Հայաստանում կորոնավիրուսի «oմիկրոն» շտամի դեպք դեռ չի գրանցվել
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ մամուլի ասուլիսում այս մասին ասաց ՀՀ առողջապահության նախարար Անահիտ Ավանեսյանը:
Վիրուսի շտամները նույնականացվում են ոչ թե ՊՇՌ թեստավորման արդյունքում, այլ դրանց սեկվենավորման արդյունքում: Այդ աշխատանքները Հայաստանում ևս իրականացվում են:
«Եվ մենք այսօր էլ արդեն որոշակի նմուշներ ուղարկել ենք լաբորատորիա՝ նման հետազոտություններ անցկացնելու: Այդ հետազոտությունները պարբերական բնույթ են կրում: Այս պահին չունենք նման բան գրանցված»,-ասաց Ավանեսյանն ու հավելեց, որ, եթե Հայաստանում հայտնաբերվի «օմիկրոն» շտամ, հանրությունը կտեղեկանա այդ մասին:
Թե արդյոք առկա պատվաստանյութերը արդյունավետ են նոր շտամի նկատմամբ՝ դեռ պետք է պարզվի հետազոտության արդյունքում: Մտահոգություններ կան, սակայն, որ երբ շտամը փոխվում է, մշտապես հետազոտվում է, թե նոր շտամի նկատմամբ պատվաստանյութերն ինչ արդյունավետություն ունեն:
Կորոնավիրուսի «օմիկրոն» շտամը տարածվել է Հարավաֆրիկյան Հանրապետությունից: ՀՀ առողջապահության նախարարությունը, նոր շտամով պայմանավորված, նախատեսում է Հարավաֆրիկյան Հանրապետությունից, Բոտսվանայի Հանրապետությունից, Լեսոտոյի Թագավորությունից, Նամիբիայի Հանրապետությունից, Զիմբաբվեի Հանրապետությունից, Մոզամբիկի Հանրապետությունից, Մադագասկարից և Տանզանիայից քաղաքացիների մուտքը Հայաստան ժամանակավորապես սահմանափակել:

В Армении случаев заражения штаммом «омикрон» COVID-19 пока нет
В Армении пока не зарегистрировано ни одного случая заражения новым штаммом COVID-19 «омикроном». Как передает «Арменпресс», об этом на пресс-конференции заявила министр здравоохранения РА Анаит Аванесян.
Штаммы вирусов идентифицируются не методом ПЦР, а путем их секвенирования. Эти работы ведутся и в Армении.
«Сегодня для проведения таких исследований мы уже отправили в лабораторию несколько образцов. Эти исследования проводятся регулярно. На данный момент у нас нет этого штамма», – сказала Аванесян, добавив, что при его обнаружении, общественность будет проинформирована.
Пока неизвестно, эффективны ли существующие вакцины против нового штамма. По этому поводу есть беспокойство, и по мере изменения штаммов, эффективность вакцин против нового штамма постоянно проверяется.
Штамм омикрон распространился из Южной Африки. В связи с появлением нового штамма Министерство здравоохранения РА планирует временно ограничить въезд в Армению граждан из ЮАР, Республики Ботсвана, Королевства Лесото, Республики Намибия, Республики Зимбабве, Республики Мозамбик, Мадагаскара и Танзании.