Աշխատելու նպատակով այս տարի ՀՀ է ժամանել Հնդկաստանի 15 հազար քաղաքացի․ «Ժողովուրդ»
«Չնայած Հայաստանում գործազուրկների թիվը կազմում է 63 հազար 085, սակայն Հայաստանում էժան աշխատուժ են համարվում հնդիկները: «Ժողովուրդ» օրաթերթը ՀՀ վիճակագրական կոմիտեից տեղե­կացավ, որ 2019 թ. հուլիս ամսին աշխատանք փնտրողների թիվը կազմել է 82 820 մարդ, որը, սակայն, նա­խորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի նկատմամբ տոկոսային առումով փոփոխություն չի կրել:
Օրինակ՝ շինաշխատանքի համար հայերը պահանջում են 5000-7000 դրամ, ապա հնդիկները դա անում են 3 հազար դրամով: «Ժողովուրդ» օրաթերթը ՀՀ վիճակագրական կոմիտեից տեղեկացավ, որ այս տարվա առաջին կի­սամյակում Հայաստան ժամանել է Հնդկաստանի 15 հազար 442 քաղաքացի:
Հնդիկները հայկական գյուղե­րում ներգրավված են հիմնականում ջերմոցային աշխատանքներում: Նրանց մեծ մասն ապրում և աշխա­տում է Արարատի և Արմավիրի մարզերի գյուղերում: Ի դեպ, Հայաստան ժամանում են նաև հնդիկ ընտանիքներ՝ սեփական բիզնեսը հիմնելու նպատակով»,-գրում է թերթը:

В этом году на заработки в Армению приехали 15 тысяч индийцев
Согласно статистическим данным, в Армении свыше 63 тысяч безработных. Несмотря на это, в этом году в республику приехали 15 тысяч индийцев, большинство из них – на заработки. Об этом в среду пишет газета «Жоховурд».
«В Армении индийцы считаются дешевой рабочей силой. К примеру, за строительные работы армяне требуют 5-7 тысяч драмов в день, индийцы выполняют ту же работу за 3 тысячи драмов», – отмечает издание.
По данным Статистического комитета Армении, число граждан Индии, прибывших в республику, за первое полугодие этого года составило 15 442. Они в основном работают в теплицах в разных регионах республики. Большинство устроилось на работу в селах Арарата и Армавира, отмечает издание.