Ադրբեջանցիները կրակում են Գեղարքունիքի մի շարք գյուղերի ուղղությամբ. ՄԻՊ
Ժամը 10:30-ի դրությամբ ահազանգեր են ստացվում քաղաքացիական բնակիչներից, որ ադրբեջանական զինված ուժերը կրակում են ՀՀ Գեղարքունիքի մարզի Սոթք, Կութ, Ազատ, Նորաբակ, Ներքին Շորժա, Վերին Շորժա գյուղերի ուղղությամբ: Հատկապես խոցելի վիճակում, կրակոցների անմիջական թիրախում են Կութ, Վերին Շորժա գյուղերը:
Այս մասին հաղորդագրություն է տարածել Հայաստանի մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմը:
«Կրակոցները ինտենսիվ են, արձակվում են ինչպես փոքր, այնպես էլ խոշոր տրամաչափի զինատեսակներից:
ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանն արձանագրել է ՀՀ պաշտպանության նախարարության պաշտոնական հաղորդագրությունն այն մասին, որ ադրբեջանական այս մարտական հարձակումներն ունեն քաղաքական դրդապատճառներ: Ուստի, Պաշտպանը հրավիրում է միջազգային կազմակերպությունների ուշադրությունն այդ հայտարարությանը»,- նշված է հաղորդագրության մեջ:
Մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմի Գեղարքունիքի մարզային ստորաբաժանման ստուգված փաստերը հաստատում են, որ կրակոցներն անընդհատ հրահրում են ադրբեջանական զինված ուժերը, այդ կրակոցները ՀՀ գյուղերի անմիջական հարևանությամբ են, այդ թվում՝ գյուղերի ուղղությամբ, ունեն միասնական դիտավորություն, խախտում են ՀՀ քաղաքացիական բնակիչների իրավունքները, կյանքն ու խաղաղությունը:

Азербайджанские ВС ведут огонь по армянским селам, под прямым прицелом находятся Кут и Верин Шоржа – омбудсмен
По состоянию на 10:30 от мирных жителей поступили тревожные сообщения о том, что ВС Азербайджана ведут огонь в направлении сел Сотк, Кут, Азат, Норабак, Неркин Шоржа, Верин Шоржа Гегаркуникского марза Армении. Особенно уязвимы и под прямым прицелом находятся села Кут и Верин Шоржа. Выстрелы интенсивные, ведутся как из малокалиберного, так и из крупнокалиберного оружия. Об этом написал омбудсмен Армении Арман Татоян.
Омбудсмен Армении зафиксировал официальное заявление Минобороны РА о том, что предпринятые азербайджанцами атаки имеют политические мотивы. Поэтому омбудсмен обращает внимание международных организаций на это заявление.
«Проверенные подразделениями аппарата Защитника прав человека факты подтверждают, что стрельбу постоянно провоцируют азербайджанские ВС, обстрелы ведутся непосредственно вблизи армянских сел, в том числе в их направлении, совершаются по единому умыслу и нарушают права гражданского населения РА, подрывают их жизнь и мир», – говорится в сообщении.