ՀԱԿ–ը կմասնակցի՞ հերթական խորհրդարանական ընտրություններին
-Անկեղծ ասած, արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունները քիչ հավանական եմ համարում, որովհետև եթե արտաքին դետոնատոր չլինի, մարդիկ մի տեսակ վախեցած են և այլն։ Ինքնաքննադատաբար պետք է ասեմ, որ պահից ընդդիմությունը չկարողացավ օգտվել։ Գուցե շա՞տ քաղաքակիրթ իրեն պահեց ընդդիմությունը,-արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունների հավանականության մասին խոսելիս ասել է ՀՀ նախկին վարչապետ Հրանտ Բագրատյանը։
Այնուամենայնիվ, ըստ նրա, բնական է, որ ընդդիմությունն այնպիսի կեցվածք է դրսևորում, ասես օր առաջ պետք է արտահերթ ընտրություններ լինեն.
-100 տոկոսով չգիտեմ՝ կլինե՞ն, թե՞ ոչ, բայց խորհրդարանականի մասով գնալով հավանականությունը պակասում է։
Հերթական ընտրություններին ՀԱԿ-ը, Հրանտ Բագրատյանի կարծիքով, մասնակցելո՞ւ է։
-Անձամբ ես՝ չգիտեմ։ Կոնգրեսը, կարծում եմ, մասնակցելու է։ Ես ինչքան էլ լինեմ քաղաքական գործիչ, իմ հիմնական կառման գիտական գործունեությունն է, գրքերս... ՀԱԿ-ին մասնակցում եմ, համակրում եմ։ Կմասնակցի ՀԱԿ-ը,-ասել է Հրանտ Բագրատյանը և հավելել, որ եթե ՀԱԿ-ը լծակներ չգտնի, և իշխանությունը շարունակի նույնը մնալ, ապա իշխանությունը ՀԱԿ-ին կտա այնքան տոկոս, որքան ուզում է.

АНК примет участие на очередных парламентских выборах?
«Искренне говоря, я считаю, что внеочередные парламентские выборы маловероятны, поскольку если внешний детонатор не сработает, то люди несколько бояться и т. д. Самокритично должен сказать, что оппозиция не смогла воспользоваться моментом. Может быть, слишком цивилизованно повела себя», - сказал бывший премьер-министр РА Грант Багратян.
Тем не менее, он считает естественным, что оппозиция проявляет такое поведение будто бы вот-вот должны быть внеочередные выборы:
«Стопроцентно не знаю, будут или нет, но что касается внеочередных парламентских выборов, то их вероятность сокращается».
Отвечая на вопрос о вероятности участия АНК на очередных выборах, Грант Багратян сказал: «Лично я не знаю.  Думаю, что Конгресс будет участвовать. Сколь активно я ни занимался бы политикой, моей основной кармой является научная деятельность, книги...  Вхожу в АНК, симпатизирую Конгрессу. АНК будет участвовать».
Грант Багратян также добавил, что если АНК не найдет рычагов давления, а у власти останутся те же люди, то власти дадут АНК столько процентов, сколько захотят: