Մանվել Եղիազարյան. «Մեզ ամոթ է, որ Թուրքիայի հետ մտնում ենք հարաբերությունների մեջ»
-Մեզ ամոթ է, որ Թուրքիայի հետ մտնում ենք հարաբերությունների մեջ։ Թուրքիան այն պետությունն է, որ ընդամենը 100 տարի առաջ մի ամբողջ ժողովուրդ ոչնչացրեց։ Ես զարմանում եմ, որ մարդասպանին իրավունք են տալիս քիթը խոթել Ղարաբաղի գործերի մեջ,-խոսելով հայ-թուրքական հարաբերությունների մասին՝ ասել է «Արաբո» ջոկատի հրամանատար Մանվել Եղիազարյանը,-մենք ի՞նչ բարոյական իրավունք ունենք մարդասպանին ժողովուրդ վստահել։ Թե՞ էշը էշ է, մի անգամ չի մտնում ցեխի մեջ։ Ընդամենը 100 տարի առաջ 1,5 մլն մարդ կոտորեց, հիմա էլ առանց ամաչելու լկտիաբար քիթը խոթում է Ղարաբաղի հարցի մեջ։
-Թուրքիան մեծ մարդասպան է,-հայտարարել է Մ. Եղիազարյանը։
Լրագրողներից մեկն արձագանքելով Մանվել Եղիազարյանին՝ ասել է, թե ասում են, որ այսօրվա թուրքը տարբերվում է նախորդներից.
-Այո՛, սա կենդանի է, նա՝ մեռած։ 20 տարի առաջ էլ մտան Կիպրոս ու մորթեցին հույներին։
Ինչ վերաբերում է հայ-թուրքական բանակցություններին, ապա, ըստ Մ. Եղիազարյանի, հարկավոր է առաքինի մարդկանց ուղարկել նրանց հետ բանակցությունների. «Այդ թուրքերին ես ուզում եմ ասել, թե ում տեսնում եք ձեզ հետ բանակցելիս, միայն  նրանք չեն հայերը, մենք էլ ենք հայեր։ Մենք Ցեղասպանությունը չենք մոռացել»։

Манвел Егиазарян: «Нам стыдно, что вступаем в отношения с Турцией»
«Нам стыдно, что вступаем в отношения с Турцией. Турция - государство, которое всего лишь сто лет назад уничтожило целый народ. Я удивляюсь, что человекоубийце дают право совать свой нос в дела Карабаха. Какое у нас моральное право доверить народ убийце? Всего лишь сто лет назад они убили 1,5 миллиона человек, а теперь без стыда нахально суют свой нос в Карабахский вопрос», - сказал командир отряда «Арабо» Манвел Егиазарян, говоря об армяно-турецких отношениях.
Реагируя на слова Манвела Егиазаряна, один из журналистов сказал, что сегодняшний турок отличается от своих предков:
«Да, отличается: этот живой, а те - мертвые. 20 лет назад они вторглись на Кипр и убивали греков».
Что касается армяно-турецких переговоров, то, по мнению М. Егиазаряна, необходимо отправить на переговоры высоконравственных людей. «Этим туркам я хочу сказать, что те, кого вы видите на переговорах не единственные армяне. Мы тоже армяне и мы не забыли Геноцид»