ԱՄՆ–ը Լիբիայի ապստամբներին 25 մլրդ դոլարի օգնություն կտրամադրի
ԱՄՆ նախագահ Բարաք Օբամայի վարչակազմը նախատեսում է 25 մլրդ դոլարի օգնություն հատկացնել լիբիական ընդդիմությանը։
Ինչպես հայտնում է «ՌԲԿ» կայքը՝ օգնությունը ընդդիմադիրներին կտրամադրվի ինչպես կանխիկով, այնպես էլ զենք–զինամթորքի, դեղամիջոցների ու համազգեստների տեսքով։ Ինչպես տեղեկացնում է գործակալությունը՝ սա ԱՄՆ առաջին անմիջական օգնությունն է լիբիացի ապստամբներին։ ԱՄՆ Պետդեպարտամենտի հայտարարության մեջ ասվում է. «Այս միջոցները կհատկացվեն որպես միջազգային օգնություն հարձակման սպառնալիքի տակ գտնվող Լիբիայի քաղաքացիական բնակչության պաշտպանության համար»։
Հիշեցնենք, որ ԱՄՆ–ը հայտարարել էր Լիբիայի առաջնորդ Մուամար Քադաֆիի դեմ ռազմական գործողություններից ապրիլի 5–ից դուրս գալու և հրամանատարությունը ՆԱՏՕ–ին փոխանցելու մասին։ Սակայն նախօրեին ԱՄՆ ռազմական հրամանատարության ներկայացուցիչները հայտնել էին, որ ամերիկյան կործանիչները շարունակել են հարվածներ հասցնել Լիբիայի հակաօդային պաշտպանության օբյեկտների վրա։
ԱՄՆ ֆինանսների նախարարի օգնական Դեյվիդ Քոենը ապրիլի սկզբին հայտարարել էր, որ ԱՄՆ քննարկում է լիբիական իշխանությունների ֆինանսական ակտիվների մի մասի օգտագործման հնարավորութունը Լիբիային հատկացվող մարդասիրական օգնության ծախսերը փակելու համար։ Նրա խոսքերով՝ Օբամայի հրամանով սառեցված միջոցների ծավալը կազմում է 34 մլրդ դոլար։
Լիբիայի պետական հեռուստատեսությունը նաև տեղեկացնում է, որ ՆԱՏՕ–ի ուժերը հարված են հասցրել մայրաքաղաք Տրիպոլիի շրջաններից մեկի ուղղությամբ։ ԶԼՄ–ների տեղեկությունների համաձայն՝ յոթ մարդ զոհվել է, ևս 18 վիրավորվել։ ՆԱՏՕ–ի հրամանատարությունը դեռևս չի մեկնաբանել այս լուրերը։

США выделят ливийским мятежникам помощь на 25 млрд долларов
Администрация президента США Барака Обамы планирует выделить ливийской оппозиции помощь в размере 25 млрд долларов, передает «РБК» со ссылкой на «Associated Press».
Содействие повстанцам будет оказано как наличными, так и в виде оружия, боеприпасов, медикаментов, обмундирования. Как отмечает агентство, это  первая непосредственная помощь США ливийским мятежникам. Эти средства будут выделены в качестве поддержки международных усилий по защите гражданского населения Ливии, находящегося под угрозой нападения», - говорится в заявлении Госдепартамента США.
Отметим, что США объявили о своем выходе из операции против лидера Ливии Муаммара Каддафи, передав командование НАТО. Как заявил ранее представитель Пентагона, с 5 апреля американские ВВС не будут принимать участия в боевых действиях, а будут только поддерживать действия европейских стран и патрулировать бесполетную зону над Ливией. В то же время, как сообщили представители военного командования США, американские истребители продолжили наносить удары по объектам противовоздушной обороны в Ливии. Они уточнили, что военные самолеты ведут боевые действия под командованием Североатлантического альянса.
В начале апреля помощник министра финансов США Дэвид Коэн заявил, что власти США рассматривают возможность использования части финансовых активов ливийских властей, обвиняемых в преступлениях против гражданского населения африканского государства, для покрытия расходов на оказание гуманитарной помощи Ливии. По словам Коэна, объем средств, замороженных по приказу Обамы, превысил 34 млрд долларов.