Ո՞ր տարբերակով կհեռանա Սերժ Սարգսյանը
Հայաստանի քաղաքական և տնտեսական ներկա գործընթացները ցույց են տալիս, որ Սերժ Սարգսյանը, ըստ էության, պատերազմ է հայտարարել բիզնեսին՝ սկսած փոքրից, վերջացրած խոշորով։
Մարտի 1-ի միջոցով նախագահ դարձածի նպատակն առաջին իսկ օրվանից երկրի ֆինանսատնտեսական բոլոր հոսքերն իր ձեռքում կենտրոնացնելն է եղել, ինչը հանրությանը դեմագոգիկ կերպով մատուցվում էր (է) որպես ստվերային տնտեսության ու անհանդուրժելի երևույթների դեմ պայքար։ Եվ քանի որ խոշոր բիզնեսը որոշակի ռեսուրսներ ունի և իր մաշկի վրա է անմիջապես զգում Հայաստանի թուրքմենբաշիացման կամ ալիևացման  քաղաքականության՝ Սարգսյանի ծրագրերի ազդեցությունը, ուստի Բաղրամյան 26-ի համար այդքան էլ հեշտ չի լինի իր նեոբոլշևիկյան ծրագրերը կյանքի կոչել, եթե, իհարկե, հնարավոր լինի դրանք իրականացնել ընդհանրապես։ Ահա այս ամենն է պատճառը, որ հակասություններ են առաջացել մասնավորապես ՀՀԿ-ԲՀԿ հարաբերություններում, իսկ ավելի ճիշտ՝ ՀՀ գործող նախագահի, վերջինիս նեղ շրջապատի՝  մի կողմից  ու ԲՀԿ-ի միջև՝ մյուս կողմից։
Ինչ վերաբերում է փոքր ու միջին բիզնեսին, ապա այդ շերտը վաղուց իշխանական ճնշումների տակ է և հարմար առիթ է ման գալիս վարչախմբին տապալելու համար։
Բոլորի համար էլ ակնհայտ է, որ Սերժ Սարգսյանը վերջնականապես ձախողվել է և՛ արտաքին, և՛ ներքին քաղաքական ասպարեզներում, ու սրա ելքը ՀՀ-ում համակարգային փոփոխություններն են, ինչը ենթադրում է նաև իշխանափոխություն։ Սարգսյանը, բնականաբար, դիմադրելու է այս ամենին, բայց նրա ագրեսիվ պահվածքը ցույց է տալիս, որ գործ ունենք թույլ բռնապետի հետ, ով, թաքնվելով սրա-նրա հետևում, փորձում է վերջնագրեր ու պահանջներ ներկայացնել իր «գործընկերներին» ու հանրությանը։
Սարգսյանն այժմ չի էլ թաքցնում, որ գնում է «Մեկ օլիգարխի տնտեսություն» կառուցելու ճանապարհով և այդ շրջանակներում փորձելու է վերարտադրվել։ ՀՀ քաղաքացիներիս պատասխանն այս ամենին պետք է լինի համազգային  կոնսոլիդացիան, համակարգային փոփոխությունների պահանջն ու իշխանափոխությունը։ Այլընտրանք չկա։ Մենք չենք կարող թույլ տալ այս խայտառակ քաղաքականության շարունակելիությունը։ Իսկ թե ո՞ր ճանապարհով հնարավոր կլինի հասնել վերը նշված խնդիրների իրագործմանը՝ պարզ կդառնա մոտ օրերս։ Ինչ-ինչ գործոններ հաշվի առնելով՝ մեզանում չի բացառվում եգիպտական սցենարի կրկնությունը։
Տեսե՛ք. Եգիպտոսի նախագահ Հոսնի Մուբարաքն ավելի քան երեսուն տարի հետևողականորեն ձևավորում էր այդ տխրահռչակ «մեկ օլիգարխի տնտեսությունը» և մտածում էր, թե կարողանալու է այն հավերժացնել ու դարձնել փոխանցովի, սակայն ինչպես ցույց տվեցին իրադարձությունները, եգիպտացի ժողովրդի համբերության բաժակը լցվեց, և հիմա Մուբարաքն ընդամենը փորձում է իր հետևից մաքրել տնտեսաքաղաքական հետքերը ու ժամանակ ձգելով գլուխը պրծացնել։ Կկարողանա, թե ոչ՝ մոտ օրերս պարզ կդառնա։ Ամեն դեպքում, նա ստիպված էր ժողովրդին խոստանալ, որ ամենաուշը սեպտեմբերին կհեռանա, բայց եգիպտացիները հաղթանակի համն առել են ու դժվար թե թույլ տան Մուբարաքին մինչև սեպտեմբեր  քարշ տալ իր աթոռը։
Մեր պարագայում դժվար է ասել՝ եգիպտական սցենարի կրկնության դեպքում Սերժ Սարգսյանը կկարողանա՞ պաշտոնավարել մինչև 2013թ և կհասցնի՞ արդյոք իրերը հավաքել, թե՞ Չաուշեսկուի տարբերակը կգործի։
Որոշակի հանգամանքներ հաշվի առնելով՝ եգիպտական սցենարի կրկնությունը Հայաստանում այնքան էլ ցանկալի չէ, քանի որ ունենք Ղարաբաղի խնդիր ու չի կարելի բախումներ թույլ տալ, բայց այդ ամենը կանխելու համար Սերժ Սարգսյանը պետք է երկրում մրցակցային ընտրապայքար անցկացնելու երաշխիքներ ստեղծելու և իշխանության անցնցում հանձնումն ապահովելու ուղղությամբ քայլեր կատարի։ Այլապես եգիպտական սցենարից խուսափել հնարավոր չի լինի՝ այդտեղից բխող բոլոր հետևանքներով։
Ժամանա՛կը ցույց կտա, թե ինչպիսի զարգացումներ կլինեն։ Տարբեր պետությունների  բռնատիրական վարչակարգերի պարագլուխների վարքագծի  ուսումնասիրությունը ցույց է տալիս, որ նրանք իրավիճակին հաճախ համարժեք գնահատական չեն տալիս ու հետագայում ծանր կացության մեջ են հայտնվում։ Ճիշտ կգնահատի՞ արդյոք Սարգսյանը ստեղծված իրավիճակը, թե՞ կգնա իր տիպի մարդկանց ուղիով՝ արդեն երկրորդական հարց է։ Գլխավորն այն է, որ մեր հասարակությունը գնա ազգային-դեմոկրատական կամ որ նույնն է՝ բուրժուա-դեմոկրատական փոփոխությունների, իսկ թե այդ ընթացքում ինչ ճակատագրի կարժանանա Սերժ Սարգսյանը, անկեղծ ասած, ինձ այնքան էլ չի հետաքրքրում։ Սարգսյանի ճակատագիրն արդեն սոսկ պատմագրությանը հետաքրքրող հարց է։  Ո՛չ ավելին։
Հ.Գ.։ Ի դեպ, բիզնեսի դեմ պատերազմում ու Սերժ Սարգսյանի թուրքմենբաշիացմանն աջակցելու գործում ներգրավված են նաև ՀՀ առաջին նախագահի շրջապատը ներկայացնող մի շարք դեմքեր՝ «միաբաններ» ու նաև դաշնակցական որոշ գործիչներ։ Բաղրամյան 26–ի դուդուկի տակ են պարում նաև լևոնական կոչված մամուլի  որոշ միջոցներ և «ազատի» համարում ունեցող կայքեր, որոնք նոր են բացվել կամ էլ գործում են դեռևս Արթուր Բաղդասարյանի ԱԺ նախագահ եղած ժամանակներից, բայց դա այլ խոսակցության թեմա է և առավելապես առնչվում է քաղաքական ժողգործիքների տեսությանը։
Մեկ բան ուղղակի հարկ եմ համարում նշել. գալու է նաև ա՛յս հարցերը «ռազբորկա» անելու և հանրությանը ներկայացնելու ժամանակը։ Հետո չասեք, թե բա մենք չենք իմացել ու մեզ չեն զգուշացրել։

По какому сценарию уйдет Серж Саргсян?
Текущие политические и экономические процессы в Армении показывают, что Серж Саргсян, по сути, объявил войну бизнесу, начиная с малого, заканчивая большим.
С первого же дня цель человека, ставшего президентом благодаря событиям 1-го марта, заключалась в концентрации всех финансово-экономических потоков страны в одних руках, что преподносилось обществу (и преподносится сейчас) в виде демагогии о борьбе против теневой экономики и нестерпимых явлений.
Поскольку у крупного бизнеса есть определенные ресурсы и он чувствует влияние программ Саргсяна - политики туркменбашизации или алиевизации Армении непосредственно на себе, то «Баграмяну 26» не будет столь уж легко воплотить в жизнь свои необольшевистские программы, конечно, если вообще будет возможно их реализовать.
Это всё и является причиной того, что возникли противоречия, в частности, в отношениях между Республиканской партией Армении (РПА) и партией «Процветающая Армения» (ППА), а точнее - между действующим президентом РА, узким окружением последнего с одной стороны и ППА - с другой.
Что касается малого и среднего бизнеса, то этот слой давно находится под давлением властей и ищет подходящий повод для свержения режима.
Для всех очевидно, что Серж Саргсян окончательно провалил как внешнюю, так и внутреннюю сферу, и выходом из этой ситуации является проведение системных перемен, что предполагает также и смену власти. Саргсян, естественно, будет сопротивляться всему этому, но его агрессивное поведение показывает, что мы имеем дело со слабым тираном, который, прячась за другими, пытается выдвинуть ультиматумы и требования своим «партнерам» и обществу.
Саргсян сейчас даже не скрывает, что идет по пути построения «экономики одного олигарха» и попытается воспроизвестись в этих рамках. Ответом граждан РА на всё это должна быть общенациональная консолидация, требование системных перемен и смена власти. Иного пути нет. Мы не можем допустить продолжения этой позорной политики. А каким путем станет возможным достичь решения указанных задач, станет ясно в ближайшие дни. Учитывая определенные факторы, не исключено, что у нас может повториться египетский сценарий.
Смотрите, президент Египта Хосни Мубарак более тридцати лет последовательно формировал эту печально известную «экономику одного олигарха», думая, что сможет увековечить ее и сделать наследственной, однако, как показали последние события, чаша терпения египетского народа переполнилась, и сейчас Мубарак всего лишь пытается убрать после себя политико-экономические следы и тянет время, чтобы спасти свою шкуру. Сможет или нет - в ближайшие дни станет ясно. Во всяком случае, он был вынужден пообещать народу, что уйдет в отставку не позднее сентября, но египтяне почувствовали вкус победы и вряд ли позволят Мубараку оставаться у власти до сентября.
В нашем случае трудно сказать, сможет ли Серж Саргсян при повторении египетского сценария в Армении править до 2013г. и успеет ли собрать вещи или повторится румынский сценарий «ухода» Чаушеску.
Учитывая определенные обстоятельства, повторение египетского сценария в Армении не столь уж и желательно, поскольку у нас есть проблема Карабаха и нельзя допустить столкновения, но для предотвращения всего этого Серж Саргсян должен гарантировать конкуренцию в ходе выборов и предпринять шаги по обеспечению передачи власти. А иначе избежать египетского сценария не удастся, со всеми вытекающими из этого последствиями.
Время покажет, как будут развиваться события. Изучение главарей авторитарных режимов различных государств показывает, что часто они не дают адекватную оценку ситуации и в дальнейшем оказываются в тяжелом положении. Правильно ли оценит Саргсян сложившуюся ситуацию или пойдет по пути подобных ему людей - вопрос второстепенный. Главное то, чтобы наше общество пошло на национально-демократические или (что то же самое) буржуазно-демократические перемены, а какой судьбы удостоится Серж Саргсян, искренне говоря, меня не особо интересует. Судьба Саргсяна представляет интерес исключительно для историографии. Не более!
P.S. Кстати, в войну против бизнеса и в дело содействия Сержу Саргсяну в вопросе туркменбашизации вовлечены также ряд лиц из окружения первого президента РА - «монахи» и некоторые дашнакцакановские деятели. Под дудку «Баграмяна 26» танцуют и некоторые «левоновские» средства массовой информации и сайты, имеющие репутацию «свободных», которые недавно открылись или работают еще со времен, когда Артур Багдасарян был спикером НС, но это тема другого разговора и, в основном, связана с теорией политических «музыкальных» инструментов.
Считаю необходимым отметить одно обстоятельство: настанет время для разбирательства по этим вопросам и для представления их обществу. Потом не говорите, что вы не знали и вас не предупреждали.