Էրդողան. «Թուրքիան երբեք չի դավաճանի Ադրբեջանին»
-Արևմտյան ԶԼՄ-ների համաձայն՝ Թուրքիան ծրագրավորում է վերականգնել դիվանագիտական հարաբերությունները և բացել Հայաստանի հետ սահմանը։ Կարծիք կա, որ եթե դա տեղի ունենա, ղարաբաղյան հակամարտության լուծման առաջնահերթությունը կվերանա։ Թուրքիան դա հաշվի առնո՞ւմ է։
-Ադրբեջանի շահերը միշտ էլ կարևոր են եղել Թուրքիայի համար։ Մենք երբեք չենք դավաճանի Ադրբեջանին։ Որպես թուրքական կառավարության ղեկավար՝ ես կցանկանայի առանձնահատուկ շոշափել այդ հարցը։ Մենք Հայաստանի հետ հարաբերությունները վերականգնելու ցանկություն ենք հայտնել։ Կարգավորման (հարաբերությունների) վերաբերյալ բանակցությունները  շատ պատասխանատու փուլ են թևակոխել։ Մեր երկու երկրների միջև հարաբերությունները զարգացումը նախատեսող արձանագրությունը հաջորդ ամիս կներկայացվի թուրքական խորհրդարանի վավերացմանը։
Շվեյցարիայի միջնորդությամբ մենք հասել ենք կարևոր համաձայնության, և հուսով եմ, որ մենք կարող ենք նախնական փաստաթուղթը ներկայացնել խորհրդարանին, եթե չբախվենք որոշ խոչընդոտների, և եթե այդ քայլը նախաձեռնված չլինի՝ միայն ներքին քաղաքականության շահերը հաշվի առնելով։
Սակայն ես հատուկ կցանկանայի բացատրել հետևյալը՝ մեր փորձերն ուղղված չեն եղբայրական Ադրբեջանի դեմ։ Մենք չենք համաձայնի մի քայլի, որը կհակասի Ադրբեջանի շահերին։ Մենք կարող ենք արագացնել համաձայնագրի ընդունման գործընթացը, սակայն դա կախված կլինի Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության լուծումից։
-Համաձայն ԶԼՄ-ների՝ հոկտեմբերի 10-ին Թուրքիան և Հայաստանը դիվանագիտական հարաբերություններ վերականգնելու մասին փաստաթուղթ կստորագրեն։ Կարո՞ղ եք հաստատել դա։
-Արտգործնախարարները կհանդիպեն հոկտեմբերի 10-ին կամ 11-ին և նախնական փաստաթուղթ կստորագրեն։ ԱԳ նախարարներ Ահմեդ Դավութօղլուն և Էդվարդ Նալբանդյանը արձանագրություն կստորագրեն, որոնց տեքստերը նախապես համաձայնեցվել են և միջազգային մակարդակով ընդունվել են որպես լուրջ առաջընթաց։
-Պիտսբուրգում կայացած G-20 գագաթաժողովի շրջանակներում ուրբաթ օրը Դուք հանդիպել եք ԱՄՆ նախագահ Բարաք Օբամայի հետ, և, որոշ ԶԼՄ-ների հաղորդագրությունների համաձայն, այդ հանդիպման ժամանակ քննարկվել է ԼՂ-ի հակամարտությունը։ Կարո՞ղ եք ավելի մանրամասն պատմել այդ բանակցությունների մասին։
-Մենք քննարկել ենք Մերձավոր Արևելքում և Թուրքիայում առկա խնդիրները, ինչպես նաև Թուրքիայի, Ադրբեջանի և Հայաստանի փոխհարաբերությունները։ Պարոն Օբաման մատնացույց է արել տարածաշրջանում հարաբերությունների զարգացման անհրաժեշտությունը։
Ինձ թվում է, որ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համար, ում խնդիրը Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության շուրջ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև վեճում փոխհամաձայնություն գտնելն է, հեշտ կլինի ավելի ակտիվ քայլեր ձեռնարկել։ ԱՄՆ-ը, որպես ՄԽ-ի համանախագահ, պետք է կատարի իր պարտավորությունները։ Ես ասացի պարոն Օբամային, որ խնդրի կարգավորումը տարածաշրջանային համագործակցությանը կանաչ լույս կտա՝ ներառյալ Հայաստանի հետ հարաբերությունները։
Անհրաժեշտ է երկխոսություն ծավալել, որը կհամախմբի տարածաշրջանի բոլոր երկրներին՝ համաձայն կայունության և համագործակցության ապահովման կովկասյան պլատֆորմ ստեղծելու Թուրքիայի առաջարկության։ Թուրքիան մտադիր է տարածաշրջանը վերածել խաղաղության հենքի և տվյալ պլատֆորմի օգնությամբ լուծել ադրբեջանահայկական, թուրք-հայկական և ռուս-վրացական խնդիրները։
-Խոսելով տարածաշրջանային համագործակցության մասին՝ ինչպիսի՞ն են Ձեր գնահատականները «Nabucco» նախագծի վերաբերյալ, որում մասնակցում է Թուրքիան։
-Այդ նախագծի մի մասն արդեն իրականացվել է։ Վերջերս մենք մի շարք եվրոպական երկրների հետ համաձայնագիր ենք ստորագրել։ Նյու Յորք իմ այցելության ժամանակ ես հանդիպել եմ Թուրքմենստանի նախագահի հետ։ Նախագծի իրականացման համար անհրաժեշտ են շահագրգիռ բոլոր կողմերի ջանքերը։

Эрдоган: «Турция никогда не предаст Азербайджан»
- Согласно западным СМИ, Турция планирует восстановить дипломатические отношения и открыть границы с Арменией. Бытует мнение, что если это произойдет, приоритетность разрешения Нагорно-карабахского конфликта будет утрачена. Принимает ли это Турция во внимание?
- Интересы Азербайджана всегда были важны для Турции. Мы никогда не предадим Азербайджан. Как глава турецкого правительства, я бы хотел отдельно коснуться этого вопроса. Мы выразили желание восстановить отношения с Арменией. Переговоры о нормализации [отношений] вступили в очень ответственную стадию. Протокол, предусматривающий развитие отношений между нашими странами, будет представлен турецкому парламенту для ратификации в следующем месяце.
Мы достигли важного соглашения при посредничестве Швейцарии, и я надеюсь, что мы сможем представить предварительный документ парламенту, если не столкнемся с некоторыми препятствиями, и если этот шаг не будет предпринят, лишь с учетом интересов внутренней политики.
Однако я особо хотел бы объяснить следующее - наши попытки не направлены против братского Азербайджана. Мы не согласимся на шаг, противоречащий интересам Азербайджана. Мы можем ускорить процесс принятия соглашения, но это будет зависеть от решения Нагорно-карабахского конфликта.
- Согласно СМИ, Турция и Армения 10 октября подпишут документ по восстановлению дипломатических отношений. Можете ли Вы это подтвердить?
- Министры иностранных дел встретятся 10 октября, или же 11, и подпишут предварительный документ. Министры иностранных дел Ахмед Давудоглу и Эдвард Налбандян подпишут два протокола, тексты которых ранее были согласованы и восприняты на международном уровне как серьезный прорыв.
- В рамках саммита G-20 в Питсбурге Вы в пятницу встретились с президентом США Бараком Обамой, и согласно сообщениям некоторых СМИ, Нагорно-карабахский конфликт был обсужден на этой встрече. Не могли бы Вы более детально рассказать об этих переговорах?
- Мы обсудили проблемы на Ближнем Востоке и в Турции, а также отношения между Турцией, Азербайджаном и Арменией. Господин Обама указал на необходимость развития отношений в регионе.
Мне кажется, что Минской группе ОБСЕ, задача которой найти компромисс в споре между Арменией и Азербайджаном вокруг Нагорно-карабахского конфликта, будет легче предпринять более активные шаги. США, как сопредседатель МГ, должны выполнять свои обязанности. Я сказал господину Обаме, что решение проблемы даст зеленый свет региональному сотрудничеству, включая наши отношения с Арменией.
Необходимо наладить диалог, который объединит все страны региона, согласно предложению Турции о создании Кавказской платформы по обеспечению стабильности и сотрудничества. Турция намерена превратить регион в оплот мира и решить азербайджано-армянские, турецко-армянские и российско-грузинские проблемы с помощью данной  платформы.
- Говоря о региональном сотрудничестве, каковы Ваши оценки по проекту «Набукко», в котором участвует Турция?
- Часть этого проекта уже осуществлена. Недавно мы подписали соглашение с рядом европейских стран. В ходе моего визита в Нью-Йорк я встретился с президентом Туркменистана. Для реализации проекта необходимы усилия всех заинтересованных сторон.