Չնայած քաղաքապետարանի մերժմանը, հոկտեմբերի 16–ի ՀՅԴ հանրահավաքը կկայանա
Հոկտեմբերի 16-ի ՀՅԴ հանրահավաքն այնուամենայնիվ կկայանա։ Այս մասին լրագրողներին տեղեկացրել է ՀՅԴ Բյուրոյի անդամ Վահան Հովհաննիսյանը։
Նա նշել է, որ մերժումը օրենքի սահմանում չի եղել, քանի որ, ըստ օրենքի, քաղաքապետարանը պետք է դիմողին առաջարկի մեկ այլ վայր՝ նույն օրը նույն ժամին, կամ հանրահավաքը թույլատրի նույն վայրում, բայց մեկ այլ օր, այլ ժամի։
-Մերժումը փաստորեն հիմնավորված չէ։ Մեզ բանավոր տեղյակ են պահել, որ այդ ժամին պետք է մանկապատանեկան այլ միջոցառում տեղի ունենա։ Հետաքրքրվել ենք, թե ի՞նչ միջոցառում, ասել են՝ կայքում կա, սակայն մեր աշխատակազմն ամբողջ օրը քաղաքապետարանի և նմանօրինակ կայքերում ոչ մի միջոցառման մասին տեղեկություն չի գտել։ Երբ բանավոր զրույցում ասել ենք ՝մեկ այլ տեղում կանենք, ասել են, թե այդ տեղում էլ միջողցառում կկազմակերպեն,- ասել է Վահան Հովհաննիսյանը՝ հավելելով, թե դրանից պարզ է դարձել, որ խնդիրը ոչ թե իրական միջոցառումն է, այլ արգելելու ցանկությունը, իսկ նման ցանկության հետ իրենք հաշվի նստել չեն ցանկանում։

Несмотря на отказ мэрии, митинг АРФД 16-го октября состоится
16-го октября митинг АРФД, тем не менее, состоится. Об этом сказал журналистам член Бюро АРФД Ваан Ованисян.
Он отметил, что отказ не был в рамках закона, так как, согласно закону, мэрия должна либо предложить обращающемуся другое место, но на тот же день, на то же время, или разрешить  митинг в этом месте, но в другой день и другое время.
«Отказ фактически не обоснован. Нас устно проинформировали, что в это время должно пройти другое детско-юношеское мероприятие. Мы поинтересовались, какое мероприятие. Нам сказали, что это есть на сайте, однако мы целый день не могли  найти какой-либо информации о мероприятии на сайте мэрии и подобных ему других сайтах. Когда в устной беседе мы сказали, что проведем в другом месте, нам сказали, что они проведут мероприятие и в этом месте», - сказал Ваан Ованисян, добавив, что из этого стало ясно, что проблемой является не само мероприятие, а желание его запретить, а с подобным желанием они считаться не желают.