-Ինչպե՞ս կմեկնաբանեք այն փաստը, որ հոկտեմբերի 10-ին Ցյուրիխում Հայաստանն, այնուամենայնիվ, ստորագրեց հայ-թուրքական արձանագրությունները՝ չնայած թուրքական պահվածքին։
-Անկեղծ ասած՝ այդ արձանագրությունների ստորագրումը սպասելի էր։ Իհարկե,՛ անակնկալ էր, որ թուրքական կողմը ևս մեկ անգամ փորձեց հայատարարության տեսքով որոշակի փոփոխություններ մտցնել, սակայն դա նրան չհաջողվեց։ Բայց սա ոչինչ չի նշանակում, որովհետև հաջորդ օրն իսկ Թուրքիայի վարչապետն իր ասուլիսում հստակ հայտարարեց, որ այս արձանագրությունները թուրքական խորհրդարանի կողմից կվավերացվեն միայն այն պայմանով, երբ Լեռնային Ղարաբաղի հարցում որոշակի առաջխաղացում լինի։ Այսինքն, մենք հստակ տեսնում ենք, որ այդ նախապայմանը փաստացիորեն կա, և այն, որ խոսում են՝ իսկ ինչո՞ւ եք հավատում ոչ թե հայկական կողմին, այլ Էրդողանին, ապա այստեղ պատասխանը շատ պարզ է՝ որովհետև թուրքակա՛ն կողմն է սահմանը բացում։ Օրինակ՝ երբ Ալիևը հայտարարում է, որ շուտով հայկական զորքը դուրս են բերելու ԼՂ-ից, ոչ ոք չի հավատում դրան, որովհետև դա կախված է հայկական կողմից, և բոլորը հասկանում են, որ հայկական կողմն այդպիսի քայլի չի գնա, բայց քանի որ սահմանի բացումը կախված է թուրքական կողմից, ապա հասկանալի է, որ թուրքական կողմի հայտարարությունն ավելի հավաստի է, քան հայկական կողմինը։ Ինձ համար հստակ պարզ է, որ թուրքական կողմն այս նախապայմանը դնում է, և առանց այդ նախապայմանի՝ նա սահմանը չի բացի։
-Հակառակը պնդող հայաստանյան իշխանությունը դա չի՞ տեսնում, թե՞ միտումնավոր է ապակողմնորոշում հասարակությանը։
-Խնդիրն այն է, որ սա հայկական կողմի ցանկությունն է, սակայն ցանկությունը և իրականությունը բոլորովին տարբեր բաներ են, իսկ եթե մարդիկ չեն հասկանում ցանկությունն ու իրականությունը, ապա նրանք դա պետք է հասկանային տխրահռչակ «ֆուտբոլային» դիվանագիտության սկզբնական փուլում։ Երբ դրա իրականացումից հետո հասկացան, որ չարաչար սխալվել են, փորձում են այդ սխալը թաքցնել այն իմիտացիայով, որ իբրև թե այդ նախապայմանները չկան։ Մինչդեռ բոլորը հասկանում են, որ այդ նախապայմանները թուրքական կողմից կան, և թուրքական կողմը հստակ հայտարարում է, որ առանց այդ առաջխաղացման՝ որևէ սահման չի բացվելու։ Իսկ եթե այժմ դեռ կա մարդ, ով չի հասկանում դա, արդեն այդ մարդու խնդիրն է։
-Այսուհետ ինչպիսի՞ զարգացումներ եք կանխատեսում։
-Ցավոք, շատ տխուր զարգացումներ եմ կանխատեսում։ Փաստորեն, թուրքական կողմը դրել է այդ նախապայմանը, և դրանից է կախված, որ միջազգային հանրությունը պետք է ընտրություն կատարի՝ կա՛մ ճնշում գործադրել Թուրքիայի վրա, որ նա հանի այդ նախապայմանը, կա՛մ ճնշում գործադրել հայկական կողմի վրա, որ նա կատարի այդ նախապայմանը և առաջխաղացում արձանագրի Լեռնային Ղարաբաղի հարցում։ Կարծում եմ, որ ցանկացած քաղաքացի՝ անկախ սեռից և տարիքից, կհասկանա, որ 70 միլիոնանոց Թուրքիան և 3 միլիոնանոց Հայաստանը տարբեր ռեսուրսներով երկրներ են, և ավելի հեշտ է ճնշել հայկական, քան թուրքական կողմին։ Ակնհայտ է, որ միջազգային հանրությունը և միջազգային միջնորդները չէին ուզենա, որ այս գործընթացները դադարեցվեին, և, իմ կարծիքով, ամեն ինչ կանեն, որ հայկական կողմն այդ զիջումներին գնա։
-Հայաստանյան քաղաքական դաշտն ինչպե՞ս պետք է արձագանքի ստեղծված իրավիճակին։
-Կա մի պարզ և, ցավոք, մի շատ ողբերգական իրականություն։ Եթե, օրինակ, թուրքական կողմը գնար այդ նախապայմանը հանելու քայլին, ապա բոլորը կմեղադրեին, որ, փաստորեն, Էրդողանը չի կատարում իր խոստումը, և Թուրքիայում կառաջանար քաղաքական ճգնաժամ, և միգուցե նաև արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններ կլինեին։ Այսինքն, թուրքական քաղաքական համակարգը պատրաստ է այդ գործընթացին։ Մինչդեռ, ցավոք, հայկական քաղաքական համակարգն այդ գործընթացին այս պահին պատրաստ չէ, որովհետև եթե հայկական կողմը (իհարկե, Աստված չանի), այնուամենայնիվ, գնա այդ նախապայմանին՝ որոշակի զիջումների գնա ղարաբաղյան հարցում, ապա օբյեկտիվորեն պետք է առաջանա երկրում իշխանափոխության հարցը, և պետք է առաջանա այն քաղաքական ուժը, որը պետք է իրականացնի այդ իշխանափոխությունը, որովհետև դա ուղղակի պետության կենսական շահերն է ներկայացնելու։ Եթե մենք օբյեկտիվ գնահատենք, կա երկու դրվագ՝ կա՛մ հայակական կողմն է գնալու զիջման, կա՛մ թուրքական կողմը։ Եթե հայկական կողմն է գնալու զիջման, ապա այստեղ պետք է իշխանափոխություն, եթե Թուրքիան է գնում զիջման, ապա այնտեղ պետք է կատարվի այդ իշխանափոխությունը։ Իսկ մենք տեսնում ենք, որ թուրքական քաղաքական համակարգը պատրաստ է իշխանափոխության գործընթացին. այնտեղ այդ ավանդույթը կա, մեզ մոտ այդ ավանդույթը պետք է լինի ֆորսմաժորային տարբերակով, որովհետև, ցավոք, մեր քաղաքական համակարգը, կլանաօլիգարխիկ համակարգը սպասարկող է և չի նպաստում քաղաքացիական հասարակության զարգացմանը, դեմոկրատական բարեփոխումներին և այլն։ Հայաստանում ներիշխանական փոփոխության նախադեպը կա, որը եղավ 1998-ին, բայց ավելի լայն քաղաքական փոփոխությունների ավանդույթ մենք չունենք։ Մենք պետք է ձևավորենք այն ուժի կենտրոնը, որը գնա այդ իշխանափոխությանը, որովհետև, ֆորմալ իմաստով, այսօր ընդդիմադիր դաշտում երկու բևեռ կա։ Մի բևեռը տերպետրոսյանական ընդդիմությունն է, որը տուն է գնացել, ձեռքերը լվացել է, սպասողական դիտորդի կարգավիճակով է դիտարկում այդ գործընթացները, մյուսն այսօր ձևավորվող բևեռն է, որը կոնսոլիդացվում է Դաշնակցության շուրջ։ Սակայն Դաշնակցությունն ինքը պատրա՞ստ է այդ փոփոխությանը։ Կարծում եմ, որ այս խնդիրը պետք է Դաշնակցությունն ինքն իր առաջ դնի։ Նախ և առաջ, որպեսզի նա պատրաստ լինի իշխանափոխության, պետք է կարողանա իր կողքին կոնսոլիդացնել այդ ուժերը, կարողանա առարկայական և հասարակության համար հասկանալի դրութներ առաջ քաշել, խնդիրը հստակ ձևակերպել, էլ չասեմ, որ նա նախ պետք է վերահսկի իր հեռուստաընկերությունը՝ «Երկիր մեդիան», որն, ըստ էության, մինչև այս վերջին ամիսը ոչնչով չէր տարբերվում այն 17 հեռուտաընկերություններից, որոնք գնտվում են իշխանությունների լիակատար վերահսկողության տակ։ Այսինքն, ես ցավով եմ ասում, որ Դաշնակցությունը նույնպես պատրաստ չէ այդ իշխանափոխությանը, և Հայաստանը կարող է հայտնվել 1918-20թթ. ժամանակներում, երբ նույն իրավիճակն էր, և, փաստորեն, Հայաստանում չծնվեց այն քաղաքական ուժը, որը կարողանար կոնսոլիդացնել և ճիշտ խնդիրներ դնելով՝ փրկեր երկիրը, ինչպես որ եղավ Թուրքիայում Աթա Թուրքի ժամանակ։ Նույն 1918-20թթ. Թուրքիան և Հայաստանը գնտվում էին նույն վիճակում։ Հայաստանում չծնվեց այդ ուժը, Թուրքիայում ծնվեց՝ ի դեմս Աթա Թուրքի։ Սա՛ է մեր ողբերգությունը, մեր ողբերգությունների պատճառը, որ Հայաստանում ճակատագրական պահին այդ վճռական ուժը չի ձևավորվում ինչ-ինչ պատճառներով։
-Այսինքն, եթե ամփոփենք, Դուք միակ ելքը իշխանափոխությո՞ւնն եք տեսնում։
-Ես տեսնում եմ որպես լուծում իշխանափոխությունը, բայց, ցավոք, դեռ չեմ տեսնում այդ իշխանափոխությունը կրող ուժը։ Եթե այդ ուժը չի ձևավորվում, այդ իշխանափոխությունը մնում է օդից կախված։

- Как вы прокомментируете тот факт, что 10 октября в Цюрихе Армения, тем не менее, подписала армяно-турецкие протоколы, несмотря на манеру поведения Турции?
- Честно говоря, подписание этих протоколов было ожидаемым. Конечно, было неожиданностью, что турецкая сторона еще раз попытается под видом заявления внести некоторые изменения, однако это ей не удалось. Но это ничего не означает, поскольку на следующий же день премьер-министр Турции на своей пресс-конференции четко заявил, что эти протоколы со стороны турецкого парламента будут ратифицированы лишь с тем условием, когда в вопросе Нагорного Карабаха будет определенное продвижение. То есть, мы четко видим, что это предусловие, фактически существует и то, что говорят - а зачем вы верите не армянской стороне, а Эрдогану, то здесь ответ очень ясен - поскольку турецкая сторона открывает границу. Например, когда Алиев заявляет, что скоро армянское войско будет выведено из НК, никто не верит этому, поскольку это зависит от армянской стороны и все понимают, что армянская сторона не пойдет на этот шаг, но поскольку открытие границы зависит от турецкой стороны, то понятно, что заявление турецкой стороны  более достоверно, чем армянской стороны. Для меня ясно, что турецкая сторона это предусловие ставит без предусловия - она границу не откроет.
- Армянская власть, утверждающая обратное, не видит этого или умышленно дезориентирует общество?
- Проблема в том, что это желание армянской стороны, однако желание и реальность совершенно разные вещи, а если люди не понимают желание и реальность, то они должны были это понять на начальном этапе «футбольной» дипломатии. Когда после ее реализации они поняли, что глубоко ошиблись, пытаются эту ошибку скрыть с той имитацией, что якобы этих предусловий нет. В то время как все понимают, что эти условия есть со стороны турецкой стороны, и она четко заявляет, что  без этого продвижения какая-либо  граница не будет открыта. А если ныне пока есть человек, который не понимает этого, то это уже проблема этого человека.
- Тем не менее, какие развития Вы прогнозируете?
- К сожалению, я прогнозирую очень печальные развития. Фактически, турецкая сторона поставила это предусловие и от этого зависит, что международное сообщество должно сделать выбор - или применить давление на Турцию, чтобы она сняла это предусловие, или применить давление на армянскую сторону, чтобы она выполнила это предусловие и зарегистрировала бы продвижение в вопросе Нагорного Карабаха. Думаю, что любой гражданин, независимо от пола и возраста, поймет, что 70-миллионная Турция и 3-миллионная Армения страны с разными ресурсами и легче давить на армянскую, чем на турецкую сторону.  Очевидно, что международное сообщество и международные наблюдатели не хотели бы, чтобы эти процессы были прекращены, и на мой взгляд, сделают всё, чтобы армянская сторона пошла на эти уступки.
-Как должно отреагировать на сложившуюся ситуацию политическое поле Армении?
-Есть очень ясная и, к сожалению, очень трагическая действительность. Если, например, турецкая сторона пошла бы на снятие этого предусловия, то все бы обвинили, что фактически Эрдоган не исполняет свое обещание и в Турции возник бы политический кризис и, может быть, были бы внеочередные парламентские выборы. То есть, турецкая политическая система готова к этому процессу. В то время как армянская политическая система, к сожалению, не готова к этому процессу в данный момент, поскольку если армянская сторона (не дай Бог, конечно), тем не менее, пойдет на это предусловие, на определенные уступки  в Карабахском вопросе, то объективно в стране должен встать вопрос смены власти и должна выдвинуться та политическая сила, которая должна осуществить эту смену, поскольку она будет представлять жизненные интересы государства. Если мы объективно оценим, есть два сценария : или армянская сторона пойдет на уступку, или турецкая сторона. Если армянская сторона пойдет на уступку, то здесь нужна смена власти, если Турция идет на уступку, то смена власти должна произойти там. А мы видим, что турецкая политическая система готова к процессу смены власти: там есть эта традиция, у нас же эта традиция должна быть в форсмажорном варианте, поскольку, к сожалению, наша политическая система является системой, обслуживающей кланово-олигархическую систему, и не способствует развитию гражданского общества, проведению демократических реформ и т. д. В Армении есть прецедент внутривластных изменений, который произошел в 1998г., но у нас нет традиции более широких политических изменений. Мы должны сформировать  центр той силы, которая пойдет на подобную смену власти, поскольку, в формальном смысле, сегодня на политическом поле есть два полюса. Одним полюсом является терпетросяновская оппозиция, которая пошла домой, умыла руки и рассматривает эти процессы в статусе ожидающего наблюдателя, другой - формирующийся сегодня полюс, который консолидируется вокруг Дашнакцутюн. Однако готова ли на изменения сама партия Дашнакцутюн? Считаю, что Дашнакцутюн сама должна поставить перед собой эту задачу. Прежде всего, чтобы она была готова к смене власти, должна суметь консолидировать возле себя эти силы, суметь выдвинуть предметные и понятные для общества пункты, четко сформулировать задачу, уже не говоря о том, что она сначала должна контролировать свою телекомпанию «Еркир медиа», которая, по сути, до последнего месяца ничем не отличалась от тех 17 телекомпаний, которые находятся под полным контролем властей. То есть, я с болью говорю, что Дашнакцутюн также не готова к смене власти, и Армения может оказаться как в 1918-20гг., когда была такая же ситуация и фактически в Армении не родилась та политическая сила, которая могла бы, консолидируя и ставя правильные задачи, спасти страну, как было в Турции во время Ататюрка. В тех же 1918-20гг. Турция и Армения находились в том же состоянии. В Армении не родилась эта сила, в Турции родилась в лице Ататюрка. Это наша трагедия, причина наших трагедий в том, что по каким-то причинам в судьбоносный момент в Армении не рождается эта решительная сила
-То есть, если подведем итоги, то Вы считаете смену власти единственным выходом?
-В качестве решения я вижу смену власти, но, к сожалению, пока не вижу ту силу, которая может быть носителем смены власти. Если эта сила не формируется, то смена власти остается в подвешенном состоянии.