ՕԵԿ վերջին համագումարի արձագանքներից
Շաբաթ օրը տեղի ունեցած «Օրինաց Երկիր» կուսակցության 9-րդ համագումարից հետո Գյումրիում փորձեցինք կարծիքներ լսել նախկին և ներկա ՕԵԿ-ականներից կուսակցության վերջին համագումարի վերաբերյալ:
Զարմանալին այն էր, որ նախկին ՕԵԿ-ականներից շատերը խուսափում էին հրապարակային կարծիք հայտնել կուսակցության հասցեին՝ մատնանշելով ՕԵԿ նախագահ Արթուր Բաղդասարյանի ներկայիս պաշտոնը, սակայն առանձին կուսակցությունների դեպքում ՕԵԿ-ի և նրա առաջնորդի վերաբերյալ հայտնած կարծիքները, էթիկայի նորմերից ելնելով, հնարավոր չէ թղթին հանձնել:
Նախկին ՕԵԿ-ական Հրաչ Մելքոնյանը, ով վերջին խորհրդարանական ընտրությունների ընթացքում այդ կուսակցությունից պատգամավորի թեկնածու էր առաջադրված, «7օր»-ի հարցին, թե արդյոք չի՞ զղջում, որ լքել է այդ կուսակցությունն այն դեպքում, երբ նրա նախկին կուսակիցներն արդեն «օրինաց» երկիր են կառուցում, պատասխանել է. «Իհա՛րկե չեմ փոշմանել. նույնիսկ ուրախ եմ»: Հրաչ Մելքոնյանն ավելին չցանկացավ մեկնաբանել և մի երկու օր խնդրեց մեկնաբանություններ տալուն  պատրաստվելու համար:
Իսկ մեկ այլ նախկին ՕԵԿ-ական Հայկ Սուլթանյանն այս առումով ասել է. «Չէ, ինչի՞ համար փոշմանեմ: Օրինաց երկիր կառուցելու մասին հայտարարությունները ճչացող, բարձրագոչ խոսքեր են: Չեմ էլ ուզում մեկնաբանել: Բայց իրենք իրենց փոփոխականությամբ իրենց արդեն վարկաբեկել են»: Վերջում Հայկ Սուլթանյանը խնդրեց ընթերցողին փոխանցել, որ կուսակցությունից  հեռացածներից գրեթե բոլորը վերոհիշյալ կարծիքին են:
Ներկայումս «Օրինաց երկիր» կուսակցության անդամ Հովհաննես Քուշքյանը կուսակցության վերջին համագումարում արտահայտած մտքերի վերաբերյալ ՕԵԿ-ականին վայել  մեկնաբանություններ անելուց հետո «7օր»-ի հարցին, թե, ի վերջո, ինքը հավատո՞ւմ է համագումարում ասված խոսքերին, պատասխանել է. «Դե, անձամբ ես չեմ հավատում»:

Отклики на последний съезд партии «Оринац еркир»
После состоявшегося в субботу 9-го съезда партии «Оринац еркир» (ОЕК) мы попытались выяснить в Гюмри мнения бывших и нынешних членов партии относительно последнего съезда.
Удивительно то, что многие бывшие ОЕК-овцы избегали публично выражать мнение о партии, указывая на нынешний пост главы ОЕК Артура Багдасаряна, мнения же высказанные о партии «Оринац еркир» и ее лидере в частных беседах, невозможно опубликовать, исходя из норм этики.
Бывший ОЕК-овец Грач Мелконян, который во время последних парламентских выборов выдвигался кандидатом в депутаты от этой партии, на вопрос «7or» о том, не жалеет ли он, что покинул партию, тогда как его бывшие товарищи по партии уже строят «правовую» страну, ответил: «Конечно, не передумал, даже рад». Грач Мелконян не пожелал больше комментировать и попросил два дня, чтобы подготовиться к комментарию.
Другой же бывший член партии ОЕК Айк Султанян сказал: «Нет, почему я должен передумать? Заявления о строительстве страны законности являются кричащими, громогласными словами. Даже не хочу комментировать. Но они своей переменчивостью уже скомпрометировали себя». В конце Айк Султанян попросил передать читателю, что почти все бывшие члены партии придерживаются того же мнения.
Являющийся ныне членом партии «Оринац еркир» Ованнес Кушкян после того, как сделал достойные ОЕК-овца комментарии относительно мыслей высказанных на последнем съезде партии, на вопрос «7or» о том, верит ли он сказанным во время съезда словам, ответил: «Ну, лично я не верю».