Վաշինգտոնում կայացել է Սարգսյան-Էրդողան հանդիպումը
Այսօր, Երևանի ժամանակով 18:30-ին,    Վաշինգտոնում կայացել է Հայաստանի նախագահի և Թուրքիայի վարչապետի հանդիպումը։  Այն  տեղի է ունեցել միջուկային անվտանգության գագաթնաժողովի շրջանակներում։ Նշենք, որ Թուրքիայի վարչապետի հատուկ ներկայացուցիչն այցելել էր Հայաստան և Ադրբեջան՝  Սերժ Սարգսյանին ու Իլհամ Ալիևին  փոխանցելով Էրդողանի ուղերձը։
Հիշեցնենք, որ անդրադառնալով Թուրքիայի վարչապետի հետ հանդիպմանն ու հայ-թուրքական հարաբերությունների հնարավոր զարգացումներին, Սերժ Սարգսյանն ասել էր. «…Ամենակարևորը' մենք արդեն մեր որոշումը գրեթե ունենք: Բայց հիմա ճիշտ չէ մեր որոշման մասին խոսել: Մենք այն կներկայացնենք մեր հանրության դատին որոշ ժամանակ հետո, երբ որ ամբողջովին համոզվենք դրա ճշմարտացիության մեջ: Այսպիսի պարագաներում ամենակարևորը ճիշտ որոշում կայացնելն է։» Իր հերթին Թուրքիայի վարչապետը հայտարարել էր, որ պաշտոնական Անկարայի դիրքորոշումը չի փոխվել, և Հայաստանի հետ սահմանը կարող է բացվել միայն Ադրբեջանական հողերի ապաշրջափակումից հետո։ Էրդողանն Ադրբեջանին կոչ է արել ոչ մի բանի համար չանհանգստանալ և վստահել Թուրքիային։

Сегодня в Вашингтоне состоится встреча Саргсян- Эрдоган
По сообщению турецкого телеканала "TRT" сегодня в 18:30 по Ереванскому времени в Вашингтоне состоится встреча между премьер-министром Турции и президентом Армении. Встреча пройдет в рамках саммита по ядерной безопасности. Отметим, что в преддверии встречи Азербайджан и Армению посетил спецпредставитель премьер-министра Турции и передал послания Эрдогана президентам Ильхаму Алиеву и Сержу Саргсяну.
Напомним,  что комментируя предстоящую встречу с премьером Турции и возможное развитие процесса отношений с Турцией Серж Саргсян сказал: "Самое главное, что решение почти принято, но говорить о нём сейчас неправильно. Мы огласим его после того, как полностью убедимся в его правильности. Самое главное в таких обстоятельствах - это принять правильное решение." В свою очередь  премьер-министр Турции заявил, что позиция официальной Анкары не изменилась и что граница с Арменией может быть открыта только после деоккупации земель Азербайджана. Эрдоган призвал Азербайджан ни о чем не беспокоиться и довериться Турции.