Երևանում ամենահին քարայրում մշակույթի հարուստ հավաքածու է հայտնաբերվել
Երևանում՝ Հրազդան գետի ափի, հայտնաբերվել են տասնյակ քարանձավներ, որոնք բնակեցված են եղել մարդկության պատմության ամենավաղ շրջանից՝ վաղ հին քարի դարից։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդագրություն և տեսանյութ է տարածել Երևանի քաղաքապետարանը: Ընդգծվում է, որ հին քարեդարյան մշակույթի հարուստ հավաքածու է հայտնաբերվել մայրաքաղաքի ամենահին՝ «Երևան-1» քարայրում:
«Այստեղից հայտնաբերվել է ավելի քան 20 հազար՝ տարբեր գույների ու երանգների՝ վանակատից, կայծքարից, բազալտից և հասպիսից պատրաստված բազմատեսակ աշխատանքային գործիքներ, նաև կենդանիների ոսկորներ:

В одной из старейших пещер Еревана обнаружено множество археологических находок
В Ереване, на берегу реки Раздан, обнаружены десятки пещер, которые были заселены с самого раннего периода человеческой истории – раннего каменного века, палеолита.
Как передает «Арменпресс», об этом сообщила мэрия Еревана, приложив соответствующий видеоматериал. Артефакты обнаружены в пещере «Ереван-1».
«Найдено более 20 000 орудий труда, изготовленных из разных материалов – кремния, базальта, яшмы и из костей животных.
Ценной находкой является и сравнительно хорошо сохранившийся скелет пещерного обитателя», – говорится в сообщении.