Լեզվի սայթաքում ըստ Ֆրեյդի՞, թե՞ ըստ Փաշինյանի (տեսանյութ)
Բանավոր խոսքի ժամանակ մարդը «կիքսեր» տալու հատկություն ունի: Բանավոր խոսքի ժամանակ մարդն ամենաանկեղծն է: Որքան էլ փորձի թաքցնել սեփական մտքերը կամ խաբել, միևնույն է բանավոր խոսքը մատնում է դրա տիրոջ էությունը: Ճիշտ է, գրավորն էլ է մատնում, բայց բանավորի ժամանակ սեփական լեզվի նկատմամբ վերահսկողությունը շատ ավելի թույլ է, քան գրելիս:
Գրավորի ժամանակ հնարավոր է հետ դառնալ և ուղղել այն միտքը, որը դուրդ չի գալիս կամ թաքցնել այն միտքը, որը չես ուզում ասել: Բանավորն այլ է, հատկապես երբ հայտնվում ես ամբոխի առաջ ու «տաքանում»:
Հայտնի սոցիալ-հոգեբան Սերժ Մոսկովիչին պնդում էր, որ մարդկանց հավաքների ժամանակ անհատի մոտ ենթագիտակցականը սկսում է ճնշել գիտակցությանը և նա սկսում է ասել բաներ, որոնք այլ պայմաններում չէր ասի:
Ըստ Մոսկովիչիի՝ մարդն ամենառացիոնալն է ու հավասարակշռվածը, երբ մենակ է: Որքան շատանում են իրար հետ շփվող մարդիկ, այնքան ռացիոնալիզմն իր տեղը զիջում է իռացիոնալիզմին ու այնքան գիտակցականը կապիտուլացվում է ենթագիտակցականի առաջ:
Մեկ այլ աշխարհահռչակ գիտնական Զիգմունդ Ֆրեյդը մարդու ենթագիտակցականի մասով հեղափոխական հայտնագործություններ է արել: Դրանցից մեկը վերաբերում է լեզվի սայթաքմանը:
Ֆրեյդի տեսության համաձայն՝ մարդը կարող է, անկախ իր կամքից, արտաբերել մի բառ կամ նույնիսկ նախադասություն, որը նա չէր ուզենա ասել, բայց որը բացահայտում է տվյալ սուբյեկտի իրական մտածողությունը և կարծիքը: Որքան էլ հետո մարդը փորձի արդարանալ, թե այլ բան նկատի ուներ կամ սխալվել է, միևնույն է դա ոչինչ չի նշանակում, քանզի ասածն արդեն մատնել է իրեն:
Ի դեպ, «լեզվի սայթաքում ըստ Ֆրեյդի» ձևկերպումը մտել է առօրյա խոսակցական մեջ: Երբ մարդը անկախ իր կամքից բերանից բառ է «թռցնում», ասում են «սայթաքեցիր ըստ Ֆրեյդի»:
Սա որպես նախաբան: Հիմա անցնենք բուն թեմային:
Նիկոլ Փաշինյանի մտքինն ու լեզվինը
Բուն թեման քարոզարշավն է: Ու քանի որ հիմա բանավոր խոսքի հեղեղ է, ուստի «կիքսերն» էլ են հորդում հռետորների բերաններից: Լեզվի սայթաքումն, ըստ Ֆրեյդի, ամենուրեք է:
Երեկ, օրինակ, Նիկոլ Փաշինյանը մի ուշագրավ բան է հայտարարել: Արձագանքելով «Սասնա ծռերի» այն պնդմանը, որ ձևավորվելիք ԱԺ-ն ժամանակավոր է լինելու և 1,5-2 տարի հետո տեղի կունենան նոր ընտրություններ՝ Փաշինյանը նախընտրական հանդիպման շրջանակներում հայտարարել է. «Էդ դուք իրոք որոշել եք, որ ձեզ իրավունք է տրված որոշել խորհրդարանի ու երբեմն նույնիսկ մարդկանց կյանքի չափե՞րը, ես ձեզ ասում եմ՝ հանկարծ չշշկռվեք, սա ձեզ համար Սերժ Սարգսյանի թուլամորթ ու թուլակամ իշխանությունը չէ»:
Փաշինյանը խորհուրդ է տվել իրենց ժպիտներն ու քաղաքավարությունը որևէ մեկը չհամարձակվի մեկնաբանել որպես թուլություն։
«Այդպիսի մի քանի դեպք եղել է, և այդպես մտածողները համտեսել են ասֆալտի համը, ես ոչ մեկին խորհուրդ չեմ տա գնալ այդ ճանապարհով՝ ով ուզում է լինի»,-ասել է Նիկոլ Փաշինյանը։
Սրանք շատ ուշագրավ հայտարարություններ են, որոնք մի քանի շերտ են պարունակում և արժե հասկանալ, թե արդյոք դրանք ընդամենը «տաքացածությա՞ն» հետևանք են, թե՞ Փաշինյանի լեզվից թռել է այն, ինչը նա երկար ժամանակ թաքցրել էր: Այսինքն՝ արժե հասկանալ, թե արդյոք նրա ասածներն ըստ Ֆրեյդի՞ են, թե՞ ըստ Փաշինյանի (տաքգլխության ու նեղացածության արդյունք):
Մի կողմ թողնելով այն հարցի քաղաքական գնահատականը, թե արդյոք կարելի՞ է 2 տարուց հետո արտահերթ ընտրություններ պահանջող ուժին սպառնալ, որ այդ ուժը կարող է համտեսել ասֆալտի համը՝ դիտարկենք Փաշինյանի հայտարարության այլ՝ հոգեբանական ու փիլիսոփայական ասպեկտները:
Ինչո՞ւ է Փաշինյանը թուլակամ համարում Սերժ Սարգսյանին և
ի՞նչ է դա նշանակում
Փաշինյանը Սարգսյանին, «Սասնա ծռերին» ուղղված պատասխանի համատեքստում, կարող է երկու պատճառով թուլամորթ ու թուլակամ համարել՝
1.«Սասնա ծռերի» կողմից ՊՊԾ գնդի գրավման ժամանակ արձանագրված իշխանության պահվածքի համար,
2.այս տարվա ապրիլին հրաժարական տալու և արտահերթ ընտրություններ անցկացնելուն համաձայնելու համար:
Պետք է արձանագրել, որ Նիկոլ Փաշինյանը Սերժ Սարգսյանին համարում է թուլամորթ ու թուլակամ գործիչ այն առումով, որ ինքը Սարգսյանի պես չի վարվի, երբ առաջանա իշխանությունը պահելու խնդիր: Այսինքն՝ Փաշինյանը թույլ չի տա իր իշխանության դեմ հարձակում և արտահերթ ընտրություններ:
Իշխանություններն այն ժամանակ կարող էին ուժ կիրառել և տեղում վերացնել ՊՊԾ գունդը գրավածներին, բայց դա չարեցին: Թերևս հենց այդ վարքագիծն է Փաշինյանը թուլակամություն ու թուլամորթություն համարում:
Դատելով Փաշինյանի ասածներից՝ ստացվում է, որ եթե ինքը լիներ իշխանություն, ապա ՊՊԾ գնդի գրավումից հետո ոչ թե օրեր շարունակ կփորձեր բանակցել «ծռերի» հետ, այլ նրանց, պատկերավոր ասած, կփռեր գետնին:
Այս դեպքում հարց է առաջանում՝ եթե Փաշինյանը համարում է, որ «ծռերի» հանդեպ Սերժ Սարգսյանը մեղմ է վարվել ու հետևաբար նաև՝ սխալ, ապա ինչո՞ւ էր այն օրերին ՊՊԾ գնդի գրավումն օգտագործում իր քաղաքական փիառն անելու համար և ինչո՞ւ է համաներել «ծռերին», եթե գտնում է, որ նրանց հանդեպ թուլամորթություն ու թուլակամություն է ցուցաբերվել:
Եթե «ծռերին» նա համարում է ահաբեկիչներ, ապա ինչո՞ւ է ազատ արձակել: Իսկ եթե նրանց չի համարում ահաբեկիչներ, այլ կարծում է, որ նրանք ազգի շահերով առաջնորդվող հերոսներ են, ապա ինչո՞ւ է կարծում, որ նրանց հանդեպ պետք էր կոշտ ուժ կիրառել, այլ ոչ թե թուլակամություն:
Իսկ եթե Նիկոլ Փաշինյանը թուլակամ ու թուլամորթ է համարում Սերժ Սարգսյանին այն պատճառով, որ վերջինս ապրիլ ամսին ընդառաջ է գնացել ցուցարարների՝ վարչապետի պաշտոնից հրաժարական տալու և արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններ անցկացնելու պահանջներին, ապա դա մատնում է Փաշինյանի տեսակը: Ստացվում է լեզվի սայթաքում ըստ Ֆրեյդի:
Սերժ Սարգսյանին թուլակամության մեջ մեղադրելով՝ Փաշինյանը, փաստորեն, հայտարարում է, որ ինքը համանման իրավիճակում ոչ թե հրաժարական կտա, այլ կդիմադրի, այսպես ասած, մինչև վերջին փամփուշտը և ցուցարարներին կպառկեցնի ասֆալտին:
Ու սա ասում է մեկը, ով հայտարարում է, թե իբր հրապարակում կանգնած քաղաքացին է որոշում կայացնում: Փաշինյանն իր հայտարարությամբ, ըստ էության, ցույց տվեց, որ շատ ավելի կոշտ ռեժիմ է պատրաստվում ստեղծել, քան կար Սերժ Սարգսյանի օրոք, որը նա համարում է թուլակամ ու թուլամորթ: Իսկ «քաղաքացին է որոշում» ձևակերպումը զոմբիների ականջը շոյելու համար է, նաև՝ սեփական որոշումների համար պատասխանատվությունից խուսափելու և սեփական քայլերին լեգիտիմություն հաղորդելու համար:
Այս կտրվածքով «Նիկոլը ճիշտ էր, ես սխալվեցի» սարգսյանական ձևակերպումն այլ իմաստ է ստանում: Սերժ Սարգսյանը, սեփական սխալի մասին բարձրաձայնելիս, թերևս, նկատի է ունեցել այն, որ պետք է թուլակամություն չցուցաբերվեր ու ցույցերը խեղդվեր հենց օրորոցի մեջ, ինչը Փաշինյանը, ելնելով իր ձևակերպումներից, առանց աչք թարթելու կաներ, եթե լիներ իշխանություն, այսինքն՝ հետագայում պատրաստ է լինելու անել արդեն որպես իշխանություն:
Առաջնորդվենք ջունգլիների՞ օրենքով
Եթե քաղաքական պայքարը դիտարկում ենք անգլիացի փլիսոփա Հերբերտ Սփենսերի մոդելով, ապա Նիկոլը ճիշտ է, քանզի գործում է ջունգլիների օրենքը:
Ըստ Փաշինյանի ասածների և սփենսերյան մոդելի՝ հատկապես Հայաստանի տիպի երկրներում իշխանությունը պետք է վերցնել արմունկներով՝ դես ու դեն բոթելով մրցակիցներին և անհրաժեշտության պահին ասֆալտին պառկացնելով նրանց:
Դե եթե պառկացնելով է, ապա ճիշտ էին պառկացնողներ Լևոն Տեր-Պետրոսյանը (1996-ին նախագահի պաշտոնում վերարտադրվելով), Վազգեն Սարգսյանը («100 տոկոս էլ ձայն հավաքեիք, միևնույն է՝ ուժայինները չէին ենթարկվի Վ. Մանուկյանին»), Ռոբերտ Քոչարյանը (Տեր-Պետրոսյանին հեռացնելուց հետո իշխանության գալով և 10 տարի իշխանությունը պահելով), Սերժ Սարգսյանը (2008-ի հայտնի դեպքերի արդյունքում իշխանության գալով և 10 տարի իշխանությունը պահելով), Նաիրի Հունանյանը (հոկտեմբերի 27 կազմակերպելով), Նիկոլ Փաշինյանը (փողոցի միջոցով իշխանության գալով) և սխալ էին «պառկողներ» Լևոն Տեր-Պետրոսյանը (հրաժարական տալով), Վազգեն Սարգսյանը (սպանվելով), Նաիրի Հունանյանը (ահաբեկչության արդյունքում իշխանության չգալով), Ժիրայր Սեֆիլյանը (պարբերաբար կալանավորվելով), Սերժ Սարգսյանը (հրաժարական տալով) ու ընտրություններում պարտված նախագահի ընդդիմադիր բոլոր թեկնածուները:

Оговорка по Фрейду или по Пашиняну? (видео)
В ходе устной речи человеку свойственно давать «киксы». Во время устной речи человек наиболее искренен. Как бы он ни пытался скрыть собственные мысли или обмануть, все равно устная речь выдает сущность своего автора. Правда, выдает и письменная, но в ходе устной контроль над собственным языком намного слабее, чем при письме.
В ходе письменной речи можно вернуться назад и исправить мысль, которая тебе не нравится или скрыть ту, которую не хочешь высказывать. Устная речь совсем другая, в особенности когда оказываешься перед толпой и распаляешься.
Известный социальный психолог Серж Московичи утверждает, что в ходе массовых собраний у индивида подсознательное начинает подавлять сознательное, и он пускается говорить вещи, которых в иных условиях не сказал бы.
Согласно Московичи, человек наиболее рационален и уравновешен, когда остается наедине с собой. Чем больше становится общающихся друг с другом людей, тем сильнее рационализм уступает свое место иррационализму и быстрее сознательное капитулирует перед подсознательным.
Другой всемирно известный ученый Зимунд Фрейд сделал по части подсознательного революционные открытия. Одно из них касается оговорок.
Согласно теории Фрейда, человек может невольно произнести слово или даже предложение, которое он не хотел бы озвучивать, но которое раскрывает реальное мышление и мнение данного субъекта. Как бы потом человек ни пытался оправдаться, что имел в виду совсем другое или ошибся, это все равно ничего не означает, так как сказанное его уже выдало.
Кстати, формулировка «оговорка по Фрейду» вошла в повседневную речь. Когда человек невольно произносит какое-то слово, говорят, что он «оговорился по Фрейду».
Это в качестве пролога. Сейчас перейдем к самой теме.
У Никола Пашиняна на уме и на языке
Темой этой является агиткампания. И поскольку сейчас наблюдается потоп устной речи, «киксы» тоже наводняют речи ораторов. Оговорки по Фрейду повсеместны.
Например, вчера Никол Пашинян сделал весьма примечательное заявление. Обращаясь к тому заявлению «Сасна црер», что предстоящее формированию НС будет временным, и 1,5-2 года спустя пройдут новые выборы, Пашинян в ходе предвыборной встречи заявил: «Вы решили, что имеете право решать, сколько должен существовать парламент, а в некоторых случаях даже определять продолжительность жизни людей?! Говорю – не путайте берега. Это вам не слабовольная и бесхребетная власть Сержа Саргсяна».
Пашинян призвал не путать их улыбку и вежливость со слабостью.
«В прошлом были такие случаи, однако впоследствии думающие подобным образом вкусили запах асфальта. Не советую кому-либо идти этим путем, кем бы он ни был», – добавил Никол Пашинян.
Это довольно примечательные заявления, содержащие несколько плоскостей, и тут нужно понять, являются они следствием разгоряченности Пашиняна или у него с языка слетело то, что долгое время скрывалось. То есть нужно понять, сказанное им было по Фрейду или по Пашиняну (результатом раздраженности и обиженности).
Оставив в стороне политическую оценку того вопроса, можно ли было угрожать требовавшей внеочередных выборов через 2 года силе, что она вкусит запах асфальта, рассмотрим другие, психологические и философские аспекты заявления Пашиняна.
Почему Пашинян называет Сержа Саргсяна слабовольным и что это означает?
Пашинян в контексте адресованного «Сасна црер» ответа может называть Саргсяна слабовольным и бесхребетным по двум причинам:
1. из-за поведения властей в ходе захвата группой «Сасна црер» полка ППС,
2. из-за согласия подать в отставку в апреле этого года и провести внеочередные парламентские выборы.
Нужно констатировать, что Никол Пашинян считает Сержа Саргсяна слабовольным и бесхребетным деятелем в том плане, что не будет вести себя наподобие Саргсяна, когда встанет вопрос удержания власти. То есть Пашинян не допустит нападок на свою власть и внеочередных выборов.
Власти в свое время могли применить силу и на месте ликвидировать захватчиков полка ППС, но не сделали этого. По-видимому, именно это поведение Пашинян и считает проявлением слабоволия и бесхребетности.
Судя по заявлениям Пашиняна, получается, что, будь он властью, при захвате полка ППС он не вел бы с «црер» многодневных переговоров, а, образно говоря, уложил бы их на асфальт.
Здесь возникает вопрос: если Пашинян считает, что Серж Саргсян обошелся с «црер» слишком мягко, а значит также – неправильно, тогда почему он использовал в те дни захват полка ППС для собственного политического пиара и почему амнистировал «црер», если считает, что в их отношении было проявлено слабоволие и бесхребетность?
Если он считает «црер» террористами, тогда почему выпустил их на свободу? Если же не считает таковыми, а полагает, что они – руководствующиеся интересами нации герои, тогда почему допускает, что в их отношении нужно проявить грубую силу, а не слабоволие?
Если же Никол Пашинян считает Сержа Саргсяна слабовольным и бесхребетным потому, что последний пошел в апреле-мае навстречу требованиям митингующих подать в отставку с поста премьер-министра и провести внеочередные парламентские выборы, то это выдает типаж Пашиняна. Получается оговорка по Фрейду.
Обвиняя Сержа Саргсяна в слабоволии, Пашинян, фактически, заявляет, что он в аналогичной ситуации не подаст в отставку, а будет сопротивляться, так сказать, до последнего патрона и уложит митингующих на асфальт.
И это говорит тот, кто заявляет, будто решение принимается стоящим на площади гражданином. Своим заявлением Пашинян, по сути, показал, что готовится сформировать более жесткий режим, чем при Серже Саргсяне, которого он считает слабовольным и бесхребетным. Выражение же «решает гражданин» для того, чтобы ласкать слух зомби и избегать ответственности за собственные решения, а также чтобы придать легитимность своим шагам.
В этом срезе саргсяновская формулировка «Никол был прав, я ошибся» приобретает иной смысл. Говоря о собственной ошибке, Серж Саргсян, по-видимому, имел в виду то, что не должен был проявлять слабоволия и что следовало задушить протесты в самом их зародыше, что Пашинян, судя по его формулировкам, сделал бы не моргнув и глазом, будь он властью. Иными словами, впоследствии он готов будет пойти на этот шаг как представитель власти.
Руководствоваться законом джунглей?
Если рассматривать политическую борьбу в модели английского философа Герберта Спенсера, то Никол прав, поскольку действует по закону джунглей.
Согласно заявлениям Пашиняна и модели Спенсера, в особенности в странах вроде Армении дорогу к власти нужно расчищать локтями, расталкивая соперников и укладывая их в нужный момент на асфальт.
Если руководствоваться укладыванием, то правы были укладывавшие других Левон Тер-Петросян (с воспроизводством своей власти на посту президента в 1996 году), Вазген Саркисян («набери он даже 100 процентов, все равно силовики не подчинились бы Вазгену Манукяну»), Роберт Кочарян (придя к власти после отстранения Тер-Петросяна и удерживая власть на протяжении 10 лет), Серж Саргсян (придя к власти в результате известных событий 2008 года и удерживая власть 10 лет), Наири Унанян (организовав события 27 октября), Никол Пашинян (придя к власти посредством улицы) и неправы были «укладывавшиеся» – Левон Тер-Петросян (подав в отставку), Вазген Саргсян (будучи убит), Наири Унанян (не придя к власти посредством теракта), Жирайр Сефилян (периодически арестовываясь), Серж Саргсян (подав в отставку) и все проигравшие на выборах оппозиционные кандидаты в президенты.