Արտերկրում գտնվող և հայրենիք վերադառնալ ցանկացող ՀՀ քաղաքացիները կարող են ՌԴ տարածքն օգտագործել որպես տարանցիկ երկիր. ՀՀ ԱԳՆ
ՌԴ կառավարության որոշման համաձայն՝ արտերկրում գտնվող և հայրենիք վերադառնալ ցանկացող ԱՊՀ անդամ պետությունների, այդ թվում ՀՀ քաղաքացիները կարող են օգտագործել ՌԴ տարածքը՝ որպես տարանցիկ երկիր։ Այս մասին հայտարարություն է տարածել ՀՀ ԱԳՆ-ն:
«Միևնույն ժամանակ հայտնում ենք, որ Ռուսաստանից Հայաստան վերադառնալ ցանկացող ՀՀ քաղաքացիները կարող են օգտվել բացառապես օդային ճանապարհից՝ պայմանավորված Վրաստան տարածք օտարերկրացիների մուտքի արգելքով: Ուստի ևս մեկ անգամ կոչ ենք անում ՀՀ քաղաքացիներին չփորձել Ռուսաստանից Հայաստան վերադառնալ ցամաքային ճանապարհով։
Խստագույնս հորդորում ենք տարանցիկ երկրներով Հայաստան ժամանելուց առաջ նախապես ստուգել չվերթների հասանելիությունը»,- ասված է հաղորդագրության մեջ։

Находящиеся за границей и желающие вернуться граждане Армении могут использовать территорию РФ в качестве транзитной страны – МИД
Министерство иностранных дел Армении сообщает, что, согласно решению правительства РФ, граждане государств-членов СНГ, находящиеся за границей и желающие вернуться на родину, в том числе граждане Армении, могут использовать территорию России в качестве транзитной страны.
«Сообщаем также, что граждане Республики Армения, желающие вернуться из России в Армению, могут воспользоваться исключительно воздушным транспортом из-за запрета въезда иностранцев на территорию Грузии. Поэтому еще раз призываем граждан Армении не пытаться вернуться из России в Армению наземным путем.
Мы настоятельно призываем до прибытия в Армению через транзитные страны предварительно проверять доступность рейсов», – говорится в заявлении МИД Армении.