«Մեղրամսի» ավարտն ու չհասկացվածության պատը
Կար մի ժամանակ, երբ «Եղիազարն» ու «միաբանը» իրար հասկանում էին երկար տարիներ համատեղ կյանքով ապրած ամուսինների պես։
Բերեմ Սարգսյանի ու Տեր–Պետրոսյանի փոխադարձ օգնության և հասկացվածության մի քանի օրինակներ։
Այսպես, այս տարվա փետրվարին Սարգսյանին անհրաժեշտ էր իր իշխանության վերարտադրությանը նպաստող կոալիցիոն նոր հուշագիր ստորագրել և այդ ձևով պայքարել ոխերիմ գործընկերոջ դեմ։ Տեր–Պետրոսյանն անմիջապես պաշտպանեց ՀՀԿ «ճկուն» ղեկավարի այդ նախաձեռնությունը և դարձավ «ֆուտբոլասեր» նախագահի կայունության երաշխիքը՝ PR անելով Սերժ Սարգսյանին ու բարձրաձայնելով, թե «մոնղոլ–թաթարական» որակված համակարգի պարագլուխը վայելում է Արևմուտքի լիակատար աջակցությունը։
Հաջորդը. Սարգսյանն ասում էր, թե հանձնարարել է Արդարադատության նախարարին լուծումներ գտնել, որպեսզի Հանրապետության տոնի կապակցությամբ քաղաքական մթնոլորտը լիցքաթափվի, Տեր–Պետրոսյանը միանգամից հասկանում էր, որ իր ընկերներին բաց են թողնելու մինչև մայիսի 28–ը և համարում էր իր «պահանջներից» մեկը կատարված։
Սարգսյանը մարտի 1–ի թեմայով մի ձևական հայտարարություն էր անում, Տեր–Պետրոսյանը դա ներկայացնում էր որպես իրենց ցանկության բավարարում։
Մի խոսքով, Լ. Տեր–Պետրոսյանը պետք եղած ժամանակ աջակցում էր Ս. Սարգսյանին, ինչպես նաև անմիջապես ընկալում նրա «կես բերան» ասածները՝ շտապելով վերածվել «կոնտրագենտի» խոսքերի թարգմանի ու ԱՀՔ–ի (Ազատության հրապարակում քարոզողի)։
Վերջին շրջանում, սակայն, կողմերի միջև չհասկացվածության պատ է առաջացել։ Ավելի ճիշտ՝ Տեր–Պետրոսյա՛նն է «կորցրել» Սարգսյանի ուղիղ ասած խոսքերն ընկալելու կարողությունը։ Ստիպված։ Տեր–Պետրոսյանին հիմա այլ բան չի մնում անելու, քան անհասկացող ձևանալը։
Տեսե՛ք. Սարգսյանը, իր դիրքերն ամրապնդելուց և ՀԱԿ–ի երեք «պահանջները» կատարելուց հետո, այլոց շուրթերով Տեր–Պետրոսյանին ուղարկեց հայտնի ուղղությամբ, իսկ ՀԱԿ առաջնորդը նշեց է, թե դա դեռ ոչինչ չի նշանակում։ Դրանից հետո Սարգսյանն անձա՛մբ արտահերթ ընտրություններ անցկացնելու ՀԱԿ պահանջին ասեց «ոչ», իսկ ԱՀՔ–ը, ով մի քանի շաբաթ առաջ ընկալում էր անգամ Սարգսյանի դեմքի միմիկան, շտապեց հաղորդագրություն տարածել, թե լավ չի հասկացել նրան ու հասկանալու համար կառույցներով համակոնգրեսական քննարկումներ պետք է կազմակերպի։
Սարգսյանը, փաստացի, ասեց, թե աչքիս չերևաք ու ՀԱԿ պատվիրակությանն ուղարկեց դռնեդուռ, իսկ «արմատականները» շարունակում են հայտարարել, թե դա դեռ ոչինչ չի նշանակում. այդպես ՀԱԿ վերնախավին, երևի, ավելի հեշտ է ապրել։
«Բա հո՞ «այո» չէր ասելու։ «Ոչ»–ը ներքին օգտագործման համար է՝ իշխանական շրջանակներին հանգստացնելու նպատակով»,– դեմքի «խորհրդապահական» տեսքով նշում են ՀԱԿ–ի մշակները՝ հիշեցնելով այն կանանց, ովքեր որպես սրտի մխիթարանք հաճախ են կրկնում, թե եթե ամուսինն իրենց ծեծում է՝ ուրեմն սիրում է։ Ինչևէ։
Եթե հիշում եք, ճիշտ նույն ձևով էին իրենց պահում Սերժ Սարգսյանն ու իր թիմակիցները հայ–թուրքական «մեղրամսի» բուռն շրջանում, երբ թուրքերը ուղղակի ձևով և ամեն առիթով հայտարարում էին, թե իրենք սահմանը չեն բացի ու դիվանագիտական հարաբերություններ չեն հաստատի՝ քանի դեռ հայերը Ղարաբաղի հարցում միակողմանի զիջման չեն գնացել։
Ի պատասխան Էրդողանի բազմիցս հնչեցրած «ոչ»–ին Սարգսյանը հայտարարում էր, թե դա ներքին օգտագործման համար է։ «Բա հո՞ «այո» չէր ասելու»,– դեմքի «նախաձեռնողական» արտահայտությամբ հայտարարում էին Բաղրամյան 26–ի մշակները։
Իրականությունն այն է, որ և՛ Սարգսյանը, և՛ Տեր–Պետրոսյանը «նախաձեռնողական» քաղաքականություն վարեցին համապատասխանաբար Թուրքիայի ու Հայաստանի իշխանության հետ և յուրաքանչյուրն իր մասով խայտառակ պարտություն կրեց։
Ե՛վ Սարգսյանը, և՛ Տեր–Պետրոսյանը «երկխոսության» կեսից հասկացան կամ «էն գլխից» էլ գիտեին, որ «քցվել» կամ «քցվելու» են հակառակ կողմից, բայց հիմա ստիպված իրենց դրել են չհասկացողի տեղ և հույս ունեն, թե ժամանակ ձգելով կկարողանան պահել իրենց դիրքերը։ Երկուսն էլ ուզում են հավատալ իրենց «բլեֆին» և հիմարի տեղ դնել հասարակությանը՝ չզգալով, որ մարդիկ շատ պարզ տեսնում են, որ թագավորը մերկ է։
Սարգսյանը հիմա շատ լավ գիտե, որ Էրդողանը սահմանը չի բացելու և ինքը չի լուծելու իր առջև դրած խնդիրը, բայց շարունակում է ստորագրությունը պահել հայ–թուրքական տխրահռչակ արձանագրությունների տակ և ձև տալ, թե իբր հավատում է, որ «երկխոսության» արդյունքում մի օր  Թուրքիան կվավերացնի արձանագրությունը։
Իր հերթին էլ Տեր–Պետրոսյա՛նը շատ լավ գիտե, որ արտահերթ նախագահական ու խորհրդարանական ընտրություններ չեն լինելու, բայց շարունակում է այդ թեմայով խոսել և ձև տալ, թե իբր հավատում է «երկխոսության» միջոցով արտահերթ ընտրությունների անցկացման հնարավորությանը։
Մեկ բան ակնհայտ է, որ եթե մենք ուզում ենք հետ պտտեցնել հայ–թուրքական «ֆուտբոլն» իր բոլոր բացասական հետևանքներով հանդերձ, ապա դա կարող է անել միայն նոր իշխանությունը։
Ակնհայտ է նաև մեկ այլ բան, որ եթե մենք ուզում ենք իշխանափոխություն և համակարգափոխություն, ապա դա կարող է անել միայն ընդդիմադիր նոր ձևաչափը՝ նոր ուժը։

Конец «медового месяца» и стена непонимания
Было время, когда «Егиазар» и «монах» понимали друг друга, словно прожившие долгие годы вместе супруги.
Приведу несколько примеров взаимопомощи и взаимопонимания между Сержем Саргсяном и Левоном Тер-Петросяном.
Так, в феврале этого года Саргсяну было необходимо подписать способствующий воспроизводству его власти новый коалиционный меморандум, который помог бы ему бороться против своего «партнера». Тер-Петросян сразу же поддержал данную инициативу «гибкого» руководителя РПА и стал гарантом стабильности «футбололюбивого» президента, занимаясь PR-ом Сержа Саргсяна и заявляя, что глава системы, прозванной им «монголо-татарской», пользуется полной поддержкой Запада.
Следующий пример: Саргсян говорил, что поручил министру юстиции найти способ разрядить в связи с Днем Республики политическую обстановку, а Тер-Петросян сразу понимал под этим, что его друзей отпустят на свободу до 28-го мая и считал одно из своих «требований» выполненным.
Саргсян делал формальное заявление по части событий 1-го марта, а Тер-Петросян преподносил это в качестве удовлетворения своего желания.
Словом, Л. Тер-Петросян в нужное время поддерживал С. Саргсяна, а также сразу воспринимал сказанное им вполголоса, спеша превратиться в «переводчика» и пропагандиста слов «контрагента».
Однако в последнее время между сторонами возникла стена непонимания. Точнее, Тер-Петросян «утратил» способность понимать прямо сказанные Саргсяном слова. Вынужденно. Тер-Петросяну сейчас не остается ничего другого, как притвориться непонимающим.
Дело в том, что после укрепления своих позиций и выполнения трех «требований» АНК Саргсян чужими устами послал Тер-Петросяна в известном направлении, а лидер АНК отметил, что это ничего не значит. После этого Саргсян лично сказал «нет» на требование АНК провести внеочередные выборы, а Тер-Петросян, который несколько недель назад понимал даже мимику Саргсяна, поспешил распространить сообщение о том, что плохо понял его и, чтобы понять, собирается организовать общеконгрессовские обсуждения.
Саргсян, фактически, сказал им, чтобы они не появлялись на его глазах, послав делегацию АНК скитаться от двери к двери, а «радикалисты» продолжают заявлять, что это еще ничего не значит: наверное, верхушке АНК так легче жить.
«Ну, не мог же он сказать “да”? “Нет” было предназначено для внутреннего потребления – для успокоения кругов власти»,– с «таинственным» выражением лица отмечают «батраки» АНК, напоминая тех женщин, которые в качестве самоутешения часто повторяют, что если муж бьет, то значит любит.
Если помните, точно так же вели себя Серж Саргсян и члены его команды в бурный период армяно-турецкого «медового» месяца, когда турки прямо и по каждому поводу заявляли, что они не откроют границу и не установят дипломатических отношений до тех пор, пока армяне не пойдут на односторонние уступки в Карабахском вопросе.
В ответ на многократно сказанное Эрдоганом «нет», Саргсян заявлял, что это предназначено для внутреннего потребления. «Ну, не мог же он сказать “да”?», – с «инициативным» выражением лица заявляли «батраки» из президентского дворца.
Действительность же в том, что Саргсян проводил «инициативную» политику с Турцией, а Тер-Петросян – с властями Армении и оба потерпели позорное поражение.
И Саргсян, и Тер-Петросян с половины «диалога» поняли или знали изначально, что «кинуты» или будут «кинуты» другой стороной, но сейчас вынужденно притворяются непонимающими и надеются, что, растягивая время, смогут сохранить свои позиции. Оба хотят верить в свой «блеф» и держать граждан за дураков, не понимая, что люди очень ясно видят, что король голый.
Саргсян сейчас очень хорошо понимает, что Эрдоган не откроет границу и он не решит поставленных перед ним задач, но не отзывает свою подпись с печально известных армяно-турецких протоколов, продолжая притворяться, мол, верит, что в результате «диалога» Турция однажды ратифицирует протоколы.
В свою очередь, Тер-Петросян тоже очень хорошо знает, что внеочередных президентских и парламентских выборов не будет, но продолжает говорить на данную тему и притворяться, что верит в возможность достичь посредством «диалога» проведения внеочередных выборов.
Одно очевидно: если мы хотим повернуть вспять армяно-турецкий «футбол» со всеми его негативными последствиями, то это может сделать лишь новая власть.
Очевидно также и то, что если мы хотим смены власти и системы, то это может сделать лишь новый оппозиционный форматновая сила.