Ռուսաստանը Սիրիային 0,5 մլրդ դոլարի Յակ–130 ուսումնառազմական ինքնաթիռ է վաճառել
Սիրիան Ռուսաստանից 36 ուսումնառազմական Յակ–130 ինքնաթիռ է ձեռք բերել։ «Կոմերսանտ» թերթի տվյալներով՝ գործարքը կազմել է 550 մլն դոլար կամ ամեն մի ինքնաթիռի համար՝ 15,3 մլն դոլար։ Այս մասին բանակցությունները սկսվել էին 2010թ.։
Թերթը նկատում է, որ Դամասկոսի հետ այս համաձայնությունը բավական ռիսկային է, քանի որ ապագայում ՄԱԿ–ը կարող է Սիրիայի նկատմամբ պատժամիջոցներ կիրառել։ Մասնավորապես, Լիբիայի նկատմամբ կիրառված նմանատիպ պատժամիջոցների պատճառով Ռուսաստանը ընդհանուր առմամբ 4 մլրդ դոլար արժողությամբ պայմանագրեր ձեռքից բաց թողեց։
Ավելի վաղ ԱՄՆ–ն իր մտահոգությունն էր հայտնել Սիրիային ռուսական զենք մատակարարելու կապակցությամբ, սակայն ի պատասխան՝ Ռուսաստանը պնդել է, որ միջազգային ոչ մի օրենք և համաձայնագիր չի խախտում։

Россия продала Сирии учебные самолеты Як-130 на 0,5 млрд. долларов
Сирия приобрела у России 36 учебно-боевых самолетов Як-130. По данным газеты «Коммерсантъ», сумма сделки составила 550 миллионов долларов, или по 15,3 миллиона долларов за самолет. Переговоры о поставке Сирии учебных самолетов велись с середины 2010 года.
Между тем, как отмечает газета, соглашение с Дамаском является очень рискованным, поскольку в отношении Сирии в будущем могут быть введены санкции ООН. В частности, из-за таких санкций в отношении Ливии Россия упустила потенциальные контракты на общую сумму в четыре миллиарда долларов.
Ранее США уже выражали обеспокоенность поставками российского оружия Сирии, однако в ответ на это Россия заявила, что не нарушает никаких международных законов и договоренностей.