Դավիթ Շահնազարյան.«Եթե նույնիսկ որևէ հանդիպում լիներ իշխանությունների հետ՝ դա կլիներ նորմալ...»
Լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ անդրադառնալով Հայաստանում տիրող իրավիճակին՝ ՀԱԿ ներկայացուցիչ Դավիթ Շահնազարյանն  այն անվանել է աննախադեպ: Ըստ  նրա՝ Հայաստանում սոցիալ-տնտեսական ծանր իրավիճակ է ստեղծվել և դրանից դուրս գալու միակ ելքը Հայաստանի ժողովուրդը տեսնում է քաղաքական հարթության մեջ և քաղաքական փոփոխությունների արդյունքում:
Նա հայտարարել է, թե  քաղբանտարկյալների առկայությունը էլ ավելի է սրում ներքաղաքական ճգնաժամը և որ նրանց ազատ արձակումը հնարավորություն կտա իշխանությունների հետ երկխոսություն սկսել։
Շահնազարյանի խոսքերով՝ մարտի 17-ի հանրահավաքում 15 պահանջներից առանձնացվել են երեքը, որոնցից մեկը մարտի 1–ի բացահայտումն է, սակայն մինչ օրս այդ ուղղությամբ ոչինչ չի արվել:
–Դա ապացուցում է, որ այդ ամենի կազմակերպիչը եղել է իշխանությունը։ Ես այդ դեպքերի չբացահայտումը գնահատում եմ որպես նրանց կողմից ինքնախոստովանություն, որ դա իրենք են կազմակերպել,–ընդգծել  է նա։
Պատասխանելով մարտի 17–ի հանրահավաքից հետո շրջանառվող լուրերին, թե իշխանության և ընդդիմության միջև գործարք է տեղի ունեցել՝ Դավիթ Շահնազարյանը ասել է, թե որևէ գործարք չի եղել։
–Իշխանության ներկայացուցիչների հետ եղել են շփումներ մի քանի տասնյակ մարդկանց աչքի առաջ, Ազատության հրապարակում, Մատենադարանի մոտ և ամենայն պատասխանատվությամբ հայտարարում եմ, որ այլ կոնտակտներ չեն եղել։ Վերջնականապես պնդում եմ՝ որևէ գործարք չի եղել, որևէ հանդիպում չի եղել, թեև եթե նույնիսկ լինեին էլ, կրիմինալ բան չկա ու հասարակությունից բան չէինք թաքցնի: Եթե նույնիսկ լիներ, դա կլիներ նորմալ, բայց չկա,–ընդգծել է ՀԱԿ ներկայացուցիչը։

Если бы даже была какая-либо встреча с властями, то это было бы нормальным явлением - Давид Шахназарян
Говоря на встрече с журналистами о нынешней ситуации в Армении, представитель АНК Давид Шахназарян назвал ее беспрецедентной. По его мнению, в Армении сложилась  тяжелая социально-экономическая ситуация и единственный выход из этого народ Армении видит в политической плоскости и политических переменах.
Он заявил, что наличие политзаключенных еще более обостряет внутриполитический кризис и их освобождение создаст возможность начать диалог с властями.
По словам Шахназаряна, на митинге 17 марта из 15 требований были выделены три, одно из которых – раскрытие первомартовских событий, но до сих пор в этом направлении ничего не было сделано.
«Это доказывает, что организатором всего этого являются власти. Я оцениваю отказ от раскрытия событий как признание с их стороны того, что именно они организаторы этих событий», - отметил он.
Коснувшись муссируемой после митинга 17 марта информации о том, что между властями и оппозицией состоялась сделка, Давид Шахназарян заявил, что никакой сделки не было.
«Мы общались с представителями властей на глазах у нескольких десятков людей, и на площади Свободы, и у Матенадарана. Я со всей ответственностью заявляю, что других контактов не было. Кроме того, окончательно утверждаю, что никакой сделки и встречи не было и даже если бы они были, здесь нет ничего криминального и мы бы не стали скрывать что-либо от общества. Если бы даже такое имело место, это было бы нормальным явлением, но этого не было», - добавил Шахназарян.