Մայիսի 31-ից առաջ և հետո
Երևանի  ավագանու  ընտրությունների  պաշտոնական  մեկնարկը տրված է։  Հանրային կյանքն այժմ  թևակոխել է  «ասֆալտիզացիայի»,  «զիբիլաթափելիզացիայի»,  «խոստումիզացիայի», իշխանության «չենջիզացիայի»  հավաստիացման  և  այլ  «ացիաների»  փուլ։  Բացի  մյուս  թեկնածուներից՝  «զվարճանքին»   մասնակցում  են  նաև «էգ  առյուծն»  ու  «որց  շակալը»։ Սակայն նկատենք, որ բոլորի մոտ՝ էլ չկա  «ջահել վախտվա»  էնտուզիազմը։
Սա  Հայաստանի հետանկախական  շրջանի  առաջին դեպքն  է,  երբ  համայնքային  նշանակության ընտրությունները  քաղաքական  բնույթ  են ստանում՝ պայմանավորված 1995 թ.-ին ընդունված ՀՀ Սահմանադրության փոփոխությամբ, մայրաքաղաք Երևանի մասշտաբով և 2008 թ.-ի հետնախագահական զարգացումների չավարտվածությամբ։ Ու  չնայած  նշված  հանգամանքներին՝  հանրության մի մեծ մասը  դեռ լավ  չի  ընկալում  գալիք  ընտրությունների  քաղաքական  ամբողջ ենթատեքստը,  քանի  որ  ընտրողի  համար,  մեզանում  ձևավորված  համակարգի  շրջանակներում,  միակ  քաղաքական  պաշտոնը՝  դա  ՀՀ  նախագահի  պաշտոնն  է և, ըստ այդմ, միակ քաղաքական ընտրությունները՝ նախագահականը։ Մնացած  բոլոր  տիպի  ընտրություններն,  ըստ  միջին  վիճակագրական  ընտրողի պատկերացումների, երկրորդական, ապաքաղաքական և «ասֆալտային»  նշանակության  են։ Հետևաբար,   այն  ուժերը,  որոնք  շահագրգռված  են  Երևանի    ընտրություններին  առավելագույն քաղաքական   նշանակություն  տալու և գործընթացը լրջացնելու մեջ՝  պետք  է նախ փոխեն մեր քաղաքացիների մոտ ձևավորված նախկին պատկերացումները և հետո միայն խոսեն կառավարչական խնդիրներից։ Եթե այս ընտրություններն  անցնեն իշխանության նախատեսած սցենարով,  ապա նախագահական ընտրություների ամբողջ հետընտրական գործընթացը, էլեկտորալ ստուգարքի տեսքով, կարելի է ավարտված համարել ու խոսել նոր իրավիճակի մասին։
Ինչ վերաբերում է ընտրական ֆորմալ գործընթացներին, ապա Հայաստանում, ի  տարբերություն  կայացած  ժողովրդավարական  երկրների, որտեղ  կա  2  փուլ (նախընտրական  և ընտրությունների  ամփոփման), այն բաղկացած է 3  փուլից։  Մենք  ունենք  նաև  հետընտրական ոչ ֆորմալ  փուլը,  երբ փողոցում սկսվում  է  պարտվող կողմի, արդյունքների  չընդունմամբ  պայմանավորված,  հանրային դժգոհության «ռասկաչկան»։
Ամեն ինչ «դեժա վյու» է հիշեցնում։ Այնպես  է  ստացվել,  որ  1996 թ.-ից  սկսած,  հակաիշխանական  էլեկտորատի  հույսերը  կապված  են  եղել   3-րդ՝    օրենսդրորեն  չկարգավորվող  փուլի  հետ, քանի որ բուն ընտրությունների ժամանակ՝ հնարավոր չի եղել կանխել կեղծիքները։   Այդ «լավագույն» ավանդույթները շարունակվեցին նաև վերջին նախագահական ընտրությունների ժամանակ։
Նկատենք, որ ընտրության արդյունքները մշտապես իշխանությանն են ձեռնտու եղել, իսկ ընդդիմադիր էլեկտորատի վերջին հույսը՝  հետընտրական փուլի վրա, ու հիմա էլ է այդպես, քանի որ իշխանության կողմից արդեն իսկ կա վարչական և այլ տիպի ռեսուրսների կիրառում։ Շատերը զգում են, որ կարող է ստացվել ինչպես միշտ։  Մարդկանց տառապանքը փորձ ունի։  Մինչ այժմ ունեցել ենք հետևյալ պատկերը. իշխանությունները   գնացել   են հայտնի  ճանապարհով,  իսկ  ընդդիմության  բոլոր  ճանապարհները՝  ձեռնամարտից  մինչև  սահմնադրական,  տարել են նույն տեղը։ Ասվածից հետևում է, որ շատ կարևորվում են և՛ նախընտրական, և՛ հատկապես հետընտրական զարգացումները։
Երևանի ընտրություններում տարբեր ուժեր՝ տարբեր նպատակ են հետապնդում։ Հաղթանակն ու պարտությունն էլ տարբեր ուժերի համար՝ տարբեր դրսևորում ունի։
Եվ այսպես.  Լևոն  Տեր - Պետրոսյանի  գլխավորած  ընդդիմությունը,  կարելի  է ասել,  որ   վճռորոշ և ճակատագրական  պայքարի  փուլում  է,   քանի  որ  պարտության  դեպքում  բավական  անցանկալի  իրավիճակ  է ստեղծվում իրենց համար։ Եթե ՀԱԿ-ի համար գերխնդիրը իշխանափոխությունն է, ապա հաղթանակը՝  դա  միայն  40 և ավելի տոկոս  ձայներ  հավաքելն  ու  Երևանի  իշխանությունն ամբողջությամբ  վերցնելն է։ Այդ դեպքում՝  երկրում կստեղծվի երկիշխանություն և կարող են լինել արտահերթ համապետական ընտրություններ։ Ընտրությունների արդյունքների մյուս բոլոր տարբերակներով՝ դժվար  թե   ՀԱԿ-ը  կարողանա  կոալիցիա  կազմել  մյուս   ուժերի  հետ ու դառնալ երևանյան իշխանության մաս և այդկերպ շարունակել խաղը, բայց այդ դեպքում ՀԱԿ-ի գերխնդրի իրականացումն արդեն բավական մշուշոտ կդառնա։ Ասել է, թե  ընտրական կամ  հետընտրական  զարգացումներով՝  ՀԱԿ-ը  պետք  է  ձգտի  առավելագույն  արդյունքի։ Եթե  պայքարը  կրկին  ավարտվի  այնպես,  ինչպես  2008 թ.-ի  դեպքում,   ապա  քաղաքական  դաշտի որոշակի հատվածում  վակուում  կառաջանա։
ՀՀԿ-ն՝  ինչպես  որ  ՀԱԿ-ը,  ձգտելու  է  միանձնյա  իշխանություն  ձևավորել  Երևանում։ Դա  հնարավորություն  կտա  Սերժ  Սարգսյանին    ավելի  վստահ  զգալ  իշխանական կոալիցիայում   և  վերահսկողության  տակ  պահել   ԲՀԿ-ին  և  ՕԵԿ-ին։ Եթե  ՕԵԿ-ի  պարագայում  մտահոգություններն   այնքան  էլ  շատ  չեն,  քանի  որ  այդ  ուժը  բացառապես իներցիայի,  մարտի  1-ից  հետո  ստեղծված  իրավիճակի  և  ՀՀ  նախագահի  կամքով  է մնացել  քաղաքական  ակտիվ դաշտում ու չի կարող ետ ողորմիա լինել դեպի ընդդիմադիր դաշտ,  ապա  ԲՀԿ-ի  պարագան  այլ  է։ Դաշնակցության  կոալիցիայից  դուրս  գալուց  հետո՝  Գագիկ  Ծառուկյանի  գլխավորած  ուժն  այս  պահին  ստացել  է  «ջոկերի»  կարգավիճակ,   որը  նյարդայնացնում  է  սարգսյանական  թիմին։  Այս  առումով  ՀՀԿ-ն  չէր  ուզենա  Երևանում  կոալիցիոն  ուժ  ձևավորել  և  կրկին  կախված  լինել «Բարգավաճ  Հայաստանից»,  ինչն  էլ  հետագայում,  արտաքին  և ներքին  քաղաքական   ինչ- ինչ  զարգացումների  դեպքում,  հնարավորություն  կտար  Սերժ  Սարգսյանին  չմտահոգվել  իշխանական համակարգի  ամրության  համար։ ՀՀ նախագահը, թերևս,  կուզենար ազատել իր ձեռքերը ԲՀԿ-ի ընկերակցությունից և  Երևանում միակուսակցական կառավարումը կընձեռնի այդ հնարավորությունը։
ՀՀԿ-ի ու ՀԱԿ-ի նպատակները նույնն են, սակայն կա մեկ ուշագրավ հանգամանք. ի տարբերություն ՀԱԿ-ի՝ ՀՀԿ-ի համար Երևանում միանձնյա  իշխանություն չդառնալը ճակատագրական նշանակություն չի ունենա, քանի որ կոալիցիոն գործընկերներ միշտ էլ կգտնվեն։ Այլ հարց է, որ Ս. Սարգսյանի՝ իր պատկերացրած ամբողջական իշխանությունը հանրապետական մակարդակով վերցնելը, կրկին չի հաջողվի ու դրա հետագա իրագործումը կդառնա անհնար։
ԲՀԿ-ն,   ինչպես  և  բոլոր  այլ ուժերը,  ձգտելու   է  առավելագույնը  ստանալ  ընտրությունների  արդյունքում։ Եթե  դա  չհաջողվի,   ապա  նրանց  նվազագույն  ծրագիրը՝  հնարավորինս  շատ  ձայներ  հավաքելն   ու  երևանյան  իշխանության  ենթադրյալ  կոալիցիայի  կազմում  ազդեցիկ  տեղ  գրավելն  է,   ինչը  կամրապնդի  իրենց  դիրքերն  իշխանական  կոալիցիայում՝  դարձնելով  ԲՀԿ-ին  Սերժ  Սարգսյանի  համար  անփոխարինելի   սուբյեկտ։  ԲՀԿ-ն  կարող  է  օգտվել  ՀՀԿ-  ՀԱԿ   հակամարտությունից   և  ճեղքել  «արանքը»։ Ներկայիս  զարգացումները,  կարծես,  դրան  են  բերում։
ՀՅԴ-ն   նույնպես  փորձելու  է  շատ  ձայներ  վերցնել։ Նրանք  այժմ  խնդիր  ունեն  նոր  կարգավիճակով  իրենց  տեղը  գրավելու  և  ինքնուրույն  խաղացողի վերածվելու։ ՀՅԴ-ն,  ինչպես որ  ԲՀԿ-ն  ու  ՀԱԿ-ը,  օբյեկտիվորեն  շահագրգռված  են  հնարավոր  ընտրակեղծիքները  խափանելու  մեջ,  որպեսզի  թույլ  չտան  Երևանի  միահեծան    կառավարում։
Մյուս ուժերը ձգտելու են լոկալ մարտեր մղել։ Տիգրան Կարապետյանը կփորձի ցույց տալ, որ Ժողովրդական կուսակցությունը ՕԵԿ-ից շատ ձայներ ունի և, ամենայն հավանականությամբ, դա իրենց մոտ կստացվի։
ՀԱՍԿ-ը խաղի մեջ է մտել, թերևս, իր կամքից անկախ ու իր համար անորոշ նպատակներով, բայց որոշակիորեն կզբաղեցնի «պատվավոր»  յոթերորդ հորիզոնականը՝ դժվարանում եմ ասել, թե զերո ամբողջ քանի՞ տոկոսով։
Թե  ո՞ր  ուժերի  մտադրությունները  կիրականանան,  ցույց  կտան   նախընտրական  և  հատկապես  հետընտրական  գործընթացները։ Ամեն  դեպքում  հստակ  է,   որ  մայիսի  31-ից  հետո   մենք   ունենալու  ենք   քաղաքական  նոր  իրավիճակ։ Այսօրվա  դասավորվածությունն  այլևս   չի  գործելու։

Официальный старт выборам в авагани дан. Общественная жизнь вступила в фазу асфальтизации, демусоризации о обещанизма, уверениями в «чейнджизации» власти и прочих процессов с характеными окончаниями. Кроме партий и кандидатов, во всенародном действе участвуют также их символы - львы, львицы и даже шакалы. Однако заметим, что настоящего веселья нет, и никому уже не свойственен прежний энтузиазм.
Это первый случай времен постнезависимости, когда выборы общинного значения приобрели политический характер, обусловленный изменениями в Конституции, масштабами Еревана и незавершенностью процессов, связанных с президентскими выборами 2008 г. И, несмотря на эти обстоятельства, значительная часть общества пока еще плохо воспринимает политический подтекст выборов, поскольку для избирателя в рамках сформировавшейся у нас системы единственная политическая должность - это должность президента РА, и потому единственные политические выборы - президентские.
Все остальные типы выборов, согласно представлениям среднестатистического избирателя, имеют второстепенное, неполитическое, коммунально - бытовое значение. Следовательно, те силы, которые заинтересованы в том, чтобы придать ереванским выборам максимально политическое значение и сделать процесс серьезным, должны сперва поменять сформировавшиеся у наших граждан прежние представления и только потом говорить об административных  проблемах.  Если эти выборы пройдут по сценарию власти, то процессы после  президентских выборов можно будет посчитать завершенными, и начать разговор о сложившейся новой ситуации.
Что же касается формальных выборных процессов, то в Армении, в отличие от стран с состоявшейся демократией, где есть две фазы - предвыборная и фаза обобщения итогов выборов, у нас этих самых фаз - три. Третья, неформальная поствыборная фаза начинается на улице неприятием итогов выборов проигравшей стороной и раскачкой, в связи с этим, общественного недовольства.
Все происходит в жанре дежа-вю. Так получилось, что, начиная с 1996 г. надежды антивластного электората связывались с 3-й, не поддающейся законодательному регулированию фазой, потому что в процессе выборов было невозможно предотвратить фальсификации. Эти замечательные традиции были продолжены и во время последних президентских выборов.
Заметим, что итоги выборов всегда были выгодны власти, а последней надеждой оппозиционного электората была 3-я фаза, и сегодня дело обстоит точно так же, поскольку власть уже использует административный и прочие ресурсы. И многие чувствуют, что может получиться «как всегда» - «у страданий есть опыт». До сего дня картина была такой: власть шла по известной дорожке, а все пути оппозиции, от конституционного до рукопашной, приводили туда же - в 3-ю фазу. Из чего следует, что крайне важны как предвыборные, так и, в особенности, поствыборные развития.
Разные силы на этих выборах преследуют разные цели. Потому победы и поражения для них также имеют разный вес и разные проявления.
Итак. Возглавляемая Левоном Тер-Петросяном оппозиция, можно сказать, вышла на решительную, роковую схватку, потому что в случае поражения для нее сложится весьма нежелательная ситуация. Если для АНК сверхзадача - это смена власти, то победа - это всего лишь 40% и более голосов и в результате - взятие всей ереванской власти. Но в этом случае в стране сложится двоевластие и не исключены досрочные общегосударственные выборы. Т.е. сверхзадача АНК получает шанс на реализацию. В случае иного результата выборов АНК вряд ли сумеет создать коалицию с другими силами, стать частью столичной власти и таким образом продолжить игру. Перспективы реализации сверхзадачи АНК становятся здесь весьма туманны. Т.е. АНК должен стремиться к максимальному результату как на предвыборной, так и поствыборной стадии. Если борьба снова завершится так, как это случилось в 2008 -м, то тогда на определенном участке политического поля образуется вакуум.
Республиканская партия Армении, так же, как и АНК, будет стремиться сформировать в Ереване единоличную власть. Это даст возможность Сержу Саргсяну увереннее чувствовать себя во властной коалиции, и держать под контролем «Процветающую Армению» и «Страну законности». Если в случае с СЗ особых беспокойств можно не испытывать, потому что эта партия осталась в активном секторе политического поля только благодаря инерции, ситуации, создавшейся после 1-го марта и  по воле президента. Она уже не может пойти на попятную и вернуться в оппозиционное поле, чтобы начать самостоятельную игру.   Ситуация же с ППА несколько иная.  После выхода Дашнакцутюн из коалиции возглавляемая Гагиком Царукяном партия перешла на статус «джокера», который нервирует команду Сержа Саргсяна. И потому РПА не хотелось бы сформировать на уровне столицы коалицию и таким образом впасть в зависимость от «Процветающей Армении». Единовластие дало бы в будущем возможность президенту Саргсяну не тревожиться за крепость властной конструкции при тех или иных внешне - и внутриполитических развитиях. Надо полагать, что президент не прочь избавиться от товарищества с ППА, к чему можно будет придти через однопартийное  правление в Ереване.
Цели РПА и АНК одинаковы, но есть одно примечательное различие. В отличие от АНК, для РПА неудача с получением монополии на власть не фатальна, потому что партнеры в коалицию с ней всегда найдутся. Другое дело, что взять всю власть в стране опять не удастся, и дальнейшая реализация проекта единоличного правления станет невозможной.
ППА, как и все другие силы, будет стремиться получить максимум возможного на этих выборах. Если это не удастся, то их программа - минимум - это набрать побольше голосов и стать влиятельной частью предполагаемой столичной властной коалиции. Это укрепит их позиции и в парламентской властной коалиции, и сделает их незаменимым для Сержа Саргсяна субъектом. ППА может воспользоваться конфронтацией РПА - АНК и совершить прорыв. Сегодняшние процессы, вроде бы, ведут к этому.
АРФД также попытается набрать побольше голосов. Правда, у них есть проблема с занятием своего места уже в новом статусе и превратиться в самостоятельного игрока. АРФД, также как и ППА и АНК, объективно заинтересована воспрепятствовать возможным фальсификациям, чтобы не допустить единовластного правления в Ереване.
Оставшиеся силы будут стремиться к локальным боям и к локальным победам. Тигран Карапетян будет настаивать, что его «Народная партия» получит голосов больше, чем «Страна законности», и весьма вероятно, что это у него получится.
Партия РСПА, в армянском написании напоминающая АНК, вошла в игру, скорее всего, не по своей воле и для непонятных для нее задач. Она уверенно займет почетное седьмое место с нулем целых процентов и какими-то цифрами после запятой.
Чьи намерения имеют шансы на осуществление, покажут предвыборные и, в особенности, поствыборные процессы. В любом случае ясно, что после 31 - го мая у нас будет новая политическая ситуация, и сегодняшнее распределение сил перестанет быть актуальным.