Պուտինը և Բայդենը կքննարկեն ԼՂ-ի հարցը
Ռուսաստանի նախագահի օգնական Յուրի Ուշակովը լրագրողներին պատմել է Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինի և ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենի գագաթնաժողովի օրակարգի մասին, որը տեղի կունենա հունիսի 16-ին Ժնեւում ՝ «La Grange» վիլլայում: Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, վկայակոչելով «Վեդոմոստի» օրաթերթը, հունիսի 14-ին կայացել է Ուշակովի զրույցը Ռուսաստանում ԱՄՆ դեսպան Ջոն Սալիվանի հետ, որի ընթացքում հաստատվել են երկու նախագահների հանդիպման ձևաչափի և օրակարգի վերաբերյալ բոլոր պայմանավորվածությունները:
Ուշակովը հայտնել է, որ, ի թիվս այլ հարցերի, նախագահները կքննարկեն տարածաշրջանային խնդիրները, որոնց թվում են Լեռնային Ղարաբաղը, Մերձավոր Արեւելքը, Սիրիան, Լիբիան, իրանական միջուկային ծրագրի շուրջ ստեղծված իրավիճակը, Աֆղանստանի և Կորեական թերակղզու իրավիճակի կարգավորումը, Ուկրաինան և Բելառուսը:
Պուտինը Բայդենի հետ երկու անգամ շփվել է հեռախոսով ՝ հունվարի 26-ին եւ ապրիլի 13-ին։ Մինչ այդ նրանք մի անձնական հանդիպում են ունեցել 2011-ին, երբ Բայդենն ԱՄՆ փոխնախագահն էր։ «Ժնեւի հանդիպման անցկացման նախաձեռնությունը եղել է ամերիկյան կողմից»-,նշել է Ուշակովը:

Владимир Путин и Джо Байден обсудят и нагорно-карабахский вопрос
Помощник президента России Юрий Ушаков рассказал журналистам о повестке дня встречи президента России Владимира Путина и президента США Джо Байдена, которая состоится 16 июня на вилле «La Grange» в Женеве.
Как сообщает «Арменпресс» со ссылкой на газету «Ведомости», 14 июня Юрий Ушаков провел беседу с послом США в России Джоном Салливаном, в ходе которой были одобрены все договоренности по повестке дня встречи двух президентов.
Юрий Ушаков сообщил, что среди прочих вопросов – Ближний Восток, Сирия, Ливия, ситуация вокруг ядерной программы Ирана, урегулирование ситуации на Корейском полуострове, в Афганистане, в Украине и в Беларуси – президенты обсудят и региональные вопросы, включая вопрос Нагорного Карабаха.
Владимир Путин с Джо Байденом провел два телефонных разговора – 26 января и 13 апреля. До этого у них была личная встреча в 2011 году, когда Байден был вице-президентом США.