Ոչ ոք չէր սպասում 10 տարվա ազատազրկման դատավճռին
Ապրիլի 7-ին կայացավ ջավախահայ քաղաքական ակտիվիստ, «Միասնական Ջավախք» շարժման առաջնորդ Վահագն Չախալյանի դատավճիռը, որով նա դատապարտվեց 10 տարվա ազատազրկման։
«Երկիր հայրենադարձության և հիմնավորման» միության նախագահ Սևակ Արծրունին և միության ծրագրերի պատասխանատու Ռոբերտ Թաթոյանը լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ խիստ դատապարտել են դատավճիռը, այն դիտարկելով չափազանց ուռճացված։
-Դատավճիռը շատ կոշտ էր, դատավորը կարող էր որոշ դրվագներ այդ դատավճռից փոխարինել տուգանքներով։ Սա ապացուցում է, որ դատավորին կարգադրել էին, որ նա այդ կոշտ դատավճիռն ընդունի։ «Երկիր» միությունը դատապարտել է այս դատավճիռը և կոչ է արել հայությանը, սփյուռքահայությանն ու միջազգային կազմակերպություններին համապատասխանորեն արձագանքել կատարվածին,- ասել է Ռոբերտ Թաթոյանը։
«Երկիր» միության նախագահ Սևակ Արծրունին տեղեկացրել է, որ միությունն այս խնդրի կապակցությամբ շատ լուրջ աշխատանքներ է տանում եվրոպական կառույցների հետ, ինչի արդյունքներից է ապրիլի 14-ին Փարիզում Վրաստանի դեսպանատան դիմաց հարյուրավոր հայերի բողոքի ակցիան։

Никто не ожидал такого решения суда
7-го апреля был вынесен приговор, джавахкскому политическому активисту, лидеру движения «Единый Джавахк» Ваагну Чахаляну, по которому он был осужден на 10 лет лишения свободы. Председатель союза общественных организаций по репатриации и заселению «Еркир» Севак Арцруни и ответственный за программы союза Роберт Татоян  во время встречи с журналистами строго осудили вынесенный приговор,  назвав его слишком раздутым.
-Приговор был слишком строгим, судья мог заменить некоторые эпизоды из приговора штрафами. Это доказывает, что судья получил распоряжение на вынесение подобного строго приговора.  Союз «Еркир» осудил данный приговор и призвал всех армян, представителей диаспоры и международные организации соответствующим образом отреагировать на произошедшее, - сказал Роберт Татоян.
Председатель союза «Еркир» Севак Арцруни сообщил, что союз по поводу этой проблемы проводит серьезные работы с европейскими структурами, одним из результатов которой стала акция протеста сотен армян 14-го апреля в Париже перед посольством Грузии.