Պատմական և հայաստանյան «սևերն» ու «սպիտակները». Լյուդովիկոս 16-րդից մինչև Նիկոլ Փաշինյան
Հասարակությանը և քաղաքական ուժերին «սև»-երի ու «սպիտակ»-ների բաժանելու քաղաքական տեխնոլոգիան նորություն չէ: Այն հին է ինչպես մարդկությունը, ինչպես իշխանության համար մղվող պայքարի պատմությունը:
Երբ հասարակությունը և պետությունը կայացած չեն, քաղաքական մրցապայքարը «սև-սպիտակային» է դառնում կամ այն արհեստականորեն դարձնում են այդպիսին: Սեր և հանդուրժողականություն, բնականաբար, այդ դեպքում չի լինում: Լինում է միայն ատելություն: Ու որքան շատ է խոսվում սիրո և հանդուրժողականության մասին, այնքան գործնականում շատանում է ատելությունը:
«Սև-սպիտակային» քաղաքականությունը ներհատուկ է հեղափոխական ժամանակաշրջաններին: Այդ տեխնոլոգիան հատկապես արդյունավետ գործիք է դառնում այն կիրառողների ձեռքում, երբ առկա է աղքատ ժողովուրդ, որի լյումպենացված ու մարգինալացված հատվածին հեշտ է խաբելը, թե հարուստներից կարելի է փողը վերցնել, բաժանել աղքատներին և հայտնվել երջանկության մեջ: Այդ հետո են աղքատները տեսնում, որ երջանկություն խոստացողները Ջորջ Օրուելի նկարագրած «Նապոլեոն» խոզի պես ձեռք են բերել նախորդների վատ հատկանիշները (դեռ մի բան էլ ավելի) և մտադիր չեն իրենց որևէ բան բաժանել: Տեսնում են, բայց արդեն ուշ է լինում:
Էնշտեյնը ճիշտ էր. ամեն ինչ հարաբերական է
«Սև»-ը և «սպիտակ»-ը շատ սուբյեկտիվ ընկալումներ ու գնահատականներ են: Այսօր «սև» ես, վաղը կարող ես «սպիտակել» և հակառակը: Նայած, թե ով է գույն բաշխողը և գնահատական տվողը:
Լենինը և Ստալինը միշտ երեխաների հետ էին նկարվում և ունեին բարի տեսք, այսինքն՝ «սպիտակ» էին, բայց նրանց գործերն այլ բանի մասին էին հուշում: Հիտլերն էլ բարի դեմքով էր ներկայացվում գեբելսյան քարոզչամեքենայի կողմից, բայց դե...
Եթե մի քիչ հետ գնանք, կտեսնենք, որ ֆրանսիական ժիրոնդիստներըսեր և հանդուրժողականություն էին քարոզում, բայց այլ բան տեղի ունեցավ հետհեղափոխական Ֆրանսիայում: Հատկապես, երբ իշխանության եկան յակոբինյան ակումբի անդամները:
Երբ գլխատեցին Բաստիլի բանտապետին, հեղափոխական ժողովրդին ամեն ինչ շատ ռոմանտիկ էր թվում: Երբ գլխատեցին Լյուդովիկոս 16-րդին, ամեն ինչ շատ տրամաբանական ու պահանջված էր թվում: Հետո սկսվեց գլխատումների շարքը. կտրող գործիքի տակ ընկան ինչպես հակահեղափոխականները, այնպես էլ հեղափոխականները: Նաև՝ տասնյակ հազարավոր շարքային ֆրանսիացիներ:
Ի դեպ, Ֆրանսիայում և աշխարհում դեռ չի ավարտվել վեճն այն մասին, թե 1789-ին սկիզբ առածից հետո ում համարել «սև» և ում՝ «սպիտակ»:
Շարունակելով պատմական էքսկուրսը կտեսնենք, որ 1572 թվականին Բարդուղիմեոսյան գիշերվա ընթացքում «սև» էին հռչակվել հուգենոտները՝ բողոքականները: Մեկ գիշերում, ըստ տարբեր ուսումնասիրությունների, սպանվել է 25-ից 50 հազար մարդ: Այսօր բողոքականներ են արևմտյան աշխարհի լիդեր ժողովուրդները, ու որևէ մեկը չի կարող նրանց «սև» համարել: Բողոքականները գիշերային սպանդից դարեր անց դարձել են «սպիտակների» էտալոնը:
20-րդ դարի «սևերը»
Հասկանալու և գնահատելու համար «սև-սպիտակային» հարաբերությունները, եկեք վերհիշենք, թե ինչ եղավ ժանտախտային համարվող բոլշևիկյան ու ֆաշիստական գաղափարախոսությունների կիրառման արդյունքում: Այդ փորձը մեզ համար շատ ուսանելի պետք է լինի, քանզի «սև-սպիտակային» քաղաքականության արդյունքում և՛ ֆաշիստական Գերմանիան, և՛ բոլշևիկյան Ռուսաստանը փորձանք բերեցին իրենց ժողովուրդների գլխին:
Ֆաշիստական Գերմանիա
Հիտլերի գլխավորած նացիոնալ-սոցիալիստները «սև»-եր հռչակեցին սոցիալ-դեմոկրատներին, կոմունիստներին և ընդհանրապես բոլորին, ովքեր չէին երկրպագում Նացիոնալ-սոցիալիստական կուսակցությանը:
«Սև» հռչակվեցին նաև հրեաները, իսկ հետագայում նաև աշխարհի գրեթե բոլոր ազգերը: Մարդկանց անգամ գլխի ֆիզիկական չափերով էին բաժանում «սև»-երի ու «սպիտակ»-ների:
Հիտլերյան իշխանության համար «սև» էին չվերահսկվող մամուլի ներկայացուցիչները: Նացիոնալ-սոցիալիստները գերմանացիներին առաջարկեցին այն օրերին «սպիտակ» համարվող Գեբելսի քարոզչությունը, որը սուտ, կեղծիք և այլատյացություն էր սփռում:
Թե ինչով ավարտվեց Հիտլերի «սև-սպիտակային» քաղաքականությունը և ինչպիսի անփառունակ վախճան ունեցան նացիոնալ-սոցիալիստները, հիշեցնելու կարիք չկա: Այսօր նրանք ամբողջ աշխարհում միանշանակ «սև» են համարվում, մինչդեռ սկզբում ավելի ճերմակ բան Գերմանիայում չէր երևում, հատկապես երբ այդ ճերմակը ներկայացնում էր Գեբելսը:
Եթե Հիտլերի վտանգը ճիշտ գնահատեին Գերմանիայի այն ժամանակվա քաղաքական վերնախավն ու ժողովրդի մտածող հատվածը, ապա միգուցե ոչ մի ավերածություն էլ չլիներ (թեև պատմությունը «եթե»-ներ չի սիրում): Հիտլերին Գերմանիայի քաղաքական վերնախավը համարում էր խեղկատակ (այդպես էլ կար) ու լուրջ չէր վերաբերվում, իսկ սոցիալապես վատ վիճակում գտնվող ժողովուրդն ուզում էր ինքնախաբեությամբ ապրել ու արդյունքում ստացավ ավերածություններ:
Բոլշևիկյան Ռուսաստան
«Սև-սպիտակային» տրամաբանությամբ էին հեղափոխություն անում նաև Լենինն ու Տրոցկին: «Սև» էին հայտարարվել բոլորը, այդ թվում՝ սկզբնական փուլում բոլշևիկների հետ դաշնակցած ուժերը: Բոլորին մտցրեցին «հակահեղափոխականի» հոդվածի տակ ու ծեփեցին պատերին: Ռուսաստանն այդ ընթացքում սովի մատնվեց և գնդակահարվեցին նաև հեղափոխությունը ողջունած ու հեղափոխությանը աջակցած շարքային մարդիկ, բայց դե դա չէր հետաքրքրում «Երջանիկ Սովետ» կառուցողներին:
Կարմիր տեռորը, սակայն, չխնայեց իր ծնողներին, իսկ հեղափոխությունն՝ իր զավակներին: Ստալինը իշխանությունը վերցնելուց հետո «սև» հռչակեց Տրոցկուց մինչև Բուխարին, Կամենևից մինչև Զինովև: Այսինքն՝ բոլոր նրանց, ովքեր հեղափոխության առաջամարտիկներն էին:
Բոլշևիկյան «սև-սպիտակությունը» հետագայում գնաց նախորդներին բացառելու ճանապարհով: Ամեն հաջորդ «սևացնում» էր նախորդին և այդպես մինչև ԽՍՀՄ փլուզում:
Ստալինի մահից (կամ՝ սպանությունից) հետո իշխանության եկավ Խրյուշչովը և «սև» հռչակեց մինչև այդ «սպիտակ» համարվող Ստալինին: Բրեժնևը «սև» էր ներկայացնում Խրյուշչովին:Անդրոպովը Բրեժնևի կառավարման տարիները ներկայացնում էր որպես «սև» թալանի տարիներ: Հետո եկավ Չերնենկոն, բայց չհասցրեց իր նախորդին «սև» հռչակել: Վերջում հայտնվեց Գորբաչովը, իր նախորդներին հռչակեց «սևեր» ու սկսեց միջազգային շոուները, որոնց պարտադիր ատրիբուտներից էին ֆոտոսեսիաները արևմտյան պետությունների լիդերների հետ (այն ժամանակ «սելֆի» անելու տեխնիկական հնարավորություն չկար, թե չէ ինքն իրենով հիացած Գորբաչովը «սելֆիի» ձողը ձեռքից չէր գցի):
ԽՍՀՄ-ում պաշտոնապես միայն Լենինին չէին «սևացնում», որովհետև ... մեռած էր ու հանդիսանում էր աստծո փոխարինողը աթեիստական երկրում:
Հայաստանյան «սև-սպիտակը»
Նորանկախ Հայաստանում «սև-սպիտակային» մտածելակերպը ժառանգվեց համայնավարներից: Դա ցածր մակարդակի քաղաքական մշակույթ ունեցող պետությունների հատկանիշներից է (հետաքրքրական է, որ ԽՍՀՄ փլուզումից հետո կոմունիստներին փոխարինած ՀՀՇ-ականները հակադաշնակցականության հարցում միակարծիք էին նախորդների հետ և շարունակում էին «սև»-ի մեջ դիտարկել ՀՅԴ-ին):
Մեր քաղաքական պրակտիկայի առանձնահատկություններից մեկն այն է, որ գործ ունենք 10 տարվա պարբերաշրջանի հետ: Այդ ընթացքում «սևերի» ու «սպիտակների» տեղերը կտրուկ փոխվում են: Մեզանում հստակ գործում է աշխարհահռչակ պատմաբան Արնոլդ Թոյնբիի մոդելը՝ «Հեռացում-վերադարձ-տրիումֆ»:
Այսպես, 1988-ին «սև» էր Կարեն Դեմիրճյանը («Ղարաբաղը ջեբս չի, որ հանեմ տամ»), ով Ազատության հրապարակում հավաքվածների սուլոցների տակ հեռացավ քաղաքականությունից, իսկ 1998-ի նախագահական ընտրությունների ժամանակ նրա ոտքերի տակ գառների կոտորած էր կազմակերպվել, քանզի նրան որպես փրկիչ՝ «սպիտակ» էին ընկալում:
Ճիշտ հակառակը եղավ «Ղարաբաղ» կոմիտեի լիդերներից մեկի պարագայում: 1988-ի շարժման արդյունքում կուռքի էր վերածվել, այսինքն՝ «սպիտակ» էր դարձել Լևոն Տեր-Պետրոսյանը, ով 10 տարի անց՝ 1998-ին հրաժարական տվեց նախագահի պաշտոնից՝ տարիներ շարունակ վանկարկվող (հատկապես 1996-ի նախագահական ընտրությունների ժամանակ) «Լևո՛ն, հեռացի՛ր»-ի տակ:
1998-ից ուղիղ 10 տարի անց՝ 2008-ին, Լևոն Տեր-Պետրոսյանը կրկին «սպիտակեց» հանրության որոշակի շերտերի մոտ:
2018-ին տեղի ունեցած հեղափոխության օրերին խոսվում էր սիրո և հանդուրժողականության մասին, բայց իշխանափոխությունից շատ չանցած հանրությանն արդեն տեսակավորել են ըստ գույների՝ «սև»-եր ու «սպիտակ»-ներ: «Ով մեզ հետ չէ, մեր դեմ է» բոլշևիկյան կարգախոսը դարձել է դոմինանտային: Քարոզվում է նաև «Էքսպոպրիատորների էքսպոպրիացիա», ինչը շատ վտանգավոր է ոչ միայն թիրախների, այլ նաև քարոզողների համար:
Հեղափոխությունից 100 օր անց հայ ժողովուրդն իր համար հանկարծ հայտնաբերեց, որ եթե ինքը հեղափոխության արդյունքները սեփականաշնորհել փորձող կուսակցության կողմնակից չէ, ուրեմն հակահեղափոխական է: Ահա այդպիսի քարոզչության տակ է հիմա հայտնվել «հպարտ քաղաքացին»:
Թե ինչ զարգացումների կարող է հանգեցնել այս «սև-սպիտակային» քաղաքականությունը, դժվար չէ գլխի ընկնել: Պատմական փորձը կա:
Հեղափոխությունները, որպես կանոն, սկսվում են փողոցներում և ավարտվում են նիստերի սյունազարդ դահլիճներում, ինչպես նաև՝ դատարաններում: Ու դժվար է ասել, թե ով երբ կարող է դառնալ «սև», իսկ ով՝ «սպիտակ»: Ասել է թե՝ «սև-սպիտակային» տեխնոլոգիան կիրառելիս պետք է միշտ հիշել, որ գործում է բումերանգի էֆեկտը: Ինչ ցանես, այն էլ կհնձես:
Բոլորս էլ պետք է գիտակցենք, որ Հայաստանը անվտանգության խնդիրներ ունի և չի կարելի ցնցումներ թույլ տալ: Փոփոխություններ ուզում ենք բոլորս, ու ամեն մեկս իր լուման դրեց անցնցում իշխանափոխության համար: Իշխանափոխությունը շանս է: Այդ շանսը կարող է զարգացման տանել մեր երկիրը, բայց կարող է նաև բացասական արդյունքների հանգեցնել, ինչը որևէ կերպ չի կարելի թույլ տալ:
Եթե մի քիչ հետ գնանք, կտեսնենք, որ ֆրանսիական ժիրոնդիստները սեր և հանդուրժողականություն էին քարոզում, բայց այլ բան տեղի ունեցավ հետհեղափոխական Ֆրանսիայում: Հատկապես, երբ իշխանության եկան յակոբինյան ակումբի անդամները:
Ստալինի մահից (կամ՝ սպանությունից) հետո իշխանության եկավ Խրյուշչովը և «սև» հռչակեց մինչև այդ «սպիտակ» համարվող Ստալինին: Բրեժնևը «սև» էր ներկայացնում Խրյուշչովին: Անդրոպովը Բրեժնևի կառավարման տարիները ներկայացնում էր որպես «սև» թալանի տարիներ: Հետո եկավ Չերնենկոն, բայց չհասցրեց իր նախորդին «սև» հռչակել: Վերջում հայտնվեց Գորբաչովը, իր նախորդներին հռչակեց «սևեր» ու սկսեց միջազգային շոուները, որոնց պարտադիր ատրիբուտներից էին ֆոտոսեսիաները արևմտյան պետությունների լիդերների հետ (այն ժամանակ «սելֆի» անելու տեխնիկական հնարավորություն չկար, թե չէ ինքն իրենով հիացած Գորբաչովը «սելֆիի» ձողը ձեռքից չէր գցի):

Исторические и армянские «черные» и «белые»: от Людовика 16-го до Никола Пашиняна
Политическая технология по разделению общественных и политических сил на «черных» и «белых» не нова. Она стара как мир, как история ведущейся за обладание властью борьбы.
Когда общество и государство еще не состоялись, борьба переходит в «черно-белую» плоскость, или ее искусственно туда переводят. Естественно, говорить о любви и терпимости здесь не приходится. Здесь остается лишь ненависть. И чем больше говорится о любви и терпимости, тем больше на деле становится ненависти.
«Черно-белая» политика свойственна революционным периодам. Данная технология становится наиболее эффективным инструментом в руках ее применяющих, когда народ беден, и его люмпенизированные и маргинализированные слои легко обмануть, будто деньги можно отобрать у богатых, раздать бедным и жить счастливо. Это уже потом бедные видят, что обещавшие счастливое будущее, подобно оруэлловскому Наполеону, как минимум переняли худшие качества своих предшественников и не намерены им что-либо раздавать. Видят, но уже бывает поздно.
Эйнштейн был прав – всё относительно
«Чёрное» и «белое» – весьма субъективные восприятия и оценки. Сегодня ты «чёрный», завтра можешь «побелеть», и наоборот. Зависит от того, кто распределяет цвета и дает оценки.
Ленин и Сталин всегда фотографировались с детьми и представали в добром облике, то есть были «белыми», но их дела говорили совсем о другом. Гитлер тоже преподносился геббельским агитпропом в добром свете, но…
Если вдаться немного в историю, то можно заметить, как французские жирондисты пропагандировали любовь и терпимость, но в постреволюционной Франции случилось совсем другое. В особенности когда к власти пришли члены Якобинского клуба.
Когда обезглавили коменданта Бастилии, революционному народу всё казалось очень романтичным. Когда казнили Людовика 16-го, все казалось весьма логичным и уместным. Затем началась череда обезглавливаний: под гильотину попали как контрреволюционеры, так и сами революционеры. Кроме того, еще несколько десятков тысяч рядовых французов.
Кстати, во Франции и мире не завершились споры о том, кого считать «черными» и «белыми» в событиях, развернувшихся после 1789 года.
Продолжая исторический экскурс, можно увидеть, что в Варфоломеевскую ночь 1572 года «черными» были объявлены гугеноты, бывшие протестантами. По различным оценкам, за одну ночь было убито от 25 до 50 тыс. человек. Сегодня протестанты являются самыми прогрессивными народами западного мира, и никто не может посчитать их «черными». Спустя века после ночного истребления протестанты стали эталоном «белых».
«Черные» 20-го века
Для понимания и оценки «черно-белых» отношений давайте вспомним, что стало в результате применения большевистской и фашистской идеологий, считающихся чумой 20 века. Данный опыт должен быть для нас поучительным, так как в результате «черно-белой» политики и фашистская Германия, и большевистская Россия стали для своих народов настоящей напастью.
Фашистская Германия
Возглавляемые Гитлеромнационал-социалисты провозгласили «черными» социал-демократов, коммунистов и всех остальных, не симпатизировавших Национал-социалистической партии.
«Черными» были названы также евреи, а впоследствии – практически все народы мира. Людей разделяли на «черных» и «белых» даже по физическим параметрам черепа.
Для гитлеровской власти «черными» были неподконтрольные представители прессы. Национал-социалисты предложили немцам считавшийся в те дни «белым» агитпроп Геббельса, распространявший ложь и фальсификации и сеявший ксенофобию.
О том же, чем завершилась «черно-белая» политика Гитлера и какой бесславный конец имел национал-социализм, думаю, напоминать не стоит. Сегодня он во всем мире имеет однозначно «черное» восприятие, в то время как вначале в Германии ничего «белее» не видели, в особенности в преподносимом Геббельсом варианте.
Если бы угроза Гитлера была верно оценена тогдашней политической элитой и думающей частью народа Германии, то, возможно, никаких разрушений не было бы (хотя история и не терпит сослагательного наклонения). Политическая элита Германии считала Гитлера клоуном (так и было) и не относилась к нему серьезно, а находившийся в социально тяжелом состоянии народ был готов к самообману, результатом чего и стали дальнейшие развития.
Большевистская Россия
В «черно-белой» логике осуществляли революцию также Ленин и Троцкий. «Черными» были провозглашены все, в том числе бывшие на начальном этапе в союзе с большевиками силы. Всех подвели под «контрреволюционную» статью и приставили к стенке. Россия в этот период подверглась голоду, а расстреляны были также поддержавшие и поприветствовавшие революцию рядовые граждане, но строителей «Счастливых Советов» это не особо волновало.
Однако «красный террор» не пожалел своих родителей, а революция – своих сыновей. После захвата власти Сталин провозгласил «черными» Троцкого, Бухарина, Каменева, Зиновьева и др. То есть всех тех, кто был в первых рядах революции.
«Черно-белое» разделение большевиков впоследствии пошло по пути отвержения предшественников. Каждый следующий «очернял» предыдущего, и так до самого распада СССР.
После смерти Сталина к власти пришел Хрущев, который провозгласил «черным» считавшегося до этого «белым» Виссарионовича. Брежнев объявил «черным» Хрущева. Андропов преподносил годы правления Брежнева как период «черного» разграбления. Затем пришел Черненко, не успевший провозгласить своего предшественника «черным». В конце был Горбачев, объявивший всех предыдущих «черными» и начавший международные шоу, обязательными атрибутами которых были фотосессии с лидерами западного мира (технической возможности делать «селфи» тогда еще не было, иначе восхищенный самим собой Горбачев не выпускал бы «селфи»-палку из рук).
В СССР официально не очерняли лишь Ленина, потому что… он был мертв и замещал Бога в атеистической стране.
«Черно-белое» Армении
В новонезависимой Армении «черно-белое» мышление было унаследовано от коммунистов. Это присуще обладающим низким уровнем политической культуры странам (примечательно, что после распада СССР заменившие коммунистов АОД-овцы были единогласны со своими предшественниками в вопросе антидашнакства и продолжали рассматривать «Дашнакцутюн» в «черном» свете).
Одной из особенностей нашей политической практики является то, что мы имеем дело с 10-летним циклом. Каждый раз за этот промежуток «черные» и «белые» резко меняются местами. У нас четко действует модель всемирно известного историка Арнольда Тойнби «Уход-возвращение-триумф».
Так, в 1988 году «черным» был Карен Демирчян («Я не держу Карабах в кармане, чтобы отдать его вам»), который ушел из политики под недовольные свисты собравшихся на площади Свободы, но затем на президентских выборах 1998 года был встречен бараньими жертвоприношениями, так как его воспринимали как спасителя – «белого».
Прямо противоположное случилось с одним из лидеров комитета «Карабах». В ходе движения 1988-го он стал одним из кумиров, то есть «белым». Спустя 10 лет Левон Тер-Петросян подал в отставку с поста президента под скандируемые на протяжении лет (в особенности в ходе президентских выборов 1996 года) «Левон, уходи!».
Ровно через 10 лет – в 2008 году – Левон Тер-Петросян снова «побелел» в глазах определенной части общества.
В дни происходившей в 2018 году революции заявлялось о любви и терпимости, но немногим спустя после смены власти общество было отсортировано на «черных» и «белых». Большевистский лозунг «Кто не снами, тот против нас» стал доминантным. Пропагандируется также «Экспроприация экспроприаторов», что весьма опасно не только для её мишеней, но и агитаторов.
Спустя 100 дней после революции армянский народ вдруг выяснил для себя, что если он не является сторонником приватизировавшей результаты революции партии, значит он – контрреволюционер. Под такой вот пропагандой сейчас оказался «гордый гражданин».
К каким развитиям может привести подобная «черно-белая» политика, нетрудно догадаться. Исторический опыт тому в доказательство.
Революции, как правило, начинаются на улицах и заканчиваются в колоннадных залах заседаний, а также в судах. И трудно сказать, кто когда может стать «черным», а кто – «белым». Иными словами, применяя «черно-белую» технологию, всегда нужно помнить, что существует эффект бумеранга. Что посеешь, то и пожнешь.
Мы все должны осознавать, что Армения имеет проблемы безопасности, и нельзя допускать потрясений. Изменений хотим мы все, и каждый из нас внес свою лепту в дело смены власти без потрясений. Смена власти – шанс. Он может повести страну как к развитию, так и к негативным последствиям, которых ни в коем случае нельзя допускать.
Возглавляемые Гитлером национал-социалисты провозгласили «черными» социал-демократов, коммунистов и всех остальных, не симпатизировавших Национал-социалистической партии.