Ընդդեմ ադրբեջանական ապատեղեկատվության
Ադրբեջանական լրատվամիջոցները շարունակում են ապատեղեկատվություն տարածել, թե իբր հայկական կողմից դիպուկահարները դիտավորյալ սպանել են ադրբեջանցի մի մանկահասակ երեխայի։
Ադրբեջանական դիվանագիտությունը միջազգային կազմակերպության ցանկացած ներկյացուցչի մոտ շահարկում է այդ հարցը։
Մարտի 13–ի երեկոյան պաշտոնական այցով Ադրբեջան ժամանած ԵԱՀԿ գործող նախագահ, Լիտվայի արտգործնախարար Աուդրոնիուս Աժուբալիսը(նա պաշտոնական այցով ժամանելու է նաև Վրաստան և Հայաստան) ելույթ է ունեցել և անդրադարձել երեխայի սպանության փաստին։
Ադրբեջանական լրատվամիջոցները հաղորդում են, որ Աժուբալիսը նշել է, թե մարդու մահը ողբերգություն է, հատկապես եթե նա երեխա է։ Նա ընդգծել է, թե կատարվածը ահազանգում է այն մասին, որ դիպուկահարներին պետք է շփման գծից հեռացնել։
Սակայն, դիպուկահարներին շփման գծից հեռացնելը՝ հենց հայկական կողմի պահնջներից է, ինչը տարբեր ձևաչափերով հանդիպումների ժամանակ ներկայացվում է հակամարտության կարգավորման միջնորդներին։
Մասնավորապես, շփման գծում ադրբեջանական կողմից հրադադարի կարգի խախտման դեպքերի կապակցությամբ ԼՂՀ ԱԳՆ–ն և ՊԲ–ն հանդես էին եկել համատեղ հայտարարությամբ, որտեղ նաև ասվում է.
«Ադրբեջանական պաշտոնական քարոզչությունը շարունակում է թեժացնել իրավիճակը սահմանային Օրթա Քարվենդ գյուղում ադրբեջանցի երեխայի մահվան հետ կապված` ինտենսիվ կերպով կեղծ մեղադրանքներ շրջանառելով ղարաբաղյան կողմի հասցեին: Տեղի ունեցածն ուշադիր ուսումնասիրելու դեպքում կարելի է մի շարք փաստեր ի հայտ բերել, որոնք պաշտոնական Բաքվի մեղադրանքների կեղծ լինելու մասին են վկայում...»:

Против азербайджанской дезинформации
Азербайджанские СМИ продолжают распространять дезинформацию, согласно которой, якобы армянские снайперы преднамеренно убили ребенка на линии соприкосновения вооруженных сил НКР и Азербайджана.
Азербайджанская дипломатия спекулирует этим вопросом перед любым представителем  международного сообщества.
13 марта, находясь с официальным визитом в Баку, действующий председатель ОБСЕ, министр иностранных дел Литвы Аудронюс Ажубалис выступил с осуждением убийства ребенка на линии соприкосновения.
Как передают азербайджанские СМИ, Ажубалис заявил, что смерть человека - трагедия, особенно, если это ребенок. По его словам, случившееся - сигнал к тому, что снайперов следует отвести с линии соприкосновения.
Однако отведение снайперов  с линии соприкосновения – требование именно армянской стороны, которое во время встреч в различных форматах представляется посредникам урегулирования Карабахского конфликта.
В частности, в связи с нарушением азербайджанской стороной режима прекращения огня на линии соприкосновения МИД и Армия обороны НКР выступили с совместным заявлением, в котором, в особенности, отмечено:
«Азербайджанская официальная пропаганда продолжает нагнетать ситуацию в связи с гибелью азербайджанского мальчика в приграничном селе Орта Карвенд, муссируя фальшивые обвинения в адрес карабахской стороны. При внимательном изучении дела можно выявить ряд фактов, свидетельствующих о сфабрикованности обвинений официального Баку…».