Ս.Կապինոս. «ԼՂ հակամարտության կարգավորման գործընթացը շարունակում է բարդ մնալ»
ԵԱՀԿ երևանյան գրասենյակի ղեկավար, դեսպան Սերգեյ Կապինոսը լրագրողների հետ զրույցում խոսելով Հայաստանում մարդու իրավունքների պաշտպանության մասին՝ ասել է, թե ցանկացած ոլորտի կարգավորման առումով միջնորդների դերը խորհուրդներ տալը կամ ուղղորդելն է, բայց որևէ պայման թելադրել չի կարելի։
-Որպես օրինակ՝ բերեմ Լեռնային Ղարաբաղի խնդիրը։ Եթե որևէ տերություն առանց Հայաստանի և Ադրբեջանի Ղարաբաղի հարցում մշակեր որոշակի լուծումներ և հետո պարտադրեր, որ այդ երկրները դրանք կատարեն, այլապես պատժամիջոցներ կկիրառեր և այլն, աբսուրդ կլիներ և անհնար։ Պարտադրանքը լավագույն դեպքում ժամանակավոր ազդեցություն կարող էր ունենալ, իսկ հետո նորից հարցը փակուղի կմտներ։ Այստեղից եզրակացություն, որ պետք է աշխատել սիստեմատիկ, նպատակային՝ հաշվի առնելով պատմական հարցերը, օբյեկտիվ իրականությունը,-նշել է նա։
Պատասխանելով «7օր»-ի հարցին՝ ինչպես է գնահատում ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման ներկա իրավիճակը՝ Սերգեյ Կապինոսն ասել է, թե ինքը չի զբաղվում հակամարտության կարգավորմամբ և կարող է միայն կողքից սուբյեկտիվ կարծիք հայտնել։
-Կարող եմ ասել, որ գործընթացը դեռ շարունակում է բարդ մնալ։ Հիմա արվում են հայտարարություններ, թե այս խնդրում մի պատուհան է բացվում։ Այդպիսի հայտարարություններ նախկինում էլ էին հնչում, դրա համար ես դրանք շատ զգուշավոր եմ գնահատում և ցանկանում եմ, որ այս անգամ այս պատուհանն իսկապես բաց մնա որքան հնարավոր է՝ երկար և ավելի լավ արդյունքներ բերի,-նշել է նա։

Сергей Капинос: «Процесс урегулирования Карабахского конфликта продолжает оставаться сложным»
Глава ереванского офиса ОБСЕ, посол Сергей Капинос, говоря в беседе с журналистами о защите прав человека в Армении, сказал, что в плане урегулирования любой сферы роль посредников давать советы, но диктовать какое-то условие нельзя.
«В качестве примера, приведу Карабахскую проблему. Если бы какая-либо держава без участия Армении и Азербайджана разработала определенные решения в Карабахском вопросе, а потом принудила бы, чтобы эти страны выполнили их, иначе будут применены санкции и т. п., то это было бы абсурдно и невозможно. Принуждение в лучшем случае могло иметь временное воздействие, а потом вопрос снова зашел бы в тупик. Из этого следует вывод, что нужно работать систематично, целенаправленно, учитывая исторические вопросы, объективную реальность», - отметил он.
Отвечая на вопрос «7or», как он оценивает нынешнее состояние урегулирования карабахской проблемы, Сергей Капинос ответил, что он не занимается урегулированием конфликта и может лишь со стороны выражать субъективное мнение.
«Могу сказать, что процесс пока продолжается оставаться сложным. Сейчас делаются заявления, что в этой проблеме открылось окно.  Такие заявления и ранее звучали, поэтому я их очень осторожно оцениваю и желаю, чтобы на этот раз это окно действительно  осталось бы открытым насколько возможно долго и принесло бы более лучшие результаты», - отметил он.