Հայաստանում հավատարմագրված դեսպանների հետաքրքրությունների կիզակետում կրկին Սյունիքն է․ «Հրապարակ»
«Հրապարակ» թերթը գրում է․ Հայաստանում հավատարմագրված դեսպանների հետաքրքրությունների կիզակետում կրկին Սյունիքն է։ Վերջին շաբաթվա ընթացքում երրորդ դեսպանն է այցելել։ Երեկ Սյունիքում՝ Գորիսում էր Հայաստանում Ֆրանսիայի դեսպան Անն Լույոն` ՄԻՊ Քրիստինե Գրիգորյանի ուղեկցությամբ։ Նա հանդիպել է մարզպետ Ռոբերտ Ղուկասյանի հետ, հետաքրքրվել սեպտեմբերյան հարձակումների հետեւանքներով, այցելել տուժած ընտանիքներին։ Իսկ սեպտեմբերի 27-ին Սյունիքում էր ՀՀ-ում ԱՄՆ դեսպան Լին Թրեյսին, 29-ին՝ ՌԴ դեսպան Սերգեյ Կոպիրկինը։ Աշխարհաքաղաքական կենտրոնները ներկայացնող դեսպանները Սյունիք այցելել էին նաեւ այս տարվա մայիսին։
Դժվար է պատկերացնել, որ դեսպանները համաձայնեցնում են իրենց այցերը ՀՀ մարզեր, սակայն կարծես այնքան էլ պատահական չէ, որ նրանց այցերը, հատկապես` Սյունիք, պարբերաբար համընկնում են: Սյունիքի շուրջ աշխարհաքաղաքական գործընթացներով պայմանավորված՝ դեսպանները, թերեւս, չեն ուզում մեկը մյուսին զիջել եւ ցուցաբերում են հետաքրքրություն Հայաստանի հարավի նկատմամբ։ Ի դեպ, սյունեցիները կատակում են, թե իրենց մարզպետը կես դրույքով արտգործնախարար է աշխատում` մշտապես ակտիվ հանդիպումների մեջ է դեսպանների, դիվանագիտական կորպուսի ներկայացուցիչների հետ։

Сюникский марз Армении вновь находится в центре внимания геополитических центров – «Грапарак»
Сюникский марз вновь находится в центре внимания аккредитованных в Армении послов. За последнюю неделю марз посетил уже третий посол. Об этом пишет газета «Грапарак», развивая тему.
«Вчера в Горисе побывала посол Франции в Армении Анн Луйо, она провела встречу с губернатором Робертом Гукасяном, поинтересовалась последствиями сентябрьской агрессии Азербайджана и навестила пострадавшие семьи. Ранее, 27 сентября, в Сюнике была посол США Линн Трейси, а 29 сентября – посол России Сергей Копыркин. Послы, представляющие геополитические центры, посетили Сюник также в мае этого года. Трудно представить, чтобы послы координировали свои визиты.
Похоже, не случайно, что их визиты, особенно в Сюник, периодически совпадают. Из-за геополитических процессов вокруг Сюника послы, возможно, не хотят уступать друг другу и проявляют интерес к югу Армении. Жители марза шутят, что их губернатор на полставки работает министром иностранных дел и постоянно находится в активных встречах с послами и представителями дипкорпуса», – отмечает издание.