Նախագահի այցը Իրան «մեսի՞ջ» է Թուրքիային
Էթնոհոգեբան Կարինե Նալչաջյանը ԶԼՄ-ների ուշադրությանն է ներկայացրել իր տեսակետը հայ-թուրքական հարաբերությունների հնարավոր զարգացումների վերաբերյալ.
-Սա մեր արտաքին քաղաքակության այն եզակի խնդիրներից է, որտեղ բազմագործոն հետազոտություններ պետք է կատարել յուրաքանչյուր քայլ անելուց առաջ։ Հարկավոր է ոսկերչական աշխատանք կատարել, որովհետև սա իսկապես նրբագույն խնդիր է։
Կարինե Նալչաջյանի հավաստմամբ, թուրքերի նկատմամբ մեր բացասական ստերեոտիպն արդարացված է.
-Վերջին շրջանում, իհարկե՛, փոփոխություններ են եղել, և այդ փոփոխությունները բխում են ժողովրդական դիվանագիտությունից։ Պետք է նկատի ունենալ, որ ազգը, որպես հոգեբանական ամբողջություն, ունի իր յուրահատուկ հոգեկերտվածքը, և ազգի հոգեկերտվածքը բավական իներտ է իր բնույթով։
Էթնոհոգեբանը շատ կարևոր համարեց այն, որ թուրքերի հետ հարաբերակցվելու այս կոնտեքստում ՀՀ նախագահի անմիջապես հաջորդ քայլը եղավ Իրանի Իսլամական Հանրապետություն այցը, և «կարևորագույն ռազմավարական խնդիրների քննարկումը, որին անպայման պետք է լավատեսորեն նայել»։
-Կարծում եմ, որ սա նաև ինչ որ իմաստով «մեսիջ» է Թուրքիային, որ չիմանաք թե մեր շնչառությունը միայն ձեզանից կարող է կախված լինել,-հայտարարել է Կ. Նալչաջյանը։

Визит президента в Иран был «месседжем» Турции
Этнопсихолог Карине Налчаджян представила СМИ свою точку зрения насчет возможного развития армяно-турецких отношений.
-Это одна из редких проблем нашей внешней политики, где перед тем, как сделать какой-либо шаг, необходимо проведение исследований. Необходимо провести ювелирную работу, так как это очень тонкая проблема.
По заверению Карине Налчаджян, наши негативные стереотипы  в отношении турок оправданы:
- Конечно, в последнее время происходили изменения, и они являются следствием народной дипломатии. Необходимо учитывать, что нация, как психологическая целостность, имеет свою особенную психологическую структуру, и она по своему характеру достаточно инертна.
Этнопсихолог считает очень важным, что в данном контексте отношений с Турцией следующим  шагом президента РА стал визит в Исламскую Республику Иран и «обсуждение важнейших стратегических проблем, на которые обязательно необходимо смотреть с оптимизмом».
-Думаю, что это, в какой-то мере, является «месседжем» Турции, что не думайте, мол, что мы дышим только благодаря вам, - сказала К.Налчаджян.