Ի՞նչ անել. ախտորոշում, ախտահանում, սանացիա և սանիտարական հատում
Հայաստանի առջև ծառացած թիվ մեկ մարտահրավերը տնտեսական բնույթի է: Պաշտպանության, անվտանգության և մյուս համակարգերին վերաբերող խնդիրներն ածանցվում են տնտեսականից:
Թույլ տնտեսությունը նշանակում է ոչ արդիական բանակ, խոցելի անվտանգություն, արտագաղթող բնակչություն, աղքատության բարձր մակարդակ և այլն: Այսինքն՝ նշանակում է այն, ինչ ունենք հիմա:
1991-ից հետո առաջացած խնդիրները սկզբում ընդունված էր համարել որպես անցումային շրջանին բնորոշ երևույթներ: Հետագայում պարզվեց, որ անցումային շրջանը ոչ մի կերպ չի ավարտվում, քանզի «անցումային» խնդիրները ոչ միայն չեն վերանում, այլ դեռ մի բան էլ խորանում են:
Անկախության ոչ մանկական հիվանդությունները
Խորհրդային Միության փլուզումից հետո ՀՀ-ում տեղի ունեցած գործընթացները ձևավորեցին որոշակի տնտեսական համակարգ, որը ձևով շուկայական է, բայց բովանդակությամբ արևելյան «բազար» է հիշեցնում, որտեղ, մեղմ ասած, կան հավասարներ և ավելի հավասարներ:
Խորհրդային շրջանի և այժմյան տարբերությունն ընդամենն այն է, որ մասնավոր սեփականության ինստիտուտը մեզանում ամրագրված է օրենսդրությամբ, սակայն հիմնական ֆինանսական հոսքերն անուղղակիորեն վերահսկվում են պետության, ավելի ճիշտ՝ պետական իշխանությունը ներկայացնող սուբյեկտների կողմից, ինչը ստեղծում է քվազիշուկայական մթնոլորտ. առկա է իշխանության և խոշոր բիզնեսի սերտաճում:
Այժմ ռեսուրսների սղությունը բերում է մի կողմից իշխանության և բիզնեսի է՛լ ավելի սերտաճված վիճակի, մյուս կողմից՝ սեփականության խոշորամասշտաբ վերաբաշխման գործընթացի: Արդյունքում՝ մեր երկիրը հայտնվել է անորոշության, տնտեսական ծուղակի և արատավոր փակ շղթայի մեջ:
Որքան շատ են ճնշում բիզնեսին, որպեսզի բավարարեն պետության, ինչպես նաև ֆորմալ ու ոչ ֆորմալ իշխանություն ունեցող մասնավոր անձանց պահանջները, այնքան ավելանում է բյուջետային լարվածությունը, և վատանում բիզնես մթնոլորտը: Որքան ավելանում է բյուջետային լարվածությունը, և վատանում բիզնես մթնոլորտը, այնքան ավելանում է արտաքին պարտքի միջոցով բյուջետային լարվածությունը թուլացնելու անհրաժեշտությունը: Որքան ավելանում է արտաքին պարտքը, այնքան Հայաստանը դառնում է «թոշակառու» տնտեսություն ունեցող երկիր և կանգնում «բանկրոտի» վտանգի առաջ:
Անկախության 25-րդ տարում այսպիսի խնդիրների բախվելը նշանակում է, որ մեր պետության ունեցած հիվանդություններն արդեն մանկական չեն, և սպառնում են խրոնիկական դառնալ:
Ախտորոշում և ախտահանում
Հայաստանում պետք է փոխվի տնտեսական քաղաքականության փիլիսոփայությունը: Այսպես ասած՝ ախտահանման ու սանացիայի անհրաժեշտություն կա: Որոշ դեպքերում չէր խանգարի նաև սանիտարական հատումը:
«Ի՞նչ անել» հարցադրմանը հանդիպում ես ամեն քայլափոխի: Անելիքները շատ պարզ են ու, միևույն ժամանակ, բարդ: Նայած, թե ինչ ես անում, ինչու ես անում և ինչպես ես անում:
Պետք է որպես աքսիոմատիկ ճշմարտություն ընդունել այն, որ մեր երկրի շարժիչ ուժը փոքր, միջին ու խոշոր գործարարությունն է:
Պետական բյուջե «լցնելը» նպատակից կամ ինքնանպատակից պետք է վերածվի միջոցի: Առաջնայինը տնտեսական աճի ու զարգացման հարցն է, բիզնես միջավայրի փոփոխությունը և աղքատության դեմ թիրախային պայքարը:
Քաղաքական ու սոցիալական ինստիտուտների չկայացածության և համապատասխան վերահսկողական մեխանիզմների բացակայության պայմաններում «Մեծ բյուջեի» քաղաքականությունը դառնում է «լեգալ կոռուպցիայի» գործիք: Այդ գործիքը նպաստում է մեկ պատուհանի սկզբունքով իրականացվող հանրային ռեսուրսների անարդյունավետ բաշխմանն ու մարդկանց նեղ խմբի օգտին ֆինանսական հոսքերի սեփականաշնորհմանը: Անհրաժեշտ է, հետևաբար, մասնավոր ձեռներեցությանն օժանդակել, կամ ավելի լավ կլինի բիզնեսին չխանգարելու մոտեցում որդեգրել:
Մակրոտնտեսական քաղաքականությունն իրականացնելիս պետք է թիրախային դիտարկել ՀՀ քաղաքացիների գնողունակ պահանջարկը, գործազրկության մակարդակը և աղքատությունը, այլ ոչ թե զուտ ինֆլյացիան և հարկեր/ՀՆԱ հարաբերակցությունը:
Տնտեսական քաղաքականությունը պետք է միտված լինի մեր երկրի մրցունակության բարձրացմանը, որը պայմանավորված է հետևյալ կետերով՝
-շուկայական ինստիտուտների կայացման մակարդակը,
-ենթակառուցվածքների զարգացման մակարդակը,
-մակրոտնտեսական կայունությունը,
-առողջապահական ու կրթական մակարդակը,
-բարձրագույն կրթության որակը,
-աշխատաշուկայի կառուցվածքը,
-գործազրկության մակարդակը,
-ֆինանսական շուկայի զարգացածությունը և թափանցիկությունը,
-ժամանակակից տեխնոլոգիաների ներդրման աստիճանը,
-շուկայի (սպառողների) ծավալը,
-բիզնեսի պաշտպանվածությունը և օրենսդրությունը,
-ինովացիաների ներդրման հնարավորությունները:
Այս բոլոր կետերով կան միջազգային ինդեքսներ, և մեր խնդիրը պետք է լինի այդ ինդեքսների մասով Հայաստանի դիրքերը բարելավելը, որպեսզի ներքին ու հատկապես արտաքին ներդրողները հետաքրքրություն ցուցաբերեն մեր երկրի հանդեպ, այլ ոչ թե սահմանափակեն իրենց ներկայությունը հայկական տնտեսության մեջ և միլիարդավոր դոլարների արտահոսք կազմակերպեն:
Տնտեսական աճի ու զարգացման ապահովման համար կարևորվում է նաև պետության հակամենաշնորհային քաղաքականությունը, որի հիմքում պետք է լինեն ոչ թե հակամրցակցային երևույթների հայտնաբերումն ու տուգանումը, այլ արհեստական մենաշնորհների և հակամրցակցային երևույթների կանխարգելման փիլիսոփայությունը:
ՀՀ քաղաքացին, պետությունը և գործարար միջավայրը
Կրկնելը տվյալ դեպքում անհրաժեշտություն է. ամեն ինչի հիմքում տնտեսությունն է: Իհարկե, ամենակարևորը գաղափարն է, բայց գաղափարն առանց բազայի հնարավոր չէ կյանքի կոչել: Բազան այդ ստեղծում են լավ իմաստով անհանգիստ ու պրպտող մարդիկ, ովքեր դառնում են սեփականատերեր, դիմում են ռիսկի ու լոկոմոտիվի դեր կատարում պետության զարգացման գործում: Շահում են այն երկրները, որտեղ պաշտպանված է մասնավոր սեփականությունը, և ձեռներեցությանը տրված են ազատություններ: Այս առումով հեծանիվ պետք չէ հորինել. հարկաբյուջետային ու դրամավարկային քաղաքականությունը պետք է միտված լինի տեղական արտադրության խթանմանը, արտահանման փոխարինմանը և աղքատության վերացմանը:
Մեր բիզնեսին պետք է տալ ազատորեն գործելու հնարավորություն և ՀՀ քաղաքացիների մեծ մասին վարկային գերությունից ազատելու մեխանիզմներ ներդնել:
Բիզնեսի զարգացմանը նպաստող խաղի կանոններ սահմանելով, մասնավոր սեփականության ինստիտուտի պաշտպանության գործուն մեխանիզմներ ստեղծելով, խոշոր բիզնեսի սոցիալական պատասխանատվությունն ավելացնելով է միայն հնարավոր բիզնես միջավայրի փոփոխություն ապահովել:
Այս ուղղությամբ պետք է նաև կոնկրետ գործողություններ իրականացվեն ընթացիկ ժամանակահատվածում: Մասնավորապես՝
1. Հարկային ողջամիտ բեռի սահմանում և խաղի փոխընդունելի պայմաններ փոքր, միջին ու խոշոր բիզնեսի համար: Հարկային նոր օրենսգիրքը ճիշտ հակառակ տրամաբանությամբ է գրված և ուրեմն, պետք է արմատապես վերափոխվի:
2. Փաստաթղթաշրջանառության ամբողջական շղթայի ապահովում, ինչը պետք է սկսել ոչ թե փոքր, այլ խոշոր բիզնեսից: Անհատ ձեռներեցը կամ փոքր խանութի սեփականատերը հնարավորություն չունեն խոշորին ճնշել ու նրանից հաշիվ-ապրանքագիր պահանջել, բայց մյուս կողմից էլ խոշորին պետք է ազատել «սև» գումարներ «վերևներին» հասցնելու, ընտրությունների ժամանակ փողով ձայներ ապահովելու, պաշտոնյաների արձակուրդներն ու ժամանցը ֆինանսավորելու բեռից, որպեսզի խոշորն ազատվի «կողմնակի» հարկերից, և ամեն ինչ իր տեղն ընկնի:
Եթե օրենսդրական դաշտը հստակեցվի, ու բոլորի համար խաղի նույն կանոնները սահմանվեն, ապա տնտեսական միջավայրը սանացիայի կենթարկվի առանց ցնցումների, իսկ ովքեր դիմադրեն՝ «կընկնեն» սանիտարական հատման տակ:
3. Փաստաթղթաշրջանառության բարելավմանը կնպաստի նաև մաքսային համակարգում, այսպես կոչված, հսկիչ գներից ամբողջությամբ հրաժարվելը:
Նոր կառավարությունը մասամբ է գնացել դրան, սակայն եթե հարկային վարչարարությունը անհրաժեշտ մակարդակի վրա բերվի, ապա անկախ այն բանից, թե որ պետությունից է ներմուծում իրականացվել՝ կարելի է հիմք ընդունել ներմուծողի ներկայացրած հաշիվ-ապրանքագիրը:
Եթե մի պահ ենթադրենք, որ այդ դեպքում ոմանք կփորձեն ցածր արժեքով հաշիվ-ապրանքագիր ներկայացնել, որպեսզի մաքսազերծման համար քիչ գումար վճարեն, ապա, միևնույն է, նույն այդ ապրանքն իրացվելու է ներքին շուկայում բարձր գնով, հետևաբար այլ հարկատեսակներով կարելի է ապահովել բյուջեի մուտքը, ինչի համար, կրկնեմ, համապատասխան որակի հարկային վարչարարություն է պետք ունենալ: Հասկանալի է, որ մեկ օրվա ընթացքում այդ մեխանիզմն ապահովելը դժվար է, սակայն դրան ձգտելը օրակարգային հարց է: Բացի այդ՝ պետությունն իր անկատար հարկային համակարգի գոյության պատճառով չպետք է գործարարների հետ հարաբերվի օրինախախտների կանխավարկածով:
4. Հրաժարվել բիզնեսից կանխավճարներ պահանջելու պրակտիկայից:
Հասկանալի է, որ բյուջեում փողի դեֆիցիտ կա, և կան անհետաձգելի ծախսեր, բայց Կառավարությունն այն բանի համար է, որ ձև գտնի, թե ինչպես կատարել պետության պարտավորությունները, և ինչպես չխանգարել մասնավոր ձեռներեցությանը:
5. Ոչ պակաս կարևոր է ճչացող անարդարությունների դեմն առնելը: Բարոյահոգեբանական վիճակը միայն այդպես է հնարավոր փոխել: Ընդամենը մի քանի քայլ, և կարելի է դրական հույսեր արթնացնել:
Այդ մասին բազմիցս խոսվել է, բայց ավելորդ չեմ համարում հիշեցնելը: Խոսքը պետության ու հանրության հետ փայ մտած «բիզնեսների» դեմն առնելու մասին է:
Փողոցներում կարմիր ներկ շաղ տալու օգնությամբ փող հավաքելը ՀՀ քաղաքացիներին նվաստացնող «պրոցեդուրա» է, այլ ոչ թե բիզնես:
Տխրահռչակ արագաչափերը և երթևեկությունը նկարահանող սարքերը պետք է կատարեն ոչ թե հանրության հաշվին մասնավոր անձանց հարստացելու, այլ վթարները կանխարգելող գործառույթ: Պետք է նաև փոխել տուգանքների չափերը՝ համապատասխանեցնելով դրանք ՀՀ քաղաքացիների միջին եկամուտների չափերին:
Հանրության մոտ ռացիոնալ սպասումները միայն այսպիսի քայլերով է հնարավոր առաջացնել:
Եթե մենք ներքին փոփոխություններ չանենք, ապա դատապարտված ենք լինելու ավելի մեծ մասշտաբի «չորսօրյա պատերազմներ» ստանալու, տարածքային կորուստներ տալու և, որն ամենացավալին է, մարդկային զոհեր ունենալու:
Ինքնին հասկանալի է, որ տնտեսական կյանքի բարելավումը հնարավոր չէ առանց քաղաքական բարեփոխումների, բայց սա արդեն այլ խոսակցության թեմա է: Միայն մեկ բան՝ Հայաստանն այս տարածաշրջանում կա՛մ կլինի ամենապրոգրեսիվ պետությունը, կա՛մ չի լինի ընդհանրապես: Երկրորդ տարբերակը բացառողները պետք է համախմբվեն ու ձգտեն փոփոխությունների:
ՀԱՄԱԽՄԲՈՒՄ կուսակցության խորհրդի համակարգող,
տնտեսագիտության թեկնածու
Հ.Գ.: Հայաստանի տնտեսության ֆիզիկական ծավալները փոքր են, և մեզ համար մեծ շռայլություն է կորցրած հնարավորություններ ունենալը: Այսինքն՝ մենք տուժում ենք ոչ միայն սխալ քայլերից, այլ նաև չարված ճիշտ քայլերից:
Վերջերս որոշվել է վերաբացել Գյումրիի օդակայանը և թռիչքներ կազմակերպել դեպի Մոսկվա: Դա նշանակում է օդակայանի հարակից ենթակառուցվածքների գործարկում, աշխատատեղեր, որոշակի տնտեսական աշխուժություն և այլն:
Հիմա հարց է առաջանում՝ իսկ ինչո՞ւ Գյումրիի օդակայանը փակվեց, և ինչո՞ւ փակվելուց հետո չէր վերագործարկվում: Հարցերն ամենևին էլ հռետորական չեն:

Что делать: диагностика, дезинфекция, санация и санитарная обрубка
Главный стоящий перед Арменией вызов экономического характера. Касающиеся обороны, безопасности и остальных систем проблемы являются производными от экономической.
Слабая экономика означает отсталую армию, уязвимую безопасность, эмигрирующее население, высокий уровень бедности и т.д. То есть то, что мы имеем сейчас.
Не детские болезни независимости
Возникшие после 1991 года проблемы сначала не было принято считать свойственными переходному периоду явлениями. Впоследствии выяснилось, что переходный этап никак не заканчивается, так как «переходные» проблемы не только не исчезают, но и усугубляются.
Имевшие место после распада Советского Союза процессы в РА сформировали определенную экономическую систему, которая по форме была рыночной, но по содержанию напоминала восточный базар, где, мягко говоря, есть равные и более равные.
Разница между советским и нынешним периодами всего лишь в том, что институт частной собственности у нас закреплен законодательно, однако основные финансовые потоки опосредованно контролируются государством, вернее – представляющими государственные власти субъектами, что формирует квазирыночную атмосферу – присутствует сращивание власти и крупного бизнеса.
Сейчас нехватка ресурсов приводит, с одной стороны, к еще большему сращиванию власти и бизнеса, а с другой – к процессу крупномасштабного передела собственности. В результате страна пребывает в состоянии неопределенности, оказавшись в экономической ловушке и порочном круге.
Чем большему прессингу подвергается бизнес, чтобы удовлетворить потребности государства, а также обладающих формальной и неформальной властью отдельных индивидов, тем сильнее становится бюджетная напряженность и ухудшается бизнес-атмосфера. Чем сильнее напряженность бюджета и хуже бизнес-атмосфера, тем ощутимее становится необходимость ослабления этой напряженности за счет внешних заимствований. Чем выше оказывается внешний долг, тем более «наркозависимой» становится экономика Армении и более осязаемо встает перед угрозой банкрота.
Столкновение с подобными проблемами на 25-ом году независимости означает лишь то, что болезни нашего государства перестают быть детскими, грозя стать хроническими.
Диагностика и дезинфекция
В Армении должна измениться философия экономической политики. Присутствует необходимость дезинфекции и санации. В некоторых случаях не помешают также санитарные обрубки.
Вопрос «Что делать?» приобрел повсеместный характер. Задачи довольно просты и в то же время многосложны. В зависимости от того, что делаешь, зачем и как.
Нужно принять за аксиому, что движущей силой нашего государства является малый, средний и крупный бизнес.
Заполнение госбюджета из цели или самоцели должно превратиться в средство. Первоочередными должны стать вопросы экономического роста и развития, изменение бизнес-среды и целенаправленная борьба с бедностью.
В условиях не состоявшихся политических и социальных институтов и отсутствия соответствующих контрольных механизмов политика «Большого бюджета» становится инструментом «легальной коррупции». Этот инструмент способствует осуществляемому по принципу одного окна неэффективному распределению общественных ресурсов и приватизации финансовых потоков в угоду узкой группе лиц. Следовательно, нужно поддержать частное предпринимательство или, что лучше, вооружится подходом по невоспрепятствованию бизнесу.
При осуществлении макроэкономической политики нужно направленно учитывать покупательный спрос граждан РА, показатели безработицы и уровень бедности, а не сугубо инфляцию и соотношение налоги/ВВП.
Экономическая политика должна быть направлена на повышение конкурентоспособности нашей страны, которая обусловлена следующими факторами:
-уровень состоятельности рыночных институтов,
-уровень инфраструктурного развития,
-макроэкономическая стабильность,
-уровень здравоохранения и образования,
-качество высшего образования,
-структура рынка труда,
-уровень безработицы,
-развитость и транспарентность финансового рынка,
-уровень внедрения современных технологий,
-объем рынка (потребителей),
-защищенность бизнеса и законодательство,
-возможность применения инноваций.
По всем этим пунктам существуют международные индексы, и нашей задачей должно быть улучшение положения Армении по всем этим показателям, чтобы внутренние и в особенности внешние инвесторы проявили интерес в отношении нашей страны, а не ограничивали свое присутствие в армянской экономике и организовывали отток миллиардов долларов.
В деле обеспечения экономического роста и развития важна также антимонопольная политика государства, в основе которой должно лежать не выявление и штрафование антиконкурентных явлений, а философия пресечения искусственных монополий и указанных явлений.
Гражданин РА, государство и бизнес-среда
Повториться в данном случае необходимо – в основе всего лежит экономика. Конечно, самое главное – это идея, но реализовать идею без соответствующей базы невозможно. Эту базу создают деятельные люди, которые становятся собственниками, идут на риск и выполняют в деле развития государства роль локомотива. Выигрывают те страны, где частная собственность защищена, а бизнес пользуется свободами. В этом плане изобретать велосипеда не нужно – налогово-бюджетная и кредитно-денежная политика должна быть направлена на стимулирование местного производства, замещение импорта и ликвидацию бедности.
Нужно предоставить нашему бизнесу возможность действовать свободно и внедрить механизмы высвобождения граждан РА из кредитного рабства.
Обеспечить облагораживание бизнес-среды можно лишь определением способствующих развитию бизнеса правил игры, созданием действенных механизмов защиты института частной собственности и повышением социальной ответственности крупного бизнеса.
В этом направлении нужны также конкретные шаги в текущий период времени. В частности:
1. Определение разумных налоговых ставок и взаимоприемлемых для малого, среднего и крупного бизнеса правил игры. Новый Налоговый кодекс написан в прямо противоположной логике, поэтому должен быть кардинально пересмотрен.
2. Обеспечение всей цепочки документооборота, которое нужно начать не с малого, а с крупного бизнеса. Частный предприниматель или хозяин небольшого магазина не имеют возможности давления на крупный бизнес с целью получения счетов-фактур. С другой стороны нужно избавить крупный бизнес от бремени доставления «черных» сумм «верхам», обеспечения голосов на выборах за деньги и финансирования отпусков и досуга чиновников, чтобы он освободился от «сторонних» налогов, и всё встанет на свои места.
Если законодательное поле будет прояснено, и для всех установят единые правила игры, то экономическая среда подвергнется санации без потрясений, а сопротивляющиеся подвергнутся санитарной обрубке.
3. Улучшению документооборота поспособствует также полный отказ от так называемых контрольных цен в таможенной системе.
Новое правительство пошло на это частично, но если налоговое администрирование будет доведено до должного уровня, за основу можно будет принять представленную импортером счет-фактуру, независимо от того, из какой страны осуществляется импорт.
Если на какой-то момент представим, что в этом случае некоторые попытаются предоставить заниженные счета-фактуры, чтобы меньше заплатить при растаможивании товара, то всё равно этот товар будет реализован на внутреннем рынке по высокой цене, поэтому поступление в бюджет можно отрегулировать иными видами налогообложения, для чего, повторюсь, нужно соответствующее качество налогового администрирования. Понятно, что обеспечить подобный механизм за один день затруднительно, но стремление к нему должно быть вопросом повестки дня. Кроме того, государство не должно из-за несовершенства своей налоговой системы относиться к предпринимателям как к заведомо правонарушителям.
4. Отказ от практики требования с бизнеса предоплат.
Понятно, что в бюджете наблюдается дефицит денег и что имеются неотложные расходы, но правительство для того и существует, чтобы находить решения по части выполнения государственных обязательств и не мешать частному предпринимательству.
5. Не менее важна борьба с проявлениями вопиющей несправедливости. Только так можно изменить морально-психологическую атмосферу. Всего несколько шагов, и можно пробудить позитивные ожидания.
Об этом заявлялось неоднократно, но напомнить было бы не лишним. Речь об обуздании вошедших в долю к государству и обществу «бизнесов».
Сбор денег посредством расплескивания на асфальте красной краски – унижающая граждан РА процедура, а не бизнес.
Печально известные спидометры и фиксирующие дорожное движение видеокамеры должны выполнять превентивную функцию, а не задачу по обогащению известного всем человека. Нужно также пересмотреть размеры штрафов, приведя их в соответствие со средним уровнем дохода граждан РА.
Лишь подобными шагами можно породить в обществе рациональные ожидания.
Если мы не осуществим внутренних изменений, то будем обречены на более масштабные «четырехдневные войны», территориальные потери и, что самое болезненное, человеческие жертвы.
Само собой разумеется, что улучшение экономической жизни невозможно без политических реформ, но это уже тема для отдельного разговора. Одно очевидно: Армения в этом регионе либо будет самым прогрессивным государством, либо не будет вообще. Исключающие второй вариант должны сплотиться и устремиться к изменениям.
Координатор Совета партии «Консолидация»,
кандидат экономических наук
P.S. Физические объемы экономики Армении очень малы, и потерянные шансы для нас являются непозволительной роскошью. То есть мы страдаем не только от неверных шагов, но и не сделанных правильных.
На днях было принято решение возобновить эксплуатацию аэропорта в Гюмри и организовать рейсы в Москву. Это означает задействование прилежащей к воздушному порту инфраструктуры, рабочие места, определенную активность и т.д.
Возникают вопросы: а почему гюмрийский аэропорт был закрыт, и почему после этого не перезапускался в эксплуатацию? И вопросы эти отнюдь не риторические.