ԱՄՆ–ում կներկայացվի հարյուր դոլար արժողությամբ նոր թղթադրամ
Դրամանիշների ազգային բյուրոյից ուրբաթ օրը հայտարարել են, որ ապրիլի 21-ին ԱՄՆ-ում կներկայացվի նոր դիզայնով 100 դոլարանոց թղթադրամը։
-100 դոլարանոց թղթադրամի ներկայացումն առաջին քայլը կդառնա այն գլոբալ միջգերատեսչական ծրագրի համար, ըստ որի սովորեցնում են, թե ինչպես օգտվել նոր փողերից,-ասվում է հաղորդագրության մեջ։ Այնտեղ նաև ընդգծվում է, որ այդ ծրագիրը մշակվել է ԱՄՆ գաղտնի ծառայությունների և Դաշնային պահեստային համակարգի ֆիննախի կողմից։
Ի դեպ, նրանց ղեկավարներն ապրիլի 21-ին մասնակցելու են հանդիսավոր արարողությանը։ Որպես կանոն՝ այդպիսի ծրագրի շնորհանդեսներն իրականացվում են աշխարհի տարբեր երկրներում։
Նոր թղթադրամի դիզայնի մասին ոչինչ չի ասվում։ Փորձագետները միայն ենթադրում են, որ նոր գույն է  ավելացվելու, ինչպես եղել էր 5, 10, 20 և 50 դոլարանոց թղթադրամների դեպքում։

В США будет представлена новая 100-долларовая купюра
21 апреля в США будет  представлен новый дизайн купюры достоинством в 100 долларов. Об этом в пятницу сообщило  национальное Бюро денежных знаков.
«Представление 100-долларовой купюры нового образца станет  первым шагом в реализации глобальной межведомственной программы  по заблаговременному обучению потребителей тому, как  пользоваться новыми деньгами», - говорится в сообщении. Там  также отмечается, что данная программа разработана минфином,  Федеральной резервной системой (ФРС) и Секретной службой США.
К слову, их руководители примут участие в торжественной  церемонии 21 апреля.  Как правило, прямая трансляция подобных презентаций ведется на разные страны мира. О самом дизайне новой купюры пока ничего не сообщается.  Эксперты предполагают лишь, что будет добавлен новый цвет, как  это уже было с банкнотами в 5, 10, 20 и 50 долларов.