Թուրքական ծագման վերջնական սպառման ապրանքների ներմուծման արգելքի գործողության ժամկետը կերկարաձգվի
Մինչև թուրքական ծագման վերջնական սպառման ապրանքների ներմուծման արգելքը սահմանելը՝ Թուրքիայից Հայաստան է ներմուծվել է 220 մլն դոլարի պատրաստի արտադարանք, պետությունը հակված է երկարաձգել արգելքի ուժի մեջ լինելու ժամկետը:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին ԱԺ-ում ասաց ՀՀ փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանը՝ պատասխանելով պատգամավորների հարցերին:
«Մինչև արգելք դնելը 220 մլն դոլարի պատրաստի արտադրանքի ներմուծում է եղել Թուրքիայից Հայաստան: Դա պոտենցիալ արտադրության ծավալ է, որը շատ զգալի է Հայաստանի համար: Կարծում եմ, այդ տեղը պետք է զբաղեցնեն մեր տնտեսավարողները»,-ասաց Գրիգորյանը:
Փոխվարչապետը նշեց, որ հումքի և կոմպոնենտների ներմուծման արգելք չեն սահմանել, որ արտադրողների մոտ խնդիրներ չառաջանան:
Հարցին, թե արդյոք կերկարաձգվի՞ արգելքի գործողության ժամկետը՝ նա ասաց. «Ցանկությունների, տպավորությունների և պոտենցիալ քվեարկության տեսանկյունից վստահ կարող եմ ասել, որ այս պահին, իհարկե, ընդհանուր տրամադրվածությունը երկարաձգելն է: Վերջնական սպառման ապրանքների մասով ես վստահ եմ, որ երկարաձգվելու է»:
Հայաստանի Հանրապետության կառավարությունն իր 2020 թվականի հոկտեմբերի 20-ի թիվ 1708-Ն որոշմամբ ժամանակավոր արգելք է դրել թուրքական ծագում ունեցող վերջնական սպառման ապրանքների ներմուծման վրա: Արգելքն ուժի մեջ է 2020 թվականի դեկտեմբերի 31-ից:

Срок действия запрета на ввоз товаров конечного потребления турецкого происхождения будет продлен
До введения запрета на импорт товаров конечного потребления турецкого происхождения из Турции в Армению была импортирована готовая продукция на сумму 220 миллионов долларов, и государство предполагает продлить запрет на ввоз.
Как сообщает «Арменпресс», об этом в Национальном собрании, отвечая на вопросы депутатов, заявил вице-премьер Мгер Григорян.
«До запрета на ввоз из Турции в Армению была импортирована готовая продукция на сумму 220 миллионов долларов. Это объем потенциального производства, который для Армении довольно значителен. Я считаю, что это место должны занять наши бизнесмены», – сказал Григорян.
Вице-премьер отметил, что запрета на ввоз сырья и комплектующих не было, чтобы у производителей не возникло проблем.
На вопрос, будет ли продлен срок действия запрета, он ответил: «С точки зрения пожеланий, мнений и потенциального голосования могу с уверенностью сказать, что на данный момент, конечно, есть общий настрой в его продлении».
Правительство Республики Армения решением от 20 октября 2020 года N 1708-Н наложило временный запрет на ввоз товаров конечного потребления турецкого происхождения.