Հարցազրույց Հայաստանի և Լեռնային Ղարաբաղի հույների «Պատրիդա» կազմակերպության նախագահ Էդուարդ Պոլատովի հետ
-Ինչպիսի՞ն է Ձեր վերաբերմունքը հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման գործընթացի վերաբերյալ։
-Ես ժողովրդինկատմամբ ոչինչ չունեմ, որովհետև ինձ համար թուրք ժողովուրդ չկա։ Ճիշտ է՝ Թուրքիան 70 մլն. բնակչություն ունեցող պետություն է, սակայն ես համարում եմ, որ կեսն է թուրք. մյուս կեսն իրեն թուրք չի համարում։ Ես Թուրքիայից այլ պահանջներ ունեմ։ Ես գիտեմ, Հունաստանն այնտեղ ունի իր տարածքը, Հայաստանն ունի իր տարածքը, քրդերն ունեն իրենց տարածքը։ Ինչո՞ւ ես պետք է մոռանամ, որ իմ ազգը կոտորվել է այնտեղ։ Դա պատերազմի հետևանքով չի եղել, ուղղակի կոտորել են։ Հանցագործը պետք է պատասխան տա, իսկ մենք այսօրվա դրությամբ հանցագործին հրավիրում ենք, ասում ՝ արի մեր տուն։
-Կիսո՞ւմ եք հայ-թուրքական հարաբերությունների վերաբերյալ առկա մտավախությունները։
-Ամբողջությամբ։ Սահմաններից սկսած՝ մնացած բոլոր մտավախությունները կիսում եմ։ Ամեն տարի մենք նշում ենք հույների ցեղասպանության օրը։ Սա նշանակում է, որ եթե ես մյուս տարի ժողովրդով գնամ և հույների ցեղասպանության հարցը դնեմ, չպետք է հայերի ցեղասպանության մասին խոսեմ։ Կամ հույների ցեղասպանության մասին չպետք է խոսեմ, որովհետև թուրքն արգելում է։ Այնտեղ տող կա, որ չնեղացնենք հարևան, բարեկամ պետություններին։ Դա նշանակում է, որ դրա համար ինձ պետք է դատեն։ Դա նշանակում է, որ ես պրովոկացիա եմ անում։ Ես ընդհանրապես չեմ ուզում, որ սահմանները բացեն։ Միևնույն է՝ սահմանը բաց է։ Եթե նայենք, շուկան, խանութներն ամբողջությամբ թուրքական ապրանքներով են լցված։ Ում պետք է, ինքն առևտուր է անում։ Ուղղակի մտածում են, որ դրա համար շատ հեռու են գնում։ Ինչո՞ւ գնալ Վրաստանով, եթե միանգամից կմտնենք Թուրքիա, մեր բիզնեսը կանենք և վերջ։ Ինձ սահմանները պետք չեն։ Ի վերջո, ապաշխարում դեռ չի եղել։ Ինչո՞ւ ես պետք է հանցագործների հետ նստեմ։
-Արձանագրությունների ստորագրումից հետո ի՞նչ քայլերի եք գնալու։
-Ես, միևնույն է, իմ միջոցներով բոյկոտելու եմ։ Եթե նույնիսկ ստորագրվեն, ես, միևնույն է, հույների ցեղասպանության օրն էլ կնշեմ, հայերի ցեղասպանության օրն էլ կնշեմ, թող ինձ դատեն, քրդերի ցեղասպանության օրն էլ կնշեմ, ասորիների ցեղասպանության օրն էլ կնշեմ, թող ինձ դատեն։ Բացի 1915-1916թթ. Ցեղասպանության օրերից՝ կա նաև 1955թ. սեպտեմբերի 6-7-ը, երբ Իզմիրում ջարդեր են տեղի ունեցել։ Ես ավելի շատ կսկսեմ նշելը։ Ես բոյկոտելու եմ, ես չեմ ճանաչելու այդ արձանագրությունները։ Հանրային խորհրդում ես ասել եմ ո՛չ։ Մենք դեմ չէինք սահմանների բացմանը, որովհետև դրանք մենք չենք փակել։
-Ըստ Ձեզ՝ ինչպե՞ս կարելի է այսօր իրավիճակ փոխել։
-Առաջին կոնսոլիդացումը եղել է 1988թ.։ Այսօր՝ 20 տարի անց, նույն կոնսոլիդացիան նորից է տեղի ունենում։ Ես չեմ ուզում վատ մտածել նախագահի մասին, բայց միգուցե նախագահը սպասում է ժողովրդի «ոչ»-ին։ Ես այն կարծիքին եմ, որ մեր իշխանությանը պարտադրում են, և միգուցե նրան իսկապես պետք է այդ «ոչ»-ը։ Եթե արձանագրությունները ստորագրվեն, մենք մտնում ենք երկարատև պայքարի մեջ։
Էդուարդ Պոլատով
-Ես ժողովրդի նկատմամբ ոչինչ չունեմ, որովհետև ինձ համար թուրք ժողովուրդ չկա։ Ճիշտ է՝ Թուրքիան 70 մլն. բնակչություն ունեցող պետություն է, սակայն ես համարում եմ, որ կեսն է թուրք. մյուս կեսն իրեն թուրք չի համարում։ Ես Թուրքիայից այլ պահանջներ ունեմ։ Ես գիտեմ, Հունաստանն այնտեղ ունի իր տարածքը, Հայաստանն ունի իր տարածքը, քրդերն ունեն իրենց տարածքը։ Ինչո՞ւ ես պետք է մոռանամ, որ իմ ազգը կոտորվել է այնտեղ։ Դա պատերազմի հետևանքով չի եղել, ուղղակի կոտորել են։ Հանցագործը պետք է պատասխան տա, իսկ մենք այսօրվա դրությամբ հանցագործին հրավիրում ենք, ասում ՝ արի մեր տուն։

Интервью с председателем организации греков Армении и Нагорного Карабах «Патрида» Эдуардом Полатовым
-Как Вы относитесь к процессу урегулирования армяно-турецких отношений?
-Я ничего не имею против народа, поскольку для меня турецкого народа нет. Да, Турция государство с 70 млн. населением, однако я считаю, что лишь половина турки, другая половина не считает себя турками. У меня к Турции другие требования. Я знаю, что там у Армении есть свои земли, у Греции там есть свои земли, у курдов есть свои земли. Почему я должен забыть, что там осуществлялась резня моего народа? Преступник должен понести наказание, а мы сегодня приглашаем преступника, говорим - приходи к нам домой.
-Разделяете ли Вы имеющиеся опасения относительно армяно-турецких отношений?
-Целиком. Начиная с границ, разделяю все остальные опасения. Каждый год мы отмечаем день Геноцида греков. Это значит, что если в следующем году я пойду с народом и подниму вопрос Геноцида греков, то не должен говорить о Геноциде армян. Или о Геноциде армян не должен говорить, потому что турок запрещает. Там есть строка, о том, что не обидим соседа, дружественное государство. Это значит, что за это меня должны судить. Это значит, что я делаю провокацию. Я вообще не хочу, чтобы границы открыли. Все равно граница открыта. Если посмотрим, рынок, магазины целиком завалены турецкими товарами. Кому нужно, тот занимается торговлей. Просто думают, что для этого очень далеко едут. Зачем ехать через Грузию, если сразу можно попасть в Турцию, сделать свой бизнес и всё. Мне не нужны границы. В конце концов, покаяния еще не было. Почему я должен садиться с преступником за один стол.
-На какие шаги вы пойдете после подписания протоколов?
-Я все равно своими средствами буду бойкотировать. Даже если подпишут, я, все равно, буду отмечать день Геноцида греков, день Геноцида армян, пусть меня судят, день Геноцида курдов тоже буду отмечать, день Геноцида ассирийцев тоже буду отмечать, пусть меня судят. Кроме дней 1915-1916гг. есть также 6-7 сентября 1955г., когда погромы произошли в Измире. Я еще больше начну отмечать. Я буду бойкотировать, я не признаю эти протоколы. В Общественном совете я сказал «нет». Мы не были против закрытия границы, поскольку не мы ее закрыли.
-На Ваш взгляд как можно сегодня изменить ситуацию?
-Первая консолидация была в 1988г. Сегодня 20 лет спустя, снова имеет место такая же консолидация. Я не хочу плохо думать о президенте, но, может быть, президент ждет народного «нет». Я того мнения, что наших властей принуждают и, может быть, им действительно нужно это «нет». Если протоколы будут подписаны, то мы вступаем в длительную борьбу.
Эдуард Полатов