Պարարտանյութի շուկան ազատականացված է
- Այս տարի ազտականացվել է նաև պարարտանյութի շուկան, եթե նախկինում դա ձեռք էր բերվում միայն Վրաստանի հանրապետությունից, ապա այս տարվա ընթացքում Ռուսաստանից, Ուկրաինայից, Պարսկաստանից  արդեն իսկ ներկրվել է 15000 տոննա պարարտանյութ,-ասել է ՀՀ գյուղատնտեսության փոխնախարար Սամվել Գալստյանը և հավելել, որ ներկրման աշխատանքները շարունակվում են և ակցիայի շրջանակներում պարարտանյութի ամենացածր գինը 5900 դրամ է եղել, որից  օգտվել են բոլոր մարզերը։ «7օր»-ի այն հարցին, թե, արդյո՞ք Վրաստանն արգելել է իր տարածքով Ռուսաստանից և Ուկրաինայից Հայաստան պարարտանյութի ներկրումը՝  նա պատասխանեց, որ նման խնդիր իսկապես կա։
-Դա հատկապես վերաբերվում է ազոտական պարարտանյութին՝ սելիտրային, բայց 10-12 օր առաջ ներկրումներ և՛ Ռուսաստանից, և՛ Ուկրաինայից եղել են: Ներկայումս պաշտոնապես այդպիսի վիճակ չկա,-ասել է Սամվել Գալստյանը։

Рынок удобрений либерализирован
-В этом году был также либерализирован  рынок удобрений. Если раньше удобрения приобретались только в Грузии, то в течение этого года из России, Украины и Ирана уже было ввезено 15000 тонн удобрений, - сказал вице-министр с/х  Самвел Галстян, добавив, что ввоз добрений продолжается, и в рамках акции самая низкая цена на удобрения была 5900 драмов, и  ею воспользовались все марзы. На вопрос «7օր» о том, на самом ли деле Грузия запретила провоз  через свою территорию удобрений из России и Украины в Армению, он ответил, что эта проблема действительно есть.
-Это в особенности касается азотных удобрения - селитры, но 10-12 дней назад поставки из России и Украины были. На данный момент официально ничего такого нет, - сказал Самвел Галстян.