Սպասարկման փակ տարածքում քաղաքացիների դիմակ չկրելու համար կտուգանվի տնտեսավարողը
Սպասարկման այն փակ տարածքներում, որտեղ քաղաքացիները դիմակ չեն կրի, կտուգանվեն տնտեսավարողները: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին ասաց ՀՀ արդարադատության փոխնախարար Վահե Դանիելյանը՝ կառավարության կողմից հրավիրված ԱԺ արտահերթ նիստում, որում քննարկվում է բաց տարածքներում դիմակ չունենալու դեպքում տուգանքը 10 հազար դրամ դարձնելու օրենքի նախագիծը:
ԲՀԿ-ից Սերգեյ Բագրատյանը, անդրադառնալով քննարկվող նախագծին, հետաքրքրվեց՝ այսինքն բաց տարածքներում տուգանքը դառնում է 10 հազար դրամ, իսկ փակ տարածքներում տուգանք չի՞ լինելու:
Փոխնախարարը՝ հիշեցրեց փոխվարչապետի որոշմամբ մայիսի 14-ի համապատասխան որոշմամբ սահմանվել է բաց տարածքներում դիմակի առկայության պարտադիրություն: Հետևաբար նախագիծը վերաբերում է կոնկրետ այդ պահանջին: «Իսկ ինչ վերաբերում է փակ տարածքներում դիմակ կրելուն, ապա գործող օրենքը նման պատասխանատվություն սահմանում է, մասնավորապես ֆինանսատնտեսական գործունեության առանձին տեսակի սահմանափակումների համար տնտեսավարող սուբյեկտների համար առկա է պատասխանատվության միջոց՝ 100 հազար դրամից մինչև 300 հազար դրամ: Այսինքն՝ սա վերաբերում է միայն բաց տարածքներում դիմակի առկայությունը չպահպանելուն: Իսկ ինչ վերաբերվում է փակ տարածքներին, ապա դրա համար պատասխանատու են տնտեսավարող սուբյեկտները, և նրանք համապատասխան պատասխանատվություն կկրեն»,-ասաց Դանիելյանը:
Բագրատյանը հետաքրքրվեց՝ եթե ստուգող մարմինը տեսնում է, որ փակ տարածքում քաղաքացին դիմակով չէ, կարո՞ղ է տուգանել ընկերության տնօրենին՝ հաճախորդի դիմակ չունենալու համար:
Փոխնաարարը նշեց՝ փակ տարածքները տնտեսավարող սուբյեկտների հոգածության առարկա են: Այսինքն՝ սպասարկման տարածքներում քաղաքացիների մուտքը պետք է թույլ տան միայն դիմակի առկայության պայմաններում: Իսկ եթե քաղաքացին դիմակ չի կրում, ապա տնտեսավարող սուբյեկտն է ենթարկվում պատասխանատվության: Այդ հարցը կարգավորվում է փոխվարչապետի որոշմամբ:
Հայաստանում գործում է արտակարգ դրության ռեժիմ, սակայն հանված են ազատ տեղաշարժի մի շարք սահմանափակումներ: Այնուամենայնիվ սահմանվել է հանրային բաց վայրերում դիմակների առկայության, իսկ հանրային փակ տարածքներում դիմակներ կրելու պարտադիր պահանջ:

При отсутствии маски у граждан в закрытой зоне обслуживания будет оштрафован хозяйствующий субъект
В тех закрытых зонах обслуживания, где граждане будут без масок, будут оштрафованы хозяйствующие субъекты. Как передает «Арменпресс», об этом в своем выступлении сказал замминистра юстиции Армении Ваге Даниелян на созванном правительством внеочередном заседании НС, на котором обсуждается законопроект «О введении штрафа в 10 000 драмов в случае отсутствия маски на открытых территориях».
При обсуждении проекта, Сергей Багратян депутат от партии «Процветающая Армения», попросил уточнить, штраф в размере 10 000 будет на открытых территориях, а на
Замминистра напомнил, что решением вице-премьера от 14 мая было установлено обязательство о наличии маски на открытых территориях. Следовательно, проект касается конкретно этого требования. «Что касается ношения маски на закрытых территориях, то действующий закон устанавливает подобную ответственность, в частности, для хозяйствующих субъектов существует мера ответственности за нарушение требований ограничения отдельных видов финансово-хозяйственной деятельности – от 100 000 до 300 000 драмов. За закрытые территории ответственны хозяйствующие субъекты, они несут соответствующую ответственность», – сказал Даниелян.
Багратян поинтересовался, если проверяющий орган видит, что в закрытом помещении гражданин не в маске, может ли он оштрафовать руководителя организации.
Замминистра ответил, что закрытые территории являются предметом заботы хозяйствующих субъектов. То есть вход граждан на территории обслуживания должен быть разрешен только при наличии маски. В обратном случае хозяйствующий субъект будет привлечен к ответственности. Этот вопрос регулируется решением вице-премьера.
В Армении действует режим чрезвычайного положения, снят ряд ограничений на свободное передвижение. Однако, установлено обязательное требование о наличии масок в открытых общественных местах, также и их ношение в закрытых общественных местах.