Հայաստանի ոսկերչության ոլորտը 13.3% անկում է գրանցել, զարդերի արտադրությունը նվազել է 34.1%-ով
2020 թվականին Հայաստանում արտադրվել են 40,8 մլրդ դրամի ոսկերչական ապրանքներ՝ նախորդ տարվա նույն ժամանակաշրջանի համեմատ նվազելով 13.3%-ով: Անցած տարի արտադրվել են 3.3 մլրդ դրամի ոսկերչական զարդեր՝ նախորդ տարվա նույն ցուցանիշի համեմատ նվազելով 34.1%-ով:
ՀՀ վիճակագրական կոմիտեի տվյալներով՝ 2020 թվականին «թանկարժեք և կիսաթանկարժեք քարեր, թանկարժեք մետաղներ և դրանցից իրեր» ապրանքային խումբը ՀՀ արտահանման կառուցվածքում զբաղեցրել է 3-րդ հորիզոնականը՝ կազմելով 365.9 մլն դոլար կամ արտահանման ընդհանուր ծավալի մոտ 14.4%-ը՝ զիջելով միայն «պատրաստի սնունդ» և «հանքահումքային արտադրանք» ապրանքախմբերին: Համեմատության համար նշենք, որ նույն ապրանքախմբի արտահանումը 2019 թվականին եղել է ավելի շատ՝ 414.8 մլն դոլար կամ արտահանման ընդհանուր ծավալի 15.7%:
Համաձայն վիճակագրական տվյալների՝ 2019 թվականին Հայաստան առավել մեծ ծավալի ոսկերչական իրեր ներմուծվել են Արաբական Միացյալ Էմիրություններից՝ 3.7 մլն դոլարի, Թայլանդից՝ 2 մլն դոլարի, Իտալիայից՝ 1.5 մլն դոլարի և Թուրքիայից՝ 1.4 մլն դոլարի:
Նույն թվականին ՀՀ առավել մեծ ծավալ ոսկի ներմուծվել է Ռուսաստանից՝ 98.8 մլն դոլարի, ԱՄԷ-ից՝ 17.3 մլն դոլարի, ԱՄՆ-ից՝ 1.5 մլն դոլարի և Թուրքիայից՝ 555 հազ. դոլարի:
2019-ին Հայաստանից ոսկերչական իրերի մեծ մասն արտահանվել է ԱՄԷ՝ 21 մլն դոլարի, ՌԴ՝ 8 մլն դոլարի, Թուրքմենստան՝ 4 մլն դոլարի, ԱՄՆ՝ 2.7 մլն դոլարի և այլն:
Ոսկին մեծ մասամբ արտահանվել է Շվեյցարիա՝ 215 մլն դոլարի, Իտալիա՝ 8.4 մլն դոլարի, Կանադա՝ 419 հազ. դոլարի և այլն:
2020 թվականին ոսկու գինը ռեկորդային՝ 15% աճ է գրանցել, ինչը պայմանավորված է հանգանաքով, որ կորոնավիրուսային համավարակի պայմաններում ներդրողները ապահով ապաստան են գտել ներդրումների համար թանկարժեք մետաղներում՝ դրանք համարելով լավագույն ներդրումը ցածր եկամտաբերության պայմաններում:Ոսկու ռեկորդային գինը եղել է 2020 թվականի օգոստոսին՝ կազմելով 2049.30 դոլար 1 տրոյական ունցիայի դիմաց:
Արցախի դեմ Ադրբեջանի սանձազերծած պատերազմի հետևանքով Սոթքի ոսկու հանքավայրը գործում է իր արտադրական հզորությունների մի մասով: Ըստ շրջանառվող լուրերի՝ 2021 թվականի հունվարի վերջին Ադրբեջանի կառավարության և Անգլո Աժիան Մայնինգ ընկերության միջև համաձայնություն է ձեռք բերվել, որ այդ բրիտանական ընկերությունը սկսելու է շահագործել երեք հետևյալ հանքավայրերը` Սոթք, Կաշեն և Վեջնալի (Զանգելան)։ Մինչև Արցախյան երկրորդ պատերազմը այդ հանքավայրերը շահագործել են հայկական ընկերություններ «ԳեոՊրո Մայնինգ Գոլդը» (Սոթք) և «Բեյզ Մետալսը» (Կաշեն), որոնք այդ տարածաշրջաններումկատարում էին մեծածավալ ներդրումներ (մոտ 250 միլիոն դոլարի) և ստեղծում հազարավոր աշխատատեղեր։
Հաջորդ խնդիրը, որ առկա է ոսկերչության ոլորտում հայկական ոսկերչական արտադրանքի ռուսական շուկա մուտքի հետ կապված բարդություններն են՝ պայմանավորված հարգադրոշմերի փոխճանաչմամբ: Եվրասիական տնտեսական միության տարածքում ոսկերչական իրերի արտադրությամբ հիմնականում զբաղվում են ՀՀ-ն և ՌԴ-ն, իսկ մյուս անդամ պետությունները հիմնականում սպառողներ են: Խնդիրն այն է, որ առևտրային դաշտում հարգադրոշմերը պետք է ընդունեն բոլոր հինգ անդամ պետությունները: Արդյունքում՝ 2019 թվականի նոյեմբերի 11-ին ԵԱՏՄ անդամ պետությունների միջև կնքվել է «ԵԱՏՄ շրջանակում թանկարժեք մետաղների և թանկարժեք մետաղների հետ գործառնությունների իրականացման առանձնահատկությունների մասին» համաձայնագիրը:
Հայկական կողմի ջանքերի արդյունքում, հայկական ոսկերչական արտադրանքը կրկնակի հարգադրոշումից զերծ պահելու նպատակով, համաձայնագրում նախատեսվել է դրույթ առ այն, որ ոսկերչական և այլ արտադրատեսակները ԵԱՏՄ մեկ անդամ պետության տարածքում հարգադրոշմված լինելու դեպքում մեկ այլ անդամ պետության տարածք տեխափոխվելիս ենթակա չեն լրացուցիչ փորձարկման, անալիզի ու դրոշմավորման։ ԵԱՏՄ անդամ երկրներում վավերացնելուց հետո սույն համաձայնագիրը ուժի մեջ կմտնի, որի արդյունքում՝ ՀՀ ֆինանսների նախարարությանը կից կստեղծվի հարգադրոշմման ծառայություն, որի հարգադրոշումը միայն կճանաչվի ԵԱՏՄ անդամ բոլոր երկրներում։

В ювелирной сфере Армении зафиксирован спад на 13.3%, производство украшений сократилось на 34.1%
В 2020 году в Армении были произведены ювелирные изделия на 40,8 млрд. драмов, сократившись по сравнению с предыдущим годом на 13.3%. В прошлом году были произведены ювелирные украшения на 3.3 млрд. драмов, что на 34.1% ниже по сравнению с показателем предыдущего года.
По данным Статистического комитета Армении, в 2020 году группа товаров «драгоценные и полудрагоценные камни, драгоценные металлы и вещи из них» в экспортной структуре Армении заняла третье место, составив 365.9 млн. долларов или около 14.4% общего объема, уступая лишь группам товаров «готовая пища» и «рудно-сырьевая промышленность». Для сравнения отметим, что экспорт той же группы товаров был больше в 2019 году: 414.8 млн. долларов или 15.7% общего объема экспорта.
Согласно статистическим данным, в 2019 году в Армению крупный объем золотых изделий импортировался из Объединенных Арабских Эмиратов – на 3.7 млн. долларов, Таиланда – на 2 млн. долларов, Италии – на 1.5 млн. долларов и Турции – на 1.4 млн. долларов.
В том же году в Армению в наиболее крупных объемах было импортировано золото из России – на 98.8 млн. долларов, ОАЭ – на 17.3 млн. долларов, США – на 1.5 млн. долларов и Турции – на 555 тыс. долларов.
В 2019 году большая часть золотых изделий экспортировалась из Армении в ОАЭ – на 21 млн. долларов, РФ – на 8 млн. долларов, Туркмению – на 4 млн. долларов, США – 2.7 млн. долларов и т.д.
Золото в основном было экспортировано в Швейцарию – на 215 млн. долларов, Италию – на 8.4 млн. долларов, Канаду – на 419 млн. долларов и так далее.
В 2020 году был зафиксирован рекордный рост цены на золото на 15%, что обусловлено тем обстоятельством, что в условиях пандемии коронавирса инвесторы нашли надежное пристанище для инвестиций в драгоценных металлах, считая их лучшим вложением в условиях низкой прибыльности. Рекордная цена на золото была зафиксирована в августе 2020 года, составив 2049.30 долларов за одну унцию.
Вследствие развязанной Азербайджаном войны против Арцаха действует часть производственных мощностей Сотского рудника. Согласно циркулирующим слухам, в конце января 2021 года между правительством Азербайджана и компанией «Anglo Asian Mining» была достигнута договоренность о том, что эта британская компания начнет эксплуатировать три рудника: Сотк, Кашен и Веджнали (Зангелан). До Второй Арцахской войны эти рудники эксплуатировали армянские компании «ГеоПРо Майнинг Голд» (Сотк) и «Бейз Металс» (Кашен), которые делали масштабные инестиции в этих регионах (около 250 млн. долларов) и создавали тысячи рабочих мест.
Следующая проблема в ювелирной сфере – трудности с выходом армянских украшений на российский рынок из-за взаимного признания проб. На территории Евразийского экономического союза производством ювелирных изделий в основном занимаются Армения и Россия, а остальные страны-члены в основном являются потребителями. В результате 11 ноября 2019 года между странами-членами ЕАЭС было подписано Соглашение «Об особенностях ведения операций с драгоценными металлами в рамках ЕАЭС». В результате усилий армянской стороны, чтобы предотвратить нанесение двойного пробирного клейма на армянские ювелирные изделия, соглашение предусматривает, что другие ювелирные изделия, если они проштампованы на территории одного государства-члена ЕАЭС, не подлежат дополнительному тестированию, анализу и маркировке. После ратификации в странах-членах ЕАЭС данное соглашение вступит в силу, в результате чего при Минфине РА будет создана служба маркировки, знак которой будет признан только во всех государствах-членах ЕАЭС.