ՀՀ ԱԺ–ն կընդունի՞ Ադրբեջանի պատասխանատվության մասին հայտարարությունը
22.02.2010-ից ՀՀ ԱԺ քառօրյա նիստերի օրակարգում ընդգրկված է «Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդիրը զինված հակամարտության վերածելու, էությունը նենգափոխելու և խաղաղ բանակցային գործընթացը խոչընդոտելու Ադրբեջանի պատասխանատվության մասին» հայտարարությունը։ Այն ներկայացվել է ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արմեն Ռուստամյանի կողմից։
Հայտարարությունում մասնավորապես ասվում է, որ Ադրբեջանի ռազմատենչ հայտարարությունները, հակամարտության ծագման և հետևանքների պատճառների խեղաթյուրումներն ու նենգափոխումները, ատելություն սերմանող հակահայկական կոչերն ու գործողությունները, իրենց կողմից կատարված ոճրագործությունների ծանրությունը չընդունելը շարունակում են հակամարտության կարգավորման սկզբունքային ու առանցքային խոչընդոտը հանդիսանալ, և այս քաղաքականության շարունակության հետևանքների ողջ պատասխանատվությունը կրում է Ադրբեջանը:
Որպես այս հայտարարության հիմնավորում նշվում է նաև.
«Ադրբեջանը, շարունակաբար աղավաղելով իրականությունը, նենգափոխելով և խեղաթյուրելով փաստերը, ձգտում է միջազգային հանրության մոտ կեղծ պատկեր ձևավորել հակամարտության ծագման և ծավալման վերաբերյալ: Միևնույն ժամանակ Ադրբեջանը, թաքցնելով արյունալի հակամարտության հանգեցրած իր հանցավոր գործողությունները և իրական ագրեսորին՝ զոհ, իսկ զոհին որպես ագրեսոր ներկայացնելով, փորձում է իր իսկ կողմից սանձազերծած պատերազմի հետևանքների ողջ պատասխանատվությունը բարդել հայկական կողմի վրա»:
Նշենք, որ եթե այս քառօրյայում էլ այդ հայտարարությունը քննարկման չդրվի, ապա այն մեխանիկորեն կտեղափոխվի հաջորդ քառօրյա։

Примет ли Национальное собрание РА заявление об ответственности Азербайджана?
С 22 февраля 2010г. в повестку дня четырёхдневных заседаний включено заявление «Об ответственности Азербайджана за превращение проблемы Нагорного Карабаха в вооруженный конфликт, за искажение сущности конфликта и препятствование мирному процессу переговоров». Заявление было представлено в НС председателем постоянной комиссии по внешним сношениям Арменом Рустамяном.
В заявлении в частности сказано, что воинственные заявления Азербайджана, фальсификации и подтасовка причин возникновении конфликта и его последствий, сеющие ненависть антиармянские призывы и действия, отрицание тяжкости, совершенных ими преступлений, продолжают оставаться принципиальным и главным препятствием на пути решения конфликта, и ответственность за последствия продолжения этой политики полностью лежит на Азербайджане.
В качестве обоснования данного заявления также отмечается:
«Азербайджан, последовательно искажая действительность, фальсифицируя и подтасовывая факты, стремиться сформировать у международного сообщества ложную картину возникновения и развертывание конфликта. В то же время Азербайджан, скрывая свои преступные действия, приведшие к кровавому конфликту и преподнося реального агрессора в качестве жертвы, а жертву в качестве агрессора, пытается переложить всю ответственность за последствия им же разнузданной войны на армянскую сторону».
Отметим, что если в течение этой парламентской четырехдневки данное заявление не будет вынесено на обсуждение, то оно механически перейдет на следующую.