Պետական բյուջեից կվճարվի կոռուպցիոն սկանդալի մեջ հայտնված ԱՆԻՖ-ի շահութահարկը
Սնանկացած և կոռուպցիոն սկանդալի մեջ հայտնված ԱՆԻՖ պետական ընկերության շահութահարկի պարտավորությունը կվճարի ՀՀ կառավարությունը: Համապատասխան որոշումն ընդունվեց գործադիր մարմնի այսօրվա նիստի ժամանակ։
Այդ նպատակով ՀՀ պետական բյուջեից կհատկացվի մոտ 84,5 մլն դրամ։ Շահութահարկի այս պարտավորությունն առաջացել է 2024 թվականի ընթացքում։
Հիշեցնենք` ԱՆԻՖ հիմնադրամը ստեղծվել էր 2019 թվականին և ֆինանսավորվում էր պետական միջոցներով՝ ենթադրաբար տնտեսական բարեփոխումներին նպաստելու համար: Հիմնադրամի կառավարման համար ներգրավվել էին մասնավոր մասնագետներ, այդ թվում՝ արտերկրից։ Սակայն, ըստ ԶԼՄ-ների, միջոցների զգալի մասն ուղղվել է կասկածելի հեղինակություն և օֆշորային գրանցում ունեցող ընկերություններին` ԱՆԻՖ–ը 1,5 մլրդ դրամ (մոտ 3,8 մլն դոլար) է ներդրել CFW ընկերությունում, որի բաժնետերերը գրանցված են ԱՄՆ Դելավեր նահանգում։
5 տարվա ընթացքում ԱՆԻՖ-ը միլիոններ է ծախսել սակավաթիվ նախագծերի վրա, որոնց թվում են «Masdar» ընկերության (ԱՄԷ) «Այգ-1» արևային կայանը, որի շինարարությունը հետ է մնացել համաձայնեցված ժամկետներից, «Երեմյան» ընկերության անասնապահական համալիրը, «Ֆլայ Արնա» ավիաընկերությունը (ԱՆԻՖ-ի և «Էյր Արաբիա»-ի համատեղ ձեռնարկությունը), որը փակվեց 2024 թվականի հունվարին՝ գոյատևելով շուրջ երեք տարի։
Ըստ լրատվամիջոցների տեղեկությունների՝ ընկերության տնօրեն Կարինե Անդրեասյանը ԱՆԻՖ-ի տնօրենների խորհրդի նախկին նախագահ, Երևանի գործող քաղաքապետ և Փաշինյանի թիմի անդամ Տիգրան Ավինյանի կնոջ մտերիմ ընկերն է:
Հիշեցնենք նաև` հիմնադրամի գործունեության ոչ արդյունավետ լինելու մասին հայտարարել է նաև Նիկոլ Փաշինյանը։
ՀՀ գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանը 2025 թվականի մայիսին հայտնեց, որ ՔԿ-ում հետաքննվում են հիմնադրամի գործունեության մի քանի ասպեկտներ։ Դրանցից առաջինն աշխատողների բարձր աշխատավարձերն ու պարգևավճարներն են, ինչպես նաև մի շարք ընկերությունների հետ համատեղ գործունեության հնարավոր խախտումները: Դրվագներից մեկով խոսքը 2 մլն դոլարի մասին է։

Правительство оплатит налог на прибыль замешанного в коррупционном скандале госфонда ANIF
Правительство Армении на заседании в четверг приняло решение оплатить налог на прибыль за 2024 год обанкротившейся скандальной госкомпании ANIF (Armenian National Interests Fund, или фонд национальных интересов Армении). Для этого из бюджета будет выделено примерно 84,5 млн драмов (около $220 тыс).
Государственно-частный фонд ANIF был создан в 2019 году и финансировался из государственных средств для инвестиций в важные для республики бизнес-проекты. Для его управления привлекались отдельные специалисты, в том числе из-за рубежа. Однако оказалось, что средства направлялись в сомнительные компании с офшорными корнями.
Так, ANIF инвестировал 1,5 млрд драмов ($3,8 млн) в CFW (компания по вопросам кибербезопаности, принадлежащая Карине Андреасян – подруге жены мэра Еревана – прим.), акционеры которой зарегистрированы в офшорной зоне американского штата Делавэр.
Среди других проектов – солнечная электростанция «Айг-1» компании «Masdar» (ОАЭ), строительство которой отстало по срокам, животноводческий комплекс компании «Yeremyan» и авиакомпания «Fly Arna» (совместное предприятие ANIF и «Air Arabia»), которая закрылась в январе 2024 года, просуществовав менее 3 лет.
Сейчас фонд перестал действовать и находится в стадии ликвидации. О неэффективности деятельности фонда и скандалах вокруг ранее уже писалось.