նչ, ե՞րբ որտե՞ղ, սակայն մեր իրականության մեջ խնդիրը այլ կերպ է դրվում.
–Այդ հարցերը այսօր լիովին բացակայում են։ Մեզ մոտ կանգնած է երկու հարց՝ ո՞վ և ու՞մ հետ։ Ու այս երկու հարցը կանգնած է բոլորիս պատուհաս։
«7օր»-ի հարցին՝ ինչպես պետք է հարաբերակցվեն լրատվամիջոցի օբյեկտիվության և սեփական գիծ ունենալու սկզբունքները, Մովսիսյանը պատասխանել է.

Директор «А1+»: «Власти монополизируют информационное поле»
«Сегодня власти монополизируют информационное поле, что им уже наполовину удалось. Монополизация  осуществляется властным крылом», - с подобным заявлением сегодня выступил директор «А1+» Месроп Мовсисян.
Показатели посещаемости интернет-сайтов на «Circle.am», согласно Мовсисяну, отражают действительность в искаженном виде.
«Первые 12-13 мест – четко предопределенные места, которые диктуют свой образ мышления. Если это считается конкуренцией, то в стране вообще нет средств массовой информации», - считает Мовсисян.
По его мнению, увеличение числа СМИ не принесло никакой пользы, а, даже наоборот, имело только негативные последствия. «Если проанализировать лидирующие электронные СМИ, то увидим, что они являются копиями друг друга», - отметил Мовсисян.
СМИ, считает он, должны отвечать на 3 основных вопроса: «Что?», «Когда?», «Где?». Однако в нашей действительности задача ставится иначе: «Эти вопросы полностью отсутствуют. Перед нами стоят два вопроса: «Кто?» и «С кем?». И эти два вопроса являются нашей напастью».
На вопрос «7or» о том, как должны соотноситься принципы объективности СМИ и соблюдения собственной линии, Мовсисян ответил: «С мужеством, не боясь быть белой вороной».