Դեկտեմբերը կլինի սովորականից տաք
Դեկտեմբերը կլինի սովորականից տաք, օդի ամսական միջին ջերմաստիճանը հանրապետության ողջ տարածքում նորմայից բարձր կլինի 1-2 աստիճանով, իսկ տեղումների քանակը կլինի նորմայից ավելի։
Հենց ամսվա սկզբին, դեկտեմբերի 1-2-ին մեր երկիրը գտնվելու է Միջերկրական ծովից ներթափանցող ցիկլոնի ազդեցության գոտում, շրջանների մեծ մասում սպասվում են տեղումներ, լեռնային գոտում ձյան, իսկ նախալեռնային և հովտային գոտում անձրևի տեսքով։
Հ․Գ․ Տաք դեկտեմբեր ասելով, պետք չէ հասանալ, որ ողջ ամիսը անդադար լինելու է տաք՝ առանց ջերմաստիճանային անկումների։ Տաք դեկտեմբեր ասելով պետք է հասկանանք, որ ամսվա ընթացքում օրերի գերակշիռ մասը անցնելու է նորմայից բարձր ջերմային ֆոնով, սակայն առանձին օրերին պայմանավորված արկտիկական ցուրտ օդային հոսանքների ներթափանցման հետ, հնարավոր է և ջերմաստիճանի նկատելի նվազում։

Декабрь будет теплым – Гагик Суренян
Начальник метеорологического центра Гидрометслужбы МЧС РА Гагик Суренян представил прогноз погоды на декабрь. Декабрь будет теплее обычного, среднемесячная температура воздуха на всей территории республики будет выше нормы на 1-2 градуса, а количество осадков будет больше нормы.
«Именно в начале месяца, 1 - 2 декабря, наша страна будет находиться в зоне воздействия циклона, проникающего со стороны Средиземного моря, в большинстве районов ожидаются осадки, в горных районах – в виде снега, а в предгорьях и долинах – в виде дождя», – сказал Суренян.
Он подчеркнул, что говоря «теплый декабрь», конечно, не стоит представлять, что весь месяц будет непрерывно теплым, без температурных спадов. «Теплый декабрь» означает, что в течение месяца преобладающая часть дней будет проходить с тепловым фоном выше нормы, однако в отдельные дни, обусловленные проникновением холодных арктических воздушных потоков, возможно и заметное понижение температуры.