Հայի «հետին խելքի» մասին
Բազմիցս լսած կլինեք հայի «հետին խելքի» մասին։ Այդ ձևակերպումը, որպես կանոն, օգտագործվում է «համապատասխան» սրտին՝ «համապատասխան» մխիթարանք ապահովելու նպատակով, երբ նախապես հաշվարկված չի լինում կատարվելիք քայլի հետևանքը։ «Խելքն» այդ դարձել է մեր այցեքարտը և օգտագործվում է որպես ինքնախարազանում, ինքնակշտամբանք, բայց տողատակում նաև ինքնագովեստ, քանի որ թուրքը  (բանահյուսությունն այդպես է մեզ հասել)  ասել է, թե  հայի հետին խելքն իմը լիներ։ Պատկերացնու՞մ եք, թե հայ չկայացած, ռաբիզ  «քաղքենու»  ինքնասիրությունն ինչպես է շոյվում, երբ ինքն իր խելքի (թեկուզև՝ «հետին») մասին նման սադո-մազոխիստական գնահատական է լսում՝ վերացական թուրքի գնահատմամբ։
Մի խոսքով, հայի «հետին խելքի»  մասին ինքներս հակասական առասպելներ ենք հորինել և ապրում ենք այդ վիրտուալ աշխարհում։ Բայց, ելնելով ներկայումս  ընթացող քաղաքական գործընթացներից, կարելի է ասել, որ հայի «հետին խելքը»  լրիվ ուրիշ «հմայք» ունի։  Իրականում այդ «հետինն»՝ այնքան էլ հետին չէ։ Դա մենք հնարել ենք, որպեսզի հետագայում արդարացնենք մեր նախապես գիտակցված սխալները, որոնք ժամանակին կատարել ենք՝ մեր չկամեցողության, եսակենտրոնության, չուզողության, շահամոլության և այլնի պատճառով, ու հետո երբ «քաշվել» ենք՝ սկսել ենք հետին թվով բարձրաձայնել այն ենթադրյալ քայլերը, որ պիտի անեինք։ Իսկ այդ խելոք մտքերը հետո ասելը նշանակում է, որ դրա արտասանողը ժամանկին լավ էլ իմացել է, թե ի՞նչ պիտի անել, բայց չի արել։
Տեսե՛ք, հայ-թուրքական հարաբերությունների «ֆուտբոլայնացման» հենց սկզբնական փուլից՝ արդեն իսկ խոսվում էր դրա վտանգների, հնարավոր բացասական հետևանքների մասին, քանի որ պետական ռազմավարական հաշվարկներ և պլանավորում չէր արվել, բայց  անձնական շահի հաշվարկներ արվել էին և կարևորը դա էր։  Բոլորն այդ մասին գիտեին, բայց բոլորին էլ, տարբեր պատճառներով, տվյալ ժամանակահատվածում ձեռնտու էր «ֆուտբոլը» և այն կայացավ։
Դիվանագիտության «սատանի մայլում» տեղի ունեցած «քյանդրբազության» առաջին զոհը դարձավ ՀՀ ֆուտբոլի ազգային հավաքականի զինանշանը. Սիսն ու Մասիսն իրենց  տեղը զիջեցին  հանրապետականների  ու բարգավաճականների սիրած կենդանիներին։
Եկե՛ք ճիշտ հասկանանք։ Հայ-թուրքական հարաբերությունների բարելավում, իրոք, պետք է։ Բայց եթե դա արվում է առանց հստակ  հայեցակարգի, հանպատրաստից և լրիվ ուրիշ նպատակով, որից հետո մենք ստանում ենք գյուլերի ու էրդողանների հայտարարությունները, ապա ու՞մ են պետք նման «ֆուտբոլն» ու «նախաձեռնողականությունը»։  Մենք պիտի մուրացիկի կեցվածք չընդունենք, որ Թուրքերը մտածեն, թե հայերն առանց իրենց սահմանի բացման՝ սովից կմեռնեն։ Եթե մեզ այդպես մատուցենք, ապա Թուրքերը հազար ու մի նախապայման առաջ կքաշեն։ Ո՞վ լիներ, որ դա չաներ։
Հայտնի ֆուտբոլային խաղից առաջ էլ, հետո  էլ հասկանալի  էր, որ չէր կարելի անհարմարության աստիճանի քիրվայության մթնոլորտ ստեղծել Հայաստանում։ Բայց իշխանության վերին հարկից կար ներքին հրահանգ և գրեթե բոլորը (համենայնդեպս՝ ովքեր եթերներում «ծիկրակելու»  «դաբրո»  ունեին) այնպիսի «թուրքական բաղնիք» էին սարքել, որ մի պահ տպավորություն կար, որ ազգովի Անթալիա էինք տեղափոխվել։ Այդ հիմա է, որ,  հայ-թուրքական «ֆուտբոլային» ֆիասկոյի ֆոնին, նույն պալատական նորաթուխ քիրվայասերներին հրահանգավորվել է «ազգային ճատրակ» խաղալ, այսինքն՝ համընդհանուր «ասուժդամսի» ենթարկել Թուրքիային։  Այստեղ մի պահ դադար տամ և կրկնեմ իմ  նախորդ հոդվածներից մեկում արված խորհուրդն առ պալատական պնակալեզներ, քծնանքի հուշ-երեկոների մասնագետներ, իրենց աստեղային «մոմենտին» սրտատրոփ սպասող կարիերիստներ և այլ «եղջերավորներ». այժմ իշխանության մոտ սկսվել է «հայրենասիրության» փուլը։ Քիրվայությունն այս պահին լավ չի վճարվում և չի ողջունվում։  Ընդունվում են հայրենասիրական «օրգիաների» կոլեկտիվ հայտեր։ Շուտով կարող է վերականգնվել նաև ՀՀԿ-ի կողմից հովանավորվող եղանակի տեսությունը, որի միջոցով արտահայտվում էին հայ «ազգայնական աշխարհագրության» առանձնահատկությունները։ Այդկերպ՝ «ցեղակրոնները» կարող են վերադառնալ իրենց ակունքներին։
Շարունակենք բուն թեման։ Ի՞նչ է, անցած աշնանը չգիտեի՞նք, թե Թուրքիան ու Ադրբեջանը ի՞նչ դիրքորոշում ունեն հայ-թուրքական սահմանի և Ղարաբաղի հարցի վերաբերյալ։ Գիտեի՛նք։ Գիտեի՛նք, բայց այդ պահին ամենքս մեր նեղ հաշվարկներն էինք անում։ Թուրքիայի մասով, կարելի ասել, որ ազգային համաձայնություն  էր ստեղծվել։ Էդ հիմա է, որ է՛լ «գող փիսո», է՛լ «քաչալ շուն», է՛լ դավաճան, է՛լ ուրացող են միմյանց ասում իշխանությունն ու ընդդիմությունը՝անդրադառնալով ցեղասպանության հարցին։ Փաստն այն է, որ «հեղափոխական»  այն օրերին՝ իշխանությունն, ըստ էության, լուրջ դիմադրության չհանդիպեց։ Պարադոքսալ էր, բայց հանրահավաք ու ցույց («թեթև» ոճի մեջ) կազմակերպեց ՀՅԴ-ն, իսկ ընդդիմությունը՝ հետաձգեց նախատեսված հանրահավաքը։ Ամբողջ աշխարհի հեռուստաընկերությունները ցույց տվեցին հետևյալ պատկերը. Հայաստանում Թուրքիայի հարցում կան Սերժ Սարգսյանի իշխանական և Հայ հեղափոխական դաշնակցության ընդդիմադիր  դիրքորոշումները։  CNN-ով ու BBC-ով Հայաստանին հետևող մարդիկ հասկացան, որ Հայաստանի համար կարևորագույն ու ցավոտ հարցում գործում է երկու իրար հակադիր ուժ՝ Սերժ Սարգսյանն ու դաշնակցությունը։ Բայց ի՞նչ իմանային այդ «հարիֆ» եվրոպացիներն ու ամերիկացիները, որ ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանն ու ՀՅԴ-ն՝ նույն իշխանական կոալիցիայի մեջ են ու հեչ էլ իրար հակադիր չեն, իսկ «Սե՛ր-ժի՛կ, հեռացի՛ր» պահանջող ընդդիմության առաջնորդ Լևոն Տեր-Պետրոսյանը ողջունել է Գյուլի գալը, բայց չափազանց  հակադիր է նույն Սերժ Սարգսյանին։
Ու հիմա, երբ բանը բանից անցել է, հայի «հետին խելքին» հղում անել չարժե, թե բա ո՞նց էն ժամանակ հուժկու միտինգներ չարեցինք Գյուլի դեմ, կամ ո՞նց չասացինք, որ Թուրքիան միևնույն է մեզ համար անընդունելի նախապայմաններ է առաջ քաշելու ու պետք չէր Գյուլին կանչել «մեր բակը»։ Պարզապես չենք ուզում խոստովանել, որ «թուրքական գամբիտը» լրիվ ուրիշ՝ ներքին,  նպատակով էր այստեղ օգտագործվում։ Ամեն ինչ ընթանում էր փոխադարձ «սրիկայության» պայմաններում։ Թուրքերն այդ ամենը ֆիքսեցին ու անցան գրոհի։ Սա է իրականությունը։

О заднем уме, которым крепок армянин
Часто приходится слышать о заднем уме армянина. Эта формулировка применяется как слабое утешение тогда, когда выясняется, что последствие предпринятого шага не просчитано. Этот «задний ум» стал нашей визитной карточкой и используется нами же в целях самобичевания, но с некоторым подтекстом самодовольства. Поскольку фольклорный турок  прямо-таки мечтает, чтобы задний ум армянина принадлежал ему. Представляете, насколько это льстит самолюбию: слышать о своем уме, хотя бы и заднем, такое? Черт с ним, что последствия употребления «заднего ума» трагичны, зато абстрактный турок мечтает его иметь.
Одним словом, о заднем уме армянина мы сами придумали противоречивые легенды и живем в виртуальном мире этих легенд. Однако, исходя из сегодняшних политических реалий, можно сказать, что «задний ум» армянина обрел уже иное очарование, и этот задний ум, на самом деле, не такой уж и «задний». Просто мы его придумали, чтобы было чем оправдать наши хорошо продуманные ошибки, которые мы совершили из-за нашей недоброжелательности, эгоизма, корыстолюбия и иным причинам. После чего, получив по носу, задним числом начинали говорить о тех шагах, которые следовало сделать. И можно быть уверенным, что тот, кто знает, как это нужно было сделать задним числом, знал это и числом настоящим, но не сделал.
Смотрите. С самого начала «футболизации» армяно-турецких отношений уже говорилось об опасностях и  возможных отрицательных его последствиях из-за отсутствия государственного стратегического расчета и планирования. Но был сделан подсчет личных выгод, и это стало главным. Все об этом знали, но всех на этом этапе, по разным причинам, устраивал дипломатический «футбол», и он состоялся.
Первой жертвой дипломатической эквилибристики, продемонстрированной нами признанным давним мастерам этого жанра, стал герб армянской футбольной сборной. Сис и Масис уступили свое место любимым животным республиканцев и «Процветающей Армении».
Не подумайте, что я против улучшения армяно - турецких отношений. Оно, действительно, нужно. Но если это делается без четкой концепции, без подготовки и с совершенно иными целями, после чего мы получаем суровые заявления гюлей и эрдоганов, то кому нужен такой футбол и такая инициативность? Мы не должны принимать позу просящего милостыню, чтобы турки думали, что если они не откроют границу - армяне умрут с голоду.  Если мы будем так себя позиционировать, то турки выдвинут тысячу и одно предусловие. И кто бы на их месте поступил иначе?
И до известного футбольного матча, и после было ясно, что нельзя было создавать доходящую до неприличия атмосферу «кумовства» с Турцией в Армении. Но с верхнего этажа власти был спущен «внутренний» указ и практически все, кто имел полученное сверху «добро» следить за  эфиром, такую устроили турецкую баню, что складывались впечатление, что мы всей нацией переселились в Анталию. Это сейчас на фоне армяно-турецкого футбольного фиаско тем же новоиспеченным дворцовым любителям теплых отношений  предписано подвергнуть Турцию всеобщему «осуждамсу».   А теперь мне хочется повторить совет, данный в одной из моих статей дворцовым лизоблюдам, специалистам по подхалимажу, с замиранием сердца ожидающих своего звездного часа карьеристам и др.: власть ныне переживает этап патриотизма. Кумовство с Турцией ныне не приветствуется и оплачивается плохо. Зато принимаются коллективные заявки на патриотические оргии. Скоро может восстановиться спонсируемый  РПА  обзор погоды, с помощью которого выражались особенности армянской «националистической географии» с использованием исключительно исторических армянских топонимов.  Т.е. этноверцы могут вернуться к своим истокам.
Вернемся к основной теме. Мы что, прошлой осенью не знали о позиции Турции и Азербайджана об армяно - турецкой границе и Карабахской проблеме? Знали, но каждый был занят личными расчетами. Касательно Турции у нас, можно сказать, царило национальное согласие. Это сейчас оппозиция и власть  пытаются ударить друг друга побольнее, называя друг дружку предателями и отступниками в вопросе признания Геноцида. Но факт в том, что власть тогда, по сути, затеявшая революцию, так и не получила серьезного отпора. Парадоксально, но митинг и демонстрацию, правда, «в легком весе»,  устроила АРФД, а оппозиция свой митинг отложила. Всему миру было продемонстрировано с телеэкранов,  что в вопросе Турции существует властная позиция Сержа Саргсяна и оппозиционная - АРФД. Те, кто следят за событиями в Армении по CNN и BBC, узнали, что в важнейшем и болезненном для Армении вопросе действуют две противоположные силы - Серж Саргсян и Дашнакцутюн. Но откуда было знать наивным европейцам и американцам, что президент Саргсян и АРФД находятся в той же самой властной коалиции и не противостоят друг другу, а лидер выступающей с требованием «Сер- жик,  уй - ди!»   оппозиции Левон Тер-Петросян приветствовал визит Гюля, но чрезвычайно противостоит тому же Сержу Саргсяну.
И теперь, когда поезд ушел, ссылаться на задний ум и жалеть, что как же это мы тогда не провели митингов против Гюля, или как же это мы не сказали, что Турция все равно выдвинет неприемлемые предусловия, и не надо было Гюля звать в «наш садик».  Мы попросту не хотим признаться  в том, что «Турецкий гамбит» был использован с иной, внутренней целью. Все развивалось в условиях взаимной «подлости». Турки это отфиксировали и пошли в атаку.