ՌԴ-ի կողմից Ադրբեջանին զենք մատակարարելու համար նեղանալը «մեղք է». Կալաշնիկով
Ադրբեջանին մատակարարվող զենքի հարց ՀԱՊԿ խորհրդարանական վեհաժողովի խորհրդի նիստին չի քննարկվել, այն խորհրդարանական վեհաժողովի կոմպետենտության շրջանակում չէ: Այս մասին լրագրողների հետ զրույցում փակ նիստից հետո հայտարարեց ՌԴ Պետդումայի՝ ԱՊՀ, Եվրասիական ինտեգրացիայի և հայրենակիցների հետ կապերի կոմիտեի ղեկավար Լեոնիդ Կալաշնիկովը:
«Կան երկրների ղեկավարներ, որոնք, հավանաբար, այս հարցը քննարկում են, բայց ես չեմ կարող զենքի մասին որևէ բան ասել: Այս մասին բազմիցս խոսվել է»,- մանրամասնեց Կալաշնիկովը։ Նա ասաց, որ ՌԴ-ն ոչ միայն Ադրբեջանին է զենք վաճառում, այլև իր բոլոր գործընկերներին, այդ թվում՝ Հայաստանին:
«ՀՀ-ին այնպիսի զինատեսակներ են տրամադրվել, որոնք նախկինում երբեք չեն եղել, այնպես որ, կարծում եմ, այս հարցում ՌԴ-ից զինատեսակների մատակարարման համար նեղանալը «մեղք է»: ՀՀ-ին նաև վաճառվում է այնպիսի զենք, որն այլ երկրներին չի վաճառվում»,-նկատեց նա:

Грех обижаться на Россию в за поставки вооружения Азербайджану – Калашников
Россия поставляет в Армению такое вооружение, которое раньше никогда не поставлялось, заявил председатель комитета Госдумы России по делам СНГ, евразийской интеграции и связям с соотечественниками Леонид Калашников.
«Так что, грех обижаться на Россию в поставке вооружения. Россия продает не только Азербайджану, а своим союзникам и партнерам. К союзникам относится и Армения, продает гораздо больше, такое оружие, которое никогда не продает в другие страны», – сказал Калашников журналистам в Ереване.
Отвечая на вопрос об обеспокоенности премьера Армении по данному вопросу, Калашников заявил: «Ну, конечно, это беспокоит, так же, как и Азербайджан беспокоит, что мы продаем новейшее оружие Армении».